Zelenska vizīte ASV. Ukrainai piešķirs “Patriot” raķetes; apmācība var ilgt pat gadu 79
ASV trešdien paziņojušas, ka nodos Ukrainai zenītraķešu kompleksu “Patriot”, lai palīdzētu Kijivai atvairīt pastāvīgos krievu raķešu uzbrukumus. “Patriot” piegāde iekļauta 1,85 miljardus lielajā militārās palīdzības paketē, par kuru tika paziņots brīdī, kad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis devies vizītē uz Vašingtonu.
Šī ir pirmā Zelenska ārvalstu vizīte kopš 24.februāra, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Ukrainas prezidentam Baltajā namā ir tikšanās ar ASV prezidentu Džo Baidenu. Abiem līderiem paredzēta divpusēja tikšanās.
ASV un Ukrainas prezidenti Baltā nama Ovālajā ofisā apmainījušies dāvanām.
Pēc abu prezidentu tikšanās plānota preses konference, kas sāksies ap plkst. 23.00 pēc Latvijas laika. Preses konferences tiešraide būs skatāma mūsu "Facebook" kontā. pic.twitter.com/PMvgQ49IXO
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) December 21, 2022
ASV prezidents Džo Baidens, trešdien runājot ar žurnālistiem, kopā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, atzīmēja 300 dienas ilgušo Krievijas karu Ukrainā.
Zelenskim Baidens sacīja: “Tas ir gods būt jums blakus vienotā aizsardzībā pret Putina brutālo, brutālo karu. Grūti noticēt, ka 300 dienas tam iets cauri, un Putins ir veicis brutālu uzbrukumu ukraiņu tiesībām pastāvēt kā nācijai, kā arī noticis uzbrukums nevainīgiem cilvēkiem tikai tāpēc, lai iebiedētu,” piebilda Baidens. Viņš mierināja, ka amerikāņi kopā ar Eiropas sabiedrotajiem atbalsta Ukrainu.
Un, lai gan ASV neizpildīja lūgumu pirmajos 10 kara mēnešos, augsta līmeņa administrācijas amatpersona CNN sacīja, ka viņu lēmumu to darīt ietekmēja “notiekošā realitāte” Ukrainā.
“Šodienas palīdzības [pakete] pirmo reizi satur “Patriot” pretgaisa aizsardzības sistēmu, kas spēj notriekt ievērojami augstāk lidojošas spārnotās raķetes, tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes un lidmašīnas nekā iepriekš piešķirtās pretgaisa aizsardzības sistēmas,” teikts ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena paziņojumā.
Atvaļinātais ASV ģenerālleitnants Marks Hertlings, bijušais ASV armijas Eiropā komandieris, CNN sacīja, ka pastāv arī dažas nereālas cerības par to, ko “Patriot” spēs darīt Ukrainas labā. Piemēram, tas nebūs pieejams lietošanai uzreiz pēc tam, kad ASV piekritīs to nodrošināt —
“Šīs sistēmas nepārvietojas pa kaujas lauku,” sacīja Hertlings. “Jūs novietojat tās kaut kur, kur aizsargā jūsu stratēģiskāko mērķi, piemēram, Kijivu. Ja kāds domā, ka tā būs sistēma, kas izkliedēta robežā starp Ukrainu un Krieviju, viņš vienkārši nezina, kā tā darbojas.”
Ukrainas zenītartilērijai līdz šim bijusi ievērojama loma valsta aizsardzībā pret krievu gaisa uzlidojumiem, un tā līdz šim liegusi krieviem iegūt kontroli pār kaimiņvalsts gaisa telpu. Taču ciešot arvien nopietnākas sakāves kaujas laukā,
“Raytheon Technologies” ražotā zeme-gaiss raķešu sistēma “MIM-104 Patriot” sākotnēji tika radīta augstu lidojošu lidmašīnu pārtveršanai.
Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados tā tika modificēta, lai varētu likvidēt arī taktiskās ballistiskās raķetes.
Tā sevi pirmo reizi kaujā pierādīja Persijas līča karā, neitralizējot Irākas rīcībā esošās krievu ražotās raķetes “Scuds”.