Žāvēsim veļu skaisti un ātri – mazāk sāpīgi risinājumi, kā iegūt sausas drēbes dzīvoklī 4
Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kas nekait siltā laikā drēbes žāvēt uz balkona vai lodžijas, taču ziemā tās ārā žūst lēni. Protams, veļas smarža, kad tā sasalusi, ir brīnišķīga. Diemžēl telpā slapjā veļa paaugstina mitrumu, bet uz veļasauklām virtuvē vai istabā izskatās neestētiski, savukārt ar drēbēm apkrauti radiatori samazina siltuma plūsmu. Tomēr ir vairāki risinājumi, kā mazāk sāpīgi iegūt sausas drēbes dzīvoklī.
Veļas žāvētājs
Visbiežāk, lai dzīvoklī ātri tiktu pie sausas veļas, izmanto veļas žāvētāju, tomēr tās ir papildu izmaksas par elektroenerģiju. Ja izlemjat par labu mūsdienu tehnoloģijai, labāk iegādāties dārgāku, toties enerģiju taupošāku A, A+ vai A++ līmeņa ierīci, jo ilgākā laika perspektīvā augstākas klases veļas žāvējamā mašīna atmaksāsies.
Iespējams izvēlēties žāvētāju ar tā saukto Iron Aid funkciju, kas piedāvā žāvēšanas laikā drēbes apstrādāt ar tvaiku, un pēc automātiskas žāvēšanas tās faktiski nav jāgludina. Izgludinātas drēbes iespējams iegūt, izmantojot arī samērā nesenu tehnoloģisku jaunumu – liela izmēra veļas žāvētājus, kuros drēbes sakarina līdzīgi kā skapī. Aptuveni stundas laikā gaisa plūsma veļu ir izžāvējusi un arī perfekti izgludinājusi.
Žāvēšanas somas
Daudz mazāk nekā veļas žāvētājs elektrību patērē speciāla liela izmēra žāvēšanas soma Air-O-Dry. Tajā saliek veļu, somu aizvelk ar rāvējslēdzēju, un aptuveni stundas laikā drēbes izžūst. Somā drēbes tiek apstrādātas ar gaisa plūsmu, un pēc tam tās nav jāgludina. Šādu somu iespējams salocīt un ņemt līdzi arī izbraukumos, ceļojumos. Tiesa, somā vienā reizē ne uz pusi nav iespējams izžāvēt tik daudz drēbju kā veļas žāvētājā.
Statīvi un pakaramie
Skaisti un kompakti veļu var žāvēt, arī izmantojot dažādus statīvus. Viens no principiem – lai tas neaizņem daudz vietas. Ikdienā veļas statīvs tiek glabāts saliktā veidā. Neparastāks žāvējamais ir karuseļveida pakaramais, kur ar krāsainiem knaģiem var vienlaikus piestiprināt vairāk nekā desmit zeķu (vai cimdu) pāru.
PADOMI
• Veļas žāvējamie statīvi jānovieto pēc iespējas tuvāk apkures radiatoriem un jāatver logs. Jo veļa būs labāk izgriezta, jo ātrāk tā izžūs. Durvis telpā, kurā žāvē veļu, aizver, lai mitrums neizplatītos pa dzīvokli.
• Lai pēc žāvēšanas veļa būtu mazāk saburzīta, tā no veļasmašīnas jāizņem tūlīt pēc izmazgāšanas un pirms izkāršanas uz statīva pāris reižu ar ātrām rokas kustībām jānostiepj.
• Pēc iespējas vairāk drēbju mazākā platībā var izžāvēt, ja, piemēram, kreklus un bikses karina uz pakaramajamiem.
• Vietu iespējams ietaupīt, ja izvēlas vairāku pakāpju tā saukto torņa veida žāvējamo statīvu. Tuvāk griestiem veļa žūst ātrāk. Mazāk vietas aizņem arī trijstūrveida vai X veida statīvs.
• Izvelkamos statīvus, kas pēc formas līdzinās gludināmajam dēlim, labāk iegādāties tādus, zem kura atrodas vairāk papildnodalījumu veļas žāvēšanai.
• Mazākiem apģērba gabaliem – zeķēm, apakšbiksēm u.c. – būs noderīgs speciāls žāvējamais, kas aprīkots ar lejup vērstiem knaģiem.
• Ja uz statīva pietrūkst vietas, apģērbus, piemēram, spilvendrānas, pārloka uz pusēm.
• Vietu nedrīkst taupīt staipīgām drēbēm (trikotāžas apģērbam, adījumiem). Tās jāžāvē uz līdzenas virsmas, vislabāk uz statīva ar horizontālu virsmu. Drēbes žūs ātrāk, ja gaiss tām piekļūs arī no apakšas.
INTERESANTI
Dienvidzemēs, piemēram, Spānijā, Itālijā, Grieķijā, veļas žāvētājus praktiski neizmanto, jo veļa siltajā saulē ātri izžūst. Vidusjūras reģiona mazpilsētu tipiskās ainiņas – veļa, kas izkārta ne tikai uz balkona, bet arī zem māju logiem, un veļasauklas novilktas pat no vienas mājas loga līdz otram pāri ielai. Parasti šādas ikdienišķas ainas piešķir vietai raksturu, un tās labprāt iemūžina tūristi.