Zaudējumu purvā. “LA” pēta, kuri Latvijas uzņēmumi desmitgadē cietuši visvairāk 2
Autore: Dace Skreija, Indra Lazdiņa/”Lursoft”
Latvijā ir gan tādi uzņēmumi, kuri spēj strādāt ar milzīgiem zaudējumiem, gan tādi, kuri ar samērīgiem zaudējumiem spēj strādāt 15 un vairāk gadus, liecina “Lursoft” pētījums. Saraksta augšgalā atrodas sabiedrībā pazīstami un pat skandalozi uzņēmumi – “Privatizācijas aģentūra”, “Reverta”, “Air Baltic Corporation” un “Baltijas aviācijas sistēmas”, “Liepājas metalurgs”, “LatRosTrans” u. c. Jāatzīmē, ka Privatizācijas aģentūras ievērojamie zaudējumi ir saistīti ar tās meitas sabiedrību – “Reverta” (iepriekš “Parex banka”) un “Citadele banka” – darbību.
Lai arī aviokompānija “Air Baltic” ir veiksmīgi pārvarējusi turbulences gadus, t. i., 2013. gadā kompānija strādāja ar divu miljonu eiro peļņu, bet 2014. gadam “Air Baltic” korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags prognozē deviņu miljonu eiro peļņu, kopumā desmit gados ir sastrādāti ievērojami zaudējumi – 216,2 miljoni eiro. Tāpat kā “Parex banku” arī “Air Baltic” valsts glāba par nodokļu maksātāju naudu. Savulaik ar “Air Baltic” saistītais uzņēmums “Baltijas aviācijas sistēmas”, kas daļēji piederēja tās bijušajam vadītājam Bertoltam Flikam, arī ir iedzīvojies pamatīgos zaudējumos.
“Zaudējumus īstermiņā parasti dēvē par investīcijām nākotnē. Taču, analizējot šos topus, rodas jautājums par šo uzņēmēju motivāciju nodarboties ar uzņēmējdarbību, par tiem argumentiem, kas neliek likvidēt zaudējumus nesošos uzņēmumus un neslīkt vēl vairāk zaudējumu purvā. Jā, redzams, ka pāris šie uzņēmumi ir ar valsts uzstādījumu, ar lielu ietekmi uz visas valsts uzņēmējdarbību, un šajos gadījumos ir nostrādājis ekonomikas nesatricināšanas arguments. Bet ir arī vairāki tādi uzņēmumi, kas darbojas nišās, kur zaudējumu esamība ilgtermiņā nav izskaidrojama, šie ir gadījumi, kad zaudējumi ir iespējami tikai pie nepareiziem aprēķiniem par uzņēmējdarbību kopumā un kļūdām administrēšanā,” norāda SIA “Lursoft IT” valdes priekšsēdētāja Iluta Riekstiņa, piebilstot, ka zaudējumu saglabāšana ilgtermiņā nereti ir novērojuma kādam no grupas uzņēmumiem, taču kopumā grupai jāstrādā ar peļņu.