Zem konkurences uzrauga lupas – pirmie aizdomīgie eiro ieviešanas gadījumi 0

Konkurences padome (KP) eiro ieviešanas uzraudzības aktivitātēs analizē pirmos aizdomīgos gadījumus, portālu “LA.lv” informēja KP pārstāve Inita Kabanova.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Konkurences likuma pārkāpumi eiro ieviešanas kontekstā līdz šim nav konstatēti. Taču padomes uzmanību pievērsusi atsevišķu ikdienas patēriņam būtisku pārtikas preču un pakalpojumu cenu izmaiņu paralelitāte.

Aizdomīgos gadījumus KP izvērtē padziļināti, lai pārliecinātos, vai uzņēmumi nav aizliegti vienojušies noteikt cenas. Plašāku informāciju par konkrētajiem produktiem un pakalpojumiem izmeklēšanas interesēs šobrīd nevar sniegt, norāda KP.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu uzdevums ir izvērtēt, vai atsevišķu preču un pakalpojumu cenu palielinājumam ir objektīvi un pamatoti iemesli, vai arī tās ir konkurences neesamības vai apzinātu deformāciju sekas. Patērētājus vai uzņēmējus, kas saskaras ar vienlaicīgu cenu palielinājumu kādā tirgus sektorā, aicinām nesamierināties, būt aktīviem, izvēloties alternatīvas preces vai pakalpojumus un ziņojot KP. Uzņēmumi, kas savā starpā aizliegti vienosies vai kā citādi saskaņos savas darbības, lai eiro ieviešanas aizsegā nepamatoti celtu cenas, tiks saukti pie atbildības par Konkurences likuma pārkāpumu,” norāda KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

KP atgādina, ka, tuvojoties eiro ieviešanai, KP plašāk uzraudzīs cenu noteikšanas procesus tirgos, kā arī aktīvi sadarbosies ar Ekonomikas ministriju (EM) un Patērētāju tiesību aizsardzības centru, lai nodrošinātu, ka patērētājiem būtiskajos tirgos uzņēmumi konkurē un neveido aizliegtas vienošanās, kas mākslīgi paaugstina cenas.

Līdztekus plašākai tirgus uzraudzībai, KP turpmāk saņems Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) veiktā monitoringa datus par KP izvēlētiem konkrētiem produktiem un to cenu izmaiņām mazumtirdzniecības vietās. Šī informācija ļaus KP veikt cenu izmaiņu ekonomisko analīzi.

Jau šobrīd eiro ieviešanas kontekstā KP uzrauga cenu izmaiņas vairākos patērētājiem svarīgos preču un pakalpojumu tirgos. Tāpat KP savā darbā izmanto EM cenu monitoringa datus, ik nedēļu veicot cenu svārstību izvērtējumu atsevišķām pārtikas un nepārtikas precēm, analizējot sakarības gan viena mazumtirdzniecības tīkla ietvaros, gan starp konkurējošiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem dažādās Latvijas pilsētās.

Tāpat KP izvērtē arī PTAC saņemtos patērētāju ziņojumus par cenu pieaugumu, kā arī seko līdzi publiski pieejamajai informācijai par cenu celšanas gadījumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.