
Zem acīm tumši loki, ko grūti nomaskēt ar kosmētiku. Kāpēc tie rodas? 0
Man vienmēr ap acīm bijuši izteikti tumši loki, tos ir grūti nomaskēt arī ar kosmētiku. Kāpēc tie rodas? ANITA K.
Esmu ievērojusi, ka aizvien biežāk ir pietūkuši apakšējie plakstiņi. Kas varētu būt tūskas iemesls? ANNA RĪGĀ
Lai arī tumšos lokus un tūsku izšķir kā divas dažādas problēmas, cēloņi, kāpēc tie rodas, ir līdzīgi. Turklāt gan tumšie loki, gan tūska var būt vienlaikus, stāsta dermatoloģe Gerda Pētersone.
Kāpēc rodas tumšie loki

Iemesli var būt dažādi, viens no tiem – ādas novecošanās. “Kļūstot vecākiem, āda zaudē taukaudus, kolagēnu, kas nodrošina ādas elastību, tāpēc tā kļūst plānāka un zemādas asinsvadi redzamāki. Ir cilvēki, kuriem āda ap acīm ir salīdzinoši plāna jau kopš dzimšanas, tāpēc tumšie loki var būt redzami jau bērnībā vai jaunībā,” skaidro dermatoloģe.
Tumšie loki ap acīm var parādīties līdz ar nogurumu, miega traucējumiem, stresu, pēc ilgstoša darba pie datora. Tos var rosināt nepilnvērtīgs uzturs, nepietiekama šķidruma uzņemšana un smēķēšana. Var būt arī ģenētiski faktori, piemēram, iedzimta hiperpigmentācija jeb noteiktās ādas zonās veidojas tumši plankumi, ko var pastiprināt ilgstoša atrašanās saulē. Tumšie loki var parādīties pie alerģijām vai liecināt par hroniskām iekšķīgām saslimšanām, piemēram, mazasinību. Lai noskaidrotu cēloni un saprastu, kā rīkoties, jāvēršas pie dermatologa, kurš veiks apskati un nepieciešamības gadījumā nozīmēs analīzes.
Kas izraisa tūsku
Arī tūsku var izraisīt hronisks nogurums, miega trūkums, neveselīgs dzīvesveids, alerģijas. To var izraisīt ar sāli pārbagāts ēdiens, kas veicina šķidruma aizturi organismā, arī alkohola lietošana, smēķēšana, padzeršanās tieši pirms miega, sievietēm hormonālās svārstības pirms menstruācijas vai grūtniecības laikā. Tāpat novecošanās procesi. “Muskuļi un taukaudi vairs tik labi nepilda savas balsta funkcijas, tāpēc šķidrums var vieglāk uzkrāties audos,” skaidro dermatoloģe. Ja papildus tūskai ir acu sāpes, apsārtums, tas var liecināt par acu saslimšanu.
Tūska var būt arī signāls par nopietnākām iekšķīgām slimībām: biežāk nieru, aknu, sirds-asinsvadu sistēmas, endokrinoloģiskām slimībām. “Pie šādām slimībām parasti novērojami arī citi simptomi, un tūska ap acīm ir sekundāra. Ja ir aizdusa, nespēks, palielināta svīšana, grūtības uzkāpt uz otro stāvu, pietūkst kājas, noteikti jādodas uz izmeklēšanu pie ģimenes ārsta,” uzsver Gerda Pētersone.
Kā sev palīdzēt
Pirmais solis ir izvērtēt savu dzīvesveidu. Ja vien iemesls nav nopietnāks, pilnvērtīgi atpūšoties un izguļoties, lietojot sabalansētu, veselīgu uzturu, uzlabojas pašsajūta, arī tumšie loki ap acīm izzūd. Savukārt, ja plānāka āda ap acīm jau ir no mazotnes, pavisam no tumšajiem lokiem atbrīvoties nebūs iespējams, tomēr ļoti labi var palīdzēt dažādi krēmi, arī procedūras pie estētiskajiem dermatologiem vai kosmetologiem. Šīs metodes palīdzēs, ja tumšie loki parādījušies līdz ar novecošanu. “Visbiežāk tiek lietoti krēmi, kuru sastāvā ir hialuronskābe, K vitamīns, antioksidanti, kas veicina kolagēna veidošanos, retinols, kas mazina pigmentāciju un balina ādu. Uzturoties saulē, jālieto acu zonai piemēroti saules aizsargkrēmi un saulesbrilles,” iesaka dermatoloģe. Lai novērstu tūsku, vismaz stundu pirms gulētiešanas nevajadzētu lietot šķidrumu, samazināt sāls patēriņu uzturā un pārtraukt alkohola lietošanu. Var palīdzēt arī paaugstināts gultas galvgalis. Ja smagu un pietūkušu plakstiņu problēma ir izteikta, var apdomāt plakstiņu ķirurģisku korekciju.
Padomi

Kā kompreses var izmantot vēsas gurķu šķēlītes, sarīvētus kartupeļus. Efektīvs līdzeklis ir melnās vai zaļās tējas maisiņi. Tējas sastāvā ir tanīns, kofeīns, antioksidanti, kas sašaurina asinsvadus, stimulē asinscirkulāciju un samazina šķidruma aizturi. Kompreses jātur 10–20 minūtes.

Krēmus acu zonai ieteicams iegādāties aptiekās, jo farmaceits varēs konsultēt par piemērotāko krēmu sastāvu.