Telekomunikāciju cenas zemākas vairs nekļūs, atzīst eksperti 0
Autores: Dace Skreija, Indra Lazdiņa/”Lursoft”
Kopš pagājušā gada sākumā lielākie telekomunikāciju uzņēmumi publiskoja savus finanšu rezultātus, ir pagājis gads, un ir zināmi arī to 2014. gada darbības rezultāti.
Jāteic, ka nozarē ir saglabājies zināms “status quo” un galvenās sižeta līnijas palikušas nemainīgas. “Lattelecom” pie katras iespējas cenšas “ieknābt” “Latvijas Mobilajam telefonam” (LMT), paziņojot, ka negatīvu ietekmi “Lattelecom” finanšu rezultātos rada LMT peļņas samazinājums. Bet pats no tās barojas, jo “Lattelecom” pieder 23% LMT daļu. Turklāt ar bezmaksas WiFi punktiem “Lattelecom” atņem LMT datu pārraides apjomus. LMT atbild ar apjomīgām investīcijām 4G tīkla attīstībā, par ko saņems uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi. Citi privātie mobilo sakaru operatori šādus bonusus no valsts par 4G tīkla attīstīšanu nav dabūjuši. “Tele2”, tāpat kā citi lielākie tirgus dalībnieki, atrod un izceļ vismaz vienu finanšu rādītāju, ar kuru apsteidz konkurentus utt.
Tendence lejup
Elektronisko sakaru komersantu apgrozījums kopš krīzes sākuma ik gadu sarūk, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apkopotie dati. 2013. gadā nozares kopējais apgrozījums bija 532 miljoni eiro, salīdzinājumam – 2008. gadā tie bija 746 miljoni eiro. Turklāt nav paredzams, ka sarukuma tendence varētu mainīties.
“Lattelecom” koncerns 2014. gadā strādāja ar 191 miljona eiro apgrozījumu, kas ir apmēram par 1% vairāk nekā gadu iepriekš. Lai arī “Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis teic, ka uzņēmumam ir izdevies izvairīties no Eiropas telekomunikāciju nozares negatīvajām tendencēm, kur vērojams būtisks apgrozījuma un ienākumu kritums, jāņem vērā, ka “Lattelecom” konsolidētajā apgrozījumā tiek ietverti arī uzņēmumam piederošo IT kompāniju darbības rezultāti.