Zaudējumi no svecēm – 110 000 eiro. Kā dedzināt droši? 0
Katru gadu Ziemassvētku gaidīšanas prieku kādā mājā aizēno arī nelaime – Adventes laikā tiek saņemti vairāki pieteikumi par ugunsgrēkiem. Par negadījumiem neuzmanīgas sveču lietošanas dēļ pēdējo trīs gadu laikā atlīdzībās izmaksāti vairāk nekā 110 000 eiro, liecina apdrošināšanas sabiedrības “Balta” dati. Tāpēc piedāvājam dažas idejas, kā svecītes dedzināt drošāk.
Lai neizceltos ugunsnelaime, sveces jānovieto uz svečturiem vai citas nedegošas pamatnes, tas attiecas arī uz Adventes vainagu, īpaši ja tas veidots no skujām vai citiem dabiskiem materiāliem (skujas pēc četru nedēļu žūšanas kļūst sevišķi viegli uzliesmojošas).
Aizdedzināt var ne tikai parastās, bet arī smaržīgās sveces, vienlaikus baudot aromaterapijas efektu. To var sajust, ieelpojot sveces aromātiskās eļļas, jo tās iedarbojas uz nerviem, kas savieno degunu un smadzenes.
Svecēm piemīt arī antivīrusu un citas ārstējošas īpašības. Piemēram, lavandas aromāts veicinās labāku miegu, bet citrusi tāpat kā piparmētra radīs možumu un enerģijas pieplūdumu, savukārt kanēļa aromāts palīdzēs tiem, kuri bieži jūtas nosaluši.
IDEJAS
Apģērbta burciņa. Romantisku noskaņu radīs mežģīnēs vai tamborējumā ieģērbta stikla glāze vai burciņa, kurā ievieto parasto tējas sveci. Ne vienmēr jāizmanto maza izmēra burciņa – ļoti dekoratīvi izskatīsies uz grīdas novietota un apģērbta trīslitru burka (var kombinēt arī divas, trīs kopā) ar vairākām svecītēm tajā.
Netradicionāli. Par sienas svečturi var kalpot zupas karote, ko piekar pie sienas. Ja mājās ir vairākas pavarnīcas, iespējams radīt pat vairāku svečturu rindu, piemēram, pie gaiteņa sienas.
Auglis kā svečturis. Ābola viducī izgrebj ligzdiņu tējas svecei – šāds oriģināls svečturis var arī greznot Adventa vainagu. Tāpat tējas svecītes mēdz ievietot izdobtos apelsīnos, citronos, greipfrūtos u. c. augļos.
Ūdens peldē. Dekoratīvu kompozīciju var izveidot stikla traukā, kurā ielej ūdeni un ievieto, piemēram, vīnogulāju stīgas, dzērvenes un iepeldina svecīti. Šāda kompozīcija labi izskatīsies uz palodzes, kamīna dzegas vai pie spoguļa – visur, kur to apspīdēs gaisma.
Stikla traukos var ievietot arī stikla lodītes, pērlītes, piepildīt ar ūdeni un iepeldināt svecīti.
Pašu lieta svece traukā. Katram mājās droši vien kaut kur atlikuši izdegušu sveču atlikumi. Tos iespējams izkausēt (interesanti izskatīsies dažādas krāsas sveču atlikumu sakausējums) un ieliet kādā siltumizturīgā, dekoratīvā traukā, piemēram, vecā tējas tasītē. Šādi var gatavot svečturus ne vien pašu mājām, bet arī kā jaukas dāvaniņas draugiem un radiem.
Eļļas lampiņa. Ugunsdrošību lielā mērā nodrošina eļļas sveces – tām nejauši apgāžoties, eļļas šķidrums nodzēsīs liesmu. Piemēram, stikla traukā ielej kvalitatīvu olīveļļu vai vazelīneļļu un ievieto dakti, ko augšpusē balsta tās turētājs (to var iegādāties pareizticīgo baznīcās vai sakrālo suvenīru veikalos, bet daktij der kokvilnas pavediens).
UZZIŅA
* Adventes vainagā sveces nevajag izvietot vienu otrai cieši blakus, tām jāatrodas taisni, kā arī nevajag ļaut tām izdegt līdz pamatnei.
* Sveces nedrīkst atrasties blakus viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, piemēram, aizkariem, žurnālu vai avīžu kaudzītei utt.
* Sveču nodzēšanai vislabāk lietot speciālu nodzēsēju, jo, pūšot sveces liesmu, kāda dzirkstele var nokļūt uz viegli uzliesmojoša priekšmeta.
* Nedrīkst atstāt degošas sveces, elektriskās svecītes un lampiņas, ja plānots iziet no mājokļa vien uz pāris minūtēm.