Zem sliktas dūšas “maskas” 0
Jau vairākas nedēļas jūtu tādu kā vieglu šķebināšanu un nelabumu. Lietoju kumelīšu tēju un citus tautas ārstniecības līdzekļus, bet nekas nepalīdz. Ko man darīt? Ārija Dubra Siguldā
Atbild ģimenes ārste Sandra Gintere: “Visbiežāk par sliktas dūšas un nelabuma sajūtas iemesliem uzskatām kuņģa un zarnu trakta saslimšanas vai gremošanas orgānu funkcionālus traucējumus. Taču nevajadzētu aizmirst, ka tā var būt arī vairogdziedzera slimību vai cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību, paaugstināta asinsspiediena gadījumā, kad raksturīgas arī galvassāpes.
Arī pēc galvas traumas var parādīties slikta dūša un vemšana, kas liecina par smadzeņu satricinājumu. Reizēm šķebināšana var būt vienīgais urīnceļu infekcijas simptoms, bet ieildzis nelabums dažkārt var vēstīt par ļaundabīgu audzēju, it īpaši tad, ja vienlaikus bez iemesla cilvēks zaudē arī svaru.
Mēdz būt gadījumi, kad pacients atsakās no brokastīm, aizbildinoties ar nelabumu, bet patiesībā cieš no depresijas un nepatīkamās sajūtas ir tikai viens no daudzajiem depresijas un trauksmes pavadoņiem.
Ja sliktai dūšai seko vemšana, tad, visticamāk, gremošanas sistēmas problēmas radušās, piemēram, pārēšanās dēļ. Ja vienlaikus ar sliktu dūšu un vemšanu ir arī paaugstināta temperatūra, turklāt vēl kādam ģimenē, tad parasti iemesls ir kāda vīrusu, piemēram, rota vīrusu, infekcija.
Nelabums var būt arī medikamentu lietošanas blakne vai to nepareizas lietošanas sekas, piemēram, ja zāles tiek lietotas tukšā dūšā, nevis pēc ēšanas vai maltītes laikā, kā noteicis ārsts. Visbiežāk to izraisa nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, tos pacienti mēdz lietot pārāk daudz un bieži, vai antibiotikas, it īpaši pirmajās dienās pēc kursa uzsākšanas. Tādā gadījumā jādodas pie ārsta, kas izrakstījis medikamentu, lai vienotos par zāļu lietošanas pārtraukšanu vai nomaiņu pret citām.
Jums vajadzētu doties pie sava ģimenes ārsta, lai noskaidrotu, kādēļ jums radušās sūdzības par nelabumu. Diagnozes noteikšanai ārstam būs svarīgi zināt arī papildu informāciju, piemēram, kad nelabums jūtams visbiežāk – no rītiem, tūdaļ pēc ēšanas, naktī, vai ir arī vemšana, galvassāpes, drudzis.”