Zelta stīga – viltus brīnumdare? 4
“Žurnāla “Praktiskais Latvietis” 2016. gada 25. janvāra numurā izlasīju rakstu par telpaugiem, tostarp zelta stīgu. Ja līdz šim lietotais augs izrādās neīstais un veselībai neko labu nedod, gribētu uzzināt, vai tas nav kaitīgs.” MAIJA SALDŪ
Par zelta stīgas brīnumdares spēju apšaubīšanu uztraukušies daudzi žurnāla lasītāji. Tāpēc lūdzām par šo augu plašāk pastāstīt Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītājai Zanei Purnei, farmācijas doktorei Vijai Eniņai un ārstam fitoterapeitam Artūram Tereško.
Slava iet pa priekšu
– Par zelta stīgu, īstajā vārdā smaržīgo kalīziju (Callisia fragrans), esmu daudz interesējusies, bet nevienu nopietni vērā ņemamu pētījumu nav izdevies atrast, – skaidro Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne. – Vērojot, ka cilvēki ir ļoti pārņemti ar šā auga slavēšanu, esmu to pārbaudījusi pati. Pagatavoju uzlējumu un regulāri ierīvēju sāpošo muguru. Nekāda labuma! – Taču telpaugu speciāliste atceras gadījumu, kad viņai kāda kundze no Jūrmalas apgalvojusi: lietojot tikai šā auga uzlējumu, viņa jau desmit gadus turot grožos savu artrītu. Zane Purne apbrīno, ka cilvēkam var būt tik liela ticība mazpazīstamam brīnumlīdzeklim, lai atteiktos no tradicionālās medicīnas. Varbūt iedarbojusies pašhipnoze, nevis augs?
Zane Purne atklāj, ka daudziem augiem piemīt ārstnieciskas spējas un pat narkotiska iedarbība, taču, audzējot nebrīvē, telpās, tie daļēji vai pat pilnīgi zaudē īpašības, kuras piemīt savvaļā, dzimtenē. Varbūt tā noticis arī ar zelta stīgu?