Astotais kontinents – zem ūdens. Vai Zēlandiju var uzskatīt par kontinentu? 0
No Zēlandijas pāri palikušas vien dažas salas
Pieņemts, ka uz Zemes ir seši (Eiropa un Āzija tomēr ir pasaules daļas) laika gaitā izveidojušies kontinenti – lieli, nošķirti zemes gabali, kurus vienu no otra atdala okeāni. Zēlandija ir nedaudz cits stāsts – zinātnieki jau ilgstoši zināja, ka pirms 100 miljoniem gadu Zēlandija bija daļa no superkontinenta Gondvānas, no kura pēcāk atdalījās. Taču salīdzinoši nelielajam zemes strēķim (5 miljoni kvadrātkilometru, divas trešdaļas no Austrālijas) tas nenāca par labu – atdalīšanās dēļ kontinenta zemes garoza izpletās un zemes gabals burtiski noslīka. Šobrīd Zēlandijas ģeoloģiskajā atrašanās vietā virs ūdens ir vien abas salas, kas veido Jaunzēlandi, kā arī Jaunkaledonija un dažas citas niecīgas saliņas – kopumā vien 6% Zēlandijas ir virs jūras līmeņa.
Pētījumā pierāda kontinenta pazīmes
Ģeologs Niks Mortimers kopā ar kolēģiem no pētniecības organizācijas “GSN Science” iespējamo kontinentu pētījuši jau desmit gadus, taču tikai šogad beidzot publicēts apjomīgs un gana ievērojams pētījums, kas citiem ģeologiem vismaz liek apsvērt domu par Zēlandiju kā kontinentu.
Pierādīts, ka Zēlandija atbilst visiem kontinenta kritērijiem – ir pacēlums virs apkārtējās teritorijas (Zēlandijas kontinentālā Zemes garoza atrodas vienu kilometru zem ūdens, kamēr pārējā okeāniskā Zemes garoza – trīs kilometrus, kā arī augstākā vieta ir teju 4000 metrus virs jūras līmeņa), atšķirīga ģeoloģija, noteikta teritorija un garoza, kas ir daudz biezāka nekā okeāna dibenā atrodamā, kā arī pats būtiskākais – atklāta šaura okeāniskā Zemes garoza, kas atdala Austrāliju no Zēlandijas. Okeāniskās Zemes garozas lielākoties ir veidotas no blīva mafisko iežu slāņa, piemēram, no bazalta. Tikmēr kontinentālās Zemes garozas parasti ir no mazāk blīva materiāla, piemēram, granīta. Pētījumi rāda, ka Zēlandija veidota tieši no mazāk blīvas kontinentālās Zemes garozas.