Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Ria Novosti/Scanpix/LETA

Zaudēto bērnu statistika liecina par nepieciešamību aktualizēt mediķu atbildību pret pacientu 0

Soda mehānisms nav labākais veids, kā risināt problēmas, tomēr zaudēto bērnu statistika liecina par nepieciešamību risināt problēmu aktīvāk, aktualizējot katra veselības aprūpes profesionāļa individuālo atbildību pacientu un ģimeņu priekšā, aģentūrai LETA pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka Latvijā ir apstiprinātas vakcinācijas vadlīnijas jaundzimušo un bērnu medicīniskajā veselības aprūpē, tāpat arī ir noteikumi, kas paredz K vitamīna un profilaktiskās vakcinācijas nodrošināšanu jaundzimušajiem. ”

Gan vadlīnijas, gan noteikumi tiek balstīti uz pierādījumiem balstītiem principiem, kas ir mūsdienu medicīnas stūrakmens, un to mērķis ir viens – samazināt bērnu mirstību,”

sacīja Snipe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņas domām, publiskajā telpā paustie atšķirīgie sabiedrības viedokļi vakcinēšanās jautājumos liecina par informācijas nepietiekamību, nepieciešamību uzlabot zināšanas un izpratni par šiem jautājumiem.

Snipe uzskata, ka ir nepieciešams aktīvāk medicīnas jomā strādājošajiem informēt un izglītot jaunos vecākus par pārbaudītas, uz pierādījumiem balstītas medicīnas nozīmi. “Nepagurstoši skaidrot iespējamos riskus un norādīt, kur meklēt korektu informāciju par jautājumiem, kas skar bērna veselību,” mudināja Snipe.

Viņas ieskatā, apšaubāmas informācijas atspoguļošana publiskajā telpā ir sabiedrības maldināšana,

un arī pašiem medicīnas jomas darbiniekiem ir jāapzinās, cik liela loma un nozīme ir viņu sniegtajai informācijai, ieteikumiem ģimenēm. Noteikti būtu jāpaaugstina veselības jomā strādājošo kompetence, uzskata ārste.

Kā ziņots, Veselības inspekcijā sāktas pārbaudes saistība ar BKUS mirušajiem bērniem, kurā viens nebija saņēmis nepieciešamo vakcīnu, bet otrs – obligāto K vitamīna devu, aģentūru LETA informēja inspekcijas pārstāve Saiva Luste.

Viņa informēja, ka inspekcija saņēmusi informāciju no Slimību profilakses un kontroles centra par trīs mēnešus veca bērna saslimšanu ar garo klepu, kuram nav veikta vakcinācija saskaņā ar vakcinācijas kalendāru. Otru ziņu Veselības inspekcija saņēma no Bērnu slimnīcas ārsta, kurš informēja, ka bērns pēc mājdzemdībām nebija saņēmis obligāto K vitamīna devu.

Inspekcijā atgādināja, ka nesaņemto vakcīnu un K vitamīna bērniem radās smagas komplikācijas, un abi bērni slimnīcā nomira. Inspekcijā sāktas pārbaudes saistībā ar šiem gadījumiem, tostarp tiek skaidroti notikušā apstākļi.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka, neskatoties uz reanimatologu centieniem, Bērnu slimnīcā mēneša laikā miruši divi bērni. Viens no bērniem bija saslimis ar garo klepu un nomira smagu komplikāciju dēļ, jo nebija vakcinēts. Savukārt otrs bērns pēc mājdzemdībām nebija saņēmis obligāto K vitamīna devu, kā rezultātā radās asinsreces traucējumi un asinsizplūdums smadzenēs, kura dēļ bērns nomira.

Slimnīcas mediķi izplatījuši atklāto vēstuli, uzrunājot vecākus, veselības nozares speciālistus un ikvienu, kuram rūp bērnu dzīvība un veselība Latvijā. Slimnīcas ārsti uzsver, ka vakcīnas un K vitamīna ievade ir ārkārtīgi būtiski profilakses pasākumi, kuru galvenais mērķis ir bērnu mirstības samazināšana. Šie pasākumi tiek veikti pēc noteikta kalendāra, kura precīza ievērošana ir ļoti nozīmīga, lai pasargātu bērnus kritiskos attīstības posmos, kad risks ir pats augstākais.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka

kopš 2010.gada no vakcīnregulējamām slimībām Latvijā ir miruši 15 bērni,

tai skaitā no garā klepus, gripas, tuberkulozes, B hepatīta un b tipa Haemophilus influenzae (Hib) infekcijas.

Astoņi mirušie bērni vēl nebija sasnieguši gada vecumu, seši bija 13 mēnešus līdz septiņus gadus veci, bet viens – 17 gadus vecs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.