Augiem neļauj pāraugt 0

Oranžērijā jau pasūtītas šķēres ar tele­skopisku kātu, lai augus varētu noturēt pietiekami zemā līmenī, jo daži jau gatavi sasniegt jumta konstrukcijas. Zane uzsver, ka arī mājās telpaugi regulāri jāapgriež, lai tie saglabātu skaistumu un neizspiestu no telpām mājiniekus. Piemēram, Ķīnas rozei apgriešana patiks, jo tā ziedus raisa uz jaunajiem dzinumiem. Telpaugus apfrizē tūliņ pēc ziedēšanas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Labākais variants – apgriezt regulāri, nokniebjot dzinumu galus, zariņus. Piemēram, aloje un dracēnas griezuma vietā veidos vairākas jaunas galotnītes. Starp citu, savulaik botāniskā dārza siltumnīcu kaķis, nagus pret augiem trīdams, iemācījis, ka jauni dzinumi dracēnām, jukām veidojas arī vietā, kur miza ieskrāpēta. Dzinumu gali tāpat regulāri jāapgriež vīteņaugiem.

! Populāra kļūda – pie šķērēm ķeras tad, kad augs jau pāraudzis, stumbrs kļuvis resns, pārkoksnējies. Tad stipri apgrieztajam augam dzinumi parādīsies pēc ilgāka laika.

SVARĪGI

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja puķei patlaban dzeltē lapas vai to gali, augs nīkuļo, ir izstīdzējis, birst ziedi, varbūt der paciesties – drīz kļūs gaišāks, un augi atgūs dzīvessparu.

UZZIŅA

Braucam zaļumos!

Augu mīļotājiem, kas nevar vien sagaidīt pavasari, jauks piedzīvojums būs viesošanās jaunajā Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā. Tā ir lielākā un skaistākā Baltijā!

Oranžērija atvērta jau gadu, un vairāk nekā 2100 dažādību (sugu un šķirņu) paguvušas iejusties, sakuplot. Ir jauki pastaigāt pa taciņām caur kupliem zaļumiem, piesēst uz soliņiem un iemalkot kafiju, vērojot sniega kupenas aiz stikla.

Oranžērija atvērta visu nedēļu, bet pirmdienās, otrdienās to iespējams apmeklēt, tikai iepriekš piesakoties grupām.

Orhideju koks

Bet kur tad orhidejas? – jautājot daudzi oranžērijas apmeklētāji, kuriem šis vārds asociējas tikai ar vienu plašās orhideju ģimenes pārstāvi – falenopsi. Veikalos nopērkamie falenopši ir labi pielāgoti dzīvei telpās un kļuvuši par latviešu mīluļiem. Tāpēc apmeklētājiem par prieku Zane tropu siltumnīcā izveidojusi vienmēr ziedošu falenopšu koku. Arī mājās var pagatavot līdzīgu.

Botāniskajā dārzā rīkojušies šādi. Statīvam nozāģējuši plūmi ar izteiksmīgiem zariem. Falenopšus izņēmuši no šaurajiem podiņiem un ietinuši sūnu bumbās. Izmantots orhidejām piemērots, irdens substrāts, tam pievienojot nedaudz zirga mēslu, sfagnu sūnas, priežu mizas, bagātinātās kūdras. Augsne uzbērta uz sintētiska auduma tīkla, tajā ielikts sakņu kamols un sasiets sainī, pēc tam apņemts ar sfagnu (purva) sūnām un aptīts ar diegu. Šādas bumbas izvietotas koka zaros. Sūnas labi saglabā mitrumu, ļaujot brīvi izspraukties saknēm. Kad vajag, bumbiņu pamērcē vai aprasina ar ūdeni.

Reklāma
Reklāma

! Ja falenopšiem dzeltē un nobirst pumpuri, iespējams, trūkst kālija un fosfora. Lietotā pilnmēslojuma vietā augus varētu pabarot ar kālija nitrātu vai kālija fosfātu mazā koncentrācijā. Ja pumpuri dzeltē patlaban, varbūt nepietiek gaismas.

ATKLĀJUMS

Zelta stīga melo!

Jaunākie pētījumi liecina, ka populārajai zelta stīgai nepiemīt nekādas brīnumaini dziednieciskas īpašības! Speciālisti uzskata, ka izcilās īpašības tai piedēvētas, dažādiem autoriem citam citu pārrakstot, turklāt pirmais laikam kļūdījies tulkojot. Par īsto dziedinātāju uzskatāma zelta stīgas kaimiņiene dzimtajā Dienvidamerikā – tradeskancija ar raibajām lapām. Par to praksē pārliecinājušās arī oranžērijas darbinieces. Ja kāds vēlas spraudeni, Zane nežēlos.

Pret baltblusiņām bez indēm

Ja telpaugiem uzmetas kaitēkļi (vienas no populārākajām – baltblusiņas), speciālisti iesaka dažādus dabiskas izcelsmes līdzekļus. Piemēram, rīkojoties laikus, ar kaitēkļiem labi tiek galā mazie plēsējiņi enkarsijas. Arī tīklērču apkarošanai var iegādāties kukainīšus – to ienaidniekus. Pret baltblusiņām lieti noder dzeltenie līmes vairogi. Veikalos var iegādāties nelielus, puķu poda lielumam atbilstīgus dzeltenos vairogus. Galvenais – izvietot laikus, pirms kaitēkļi savairojušies. Ja tie pamanīti uz lapām, var arī mēģināt nolasīt vai nomazgāt.

Zane uzskata, ka nav pieļaujams ķīmiskos līdzekļus lietot telpās, kur uzturas cilvēki. Ja citas iespējas nav – to darīt tikai izņēmuma kārtā. Pēc tam kaitēkļu skaitu vajag ierobežot ar dabai draudzīgiem paņēmieniem.

! Baltblusiņām īpaši patīk mirtes un fuksijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.