“Ja nav spieķīša, tad neesi bijis Siguldā!” 1
Siguldas spieķa darināšanas prasmes*
Siguldas spieķis ir senākais un raksturīgākais Siguldas suvenīrs – vietējo amatnieku roku darbs. Spieķu izgatavošanai Siguldas apkārtnē ir vismaz 150 gadu vēsture – kopš laika, kad Gaujas senleja Siguldas un Turaidas krastos kļuva par iecienītu tūrisma objektu. Sākotnēji ceļotāji no vietējiem ļaudīm spieķus iegādājās, lai būtu vieglāk veikt pastaigas pa takām stāvajos Gaujas krastos un gravās. Laika gaitā spieķis kļuvis par nozīmīgu vietas atpazīstamības simbolu, kuru kā piemiņas lietu no Siguldas un Turaidas līdzi aizved gan Latvijas, gan ārvalstu tūristi. Siguldā labi zināms teiciens – ja nav spieķīša, tad neesi bijis Siguldā!
Siguldas spieķi tiek gatavoti no lapu koku sugām, kas padodas liekšanai – galvenokārt krūkļiem, kārkliem, ievām, arī lazdām, vītoliem, kļavām, kazenājiem. No ievām sanāk izturīgi, gaiši jeb tā sauktie baltie spieķi, mazie suvenīrspieķīši tiek darināti tikai no krūkļiem, kas ir elastīgi un ar dzeltenīgu nokrāsu utt. Katrs spieķis tapšanas procesā vismaz 20 reižu nonāk meistara rokās – tas tiek griezts, sutināts, mizots, liekts, masēts jeb spaidelēts, pulēts, rotāts, krāsots, lakots, līdz iegūst savu unikālo izskatu. Katrs Siguldas spieķis ir atšķirīgs – neviens no daudzajiem tūkstošiem, ko uz tūrisma sezonu izgatavo Siguldas spieķu meistari, nav vienāds.
Šobrīd Siguldas un Krimuldas novadā ir zināmi vienpadsmit vietējie iedzīvotāji, kas prot gatavot spieķus. Seši no viņiem ir praktizējoši amatnieki – Siguldas spieķu meistari.
Eksperte, mākslas zinātniece Daina Kraukle: “Vecos laikos Siguldas spieķa pamatmisija bija atbalsts cilvēkiem, kuri kāpelēja pa Siguldas pauguraino apvidu. Tagad tas kļuvis par dekoratīvu priekšmetu, suvenīru. Šaubījos, vai saglabājama un veicināma suvenīra izgatavošanas prasme. Taču vairums ekspertu nosliecās par labu tā iekļaušanai Nacionālajā sarakstā, jo ir dzīvi meistari, kuri šo prasmi mantojuši paaudzēm un tieši šajā apvidū no aroda pratējiem, kuri izgatavoja praktiski pielietojamus spieķus. Tā ir kvalitāte, kurai pateicoties Siguldas spieķu darināšanas prasme arī iekļauta šajā zelta sarakstā. Man tomēr bažas, vai turpmāk izgatavos arī praktiski lietojamos spieķus. Jo – vai pēc tiem mūsdienās būs vajadzība?”
* Siguldas spieķi, štoki, spieķīši