Zavadska: Covid-19 “delta” variants rosina savlaicīgāk vakcinēt arī pārslimojušos iedzīvotājus 44
Covid-19 “delta” jeb Indijas varianta plašās izplatības dēļ nākotnē savlaicīgāk varētu vakcinēt arī tos cilvēkus, kuru organisms jau iepriekš sastapies ar jauno koronavīrusu, atsaucoties uz jaunākajiem pētījumiem, norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.
Patlaban vadošās veselības aizsardzības organizācijas nav noteikušas minimālo intervālu starp Covid-19 infekciju un vakcināciju. Tomēr patlaban 180 dienas pēc jaunā koronavīrusa pārslimošanas ir derīgs Covid-19 sertifikāts. Šis konkrētais dienu skaits bija balstīts novērojumu pētījumos, kas liecināja, ka ir maz ticama reinfekcija nākamo 90, vēlāk jau 180 dienu laikā. Līdz ar to pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai.
Kā skaidro Zavadska, tagad saistībā ar “delta” jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos speciālisti vairs neiesaka Covid-19 pārslimojušajiem gaidīt līdz pēdējai 180.dienai, lai sāktu vakcināciju.
Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja arī informē, ka joprojām norit vairāki pētījumi, kuros tiek izvērtēta imūnās sistēmas atbilde gadījumā, ja cilvēks saņem divas dažādas Covid-19 vakcīnas. Piemēram, pirmie Vācijas un Spānijas zinātnieku veiktie pētījumi, kuros piedalījās salīdzinoši mazs iedzīvotāju skaits, parādīja, ka, jaucot divas dažādu tehnoloģiju vakcīnas, imūnā sistēma saprot un reaģē uz otro devu, kas veikta ar citas tehnoloģijas vakcīnu pret Covid-19. “Šie dati parādīja, ka, jaucot tehnoloģijas, imūnā atbilde turpina paaugstināties, un tas nozīmē, ka aizsardzība tiek iegūta, kā otro devu dodot arī citas tehnoloģijas vakcīnu,” skaidro speciāliste.
Tomēr, lai droši apgalvotu, ka, jaucot vakcīnas, tiek sasniegta tāda pati, labāka vai sliktāka imūnā atbilde, nekā dodot divas devas viena ražotāja vai vismaz vienas tehnoloģijas vakcīnas, ir nepieciešami papildu dati, kas ir gaidāmi līdz ar Lielbritānijas zinātnieku pētījuma rezultātu publiskošanu, norāda Zavadska, piebilstot, ka šie dati tiek solīti jau tuvākajā laikā – jūnija beigās vai jūlija sākumā.