Foto: Genya Savilov/AFP/Scanpix/LETA

Zelenska uzvara nozīmē atbildību 0

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska no nulles līmeņa izveidotās partijas “Tautas kalps” žilbinošā uzvara, Augstākās radas vēlēšanās iegūstot 43% balsu, pirmo reizi Ukrainas vēsturē radījusi situāciju, kad valsts prezidents un parlaments baudīs absolūtu iedzīvotāju atbalstu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Komentētāji Rietumos slavē Ukrainas parlamenta ārkārtas vēlēšanu organizāciju un norisi. Vēlēšanas notikušas saskaņā ar visām demokrātijas procedūrām. Eiroparlamenta novērošanas komisijas vadītājs Deivids Makalisters preses konferencē Kijevā uzslavēja ukraiņus, kam izdevies tikt galā ar uzdevumu, neskatoties uz “šausminošo kontekstu”, kādu rada karadarbība Austrumukrainā.

Augstākās radas deputātu korpuss tiek veidots, vadoties pēc balsojuma rezultātiem daudzmandātu un vienmandāta vēlēšanu apgabalos. Pēc daudzmandātu apgabalu rezultātu apkopošanas ar lielu varbūtību var sacīt, ka “Tautas kalpam” piederēs vairāk nekā puse deputātu vietu. Līdz šim ukraiņi savu parlamentu uzskatīja par korumpētu, par tādu, kas iet oligarhu pavadā. Novērotājiem gan pagaidām nav skaidrs, kādas būs sekas tik radikālai Ukrainas politiskās elites sastāva atjaunošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zelenskim un viņa partijai tagad būs privilēģija īstenot visas rosinātās reformas, bet eksperti brīdina, ka vienas politiskās partijas dominance nozīmē arī pilnu atbildību, ja kaut kas neizdosies, kā cerēts. Zelenskis nevarēs aizbildināties, ka kāds viņam traucējis.

Eiropas parlamenta Ārlietu komitejas vadītājs Makalisters raidītājam “Deutsche Welle” minējis, ka iedzīvotāji nu gaidīs priekšvēlēšanu laikā solīto efektīvo cīņu pret korupciju: “Vēlētāji vairs nesamierināsies ar kavēšanos un atrunām.” Nav gan sagaidāms, ka kaut kas mainīsies Ukrainas kursā attiecībās ar ES un NATO, tomēr kopumā politikas jautājumos prezidentam nevajadzētu pilnībā norobežoties no politiski pieredzējušā eksprezidenta Petro Porošenko (“Eiropas solidaritāte” – 8,12%) un ekspremjeres Jūlijas Timošenko (“Batkivščina” – 8,18%). Viņu padomi varētu būt pat nepieciešami, ņemot vērā, cik daudz jaunu un nepieredzējušu deputātu ieplūdīs parlamentā pēc šīm vēlēšanām.

Zelenska potenciālā sabiedrotā ir mūziķa Svjatoslava Vakarčuka partija “Balss” (5,84%), bet Vakarčuks jau paziņojis, ka Ukrainai nepieciešami jauni likumi, kas stingri reglamentētu attiecības ar Krieviju. Vācijas laikraksts “Die Welt” atgādina, ka Zelenskis pagaidām atturējies skaidrot, kā veidos turpmākās attiecības ar agresīvo kaimiņu, taču viņa līdzšinējie izteikumi nav bijuši tik nesamierināmi un kaujinieciski kā priekšgājējam Porošenko.

“Tieši šīs izplūdušās pozīcijas dēļ Zelenskis varētu modināt cerības uz drīzu mieru,” tā laikraksts. Tikmēr Krievijas politoloģe Lilija Ševcova atzīmējusi, ka Krievija šajās vēlēšanās pēc būtības zaudējusi, kaut resursu, atbalstot promaskavisko “Opozicionārā platforma – Par dzīvi” (13%), ieguldīts diezgan daudz. Visas Augstākajā radā iekļuvušās partijas, atskaitot minēto, uzstājās ar eiropeiskiem un reformu lozungiem. Promaskaviskā partija pēc būtības tikai saņēmusi savu “aplociņu” Ukrainas parlamentā, bet maz spēs ietekmēt notikumu gaitu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.