No kritušajiem koku stumbriem un zariem var tapt pamatīga sēta vai kalniņš, kur uzrausties vīteņaugiem 10
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Koki cīņā ar smago ziemas sniegu šogad cietuši pamatīgus zaudējumus, un nu jāsāk izvākt kritušos no kaujas lauka dārzā. Ja mājas apkurei tos nevajag, tad sadedzināt ugunskurā būtu tīrā skāde, turklāt katrs lieks dūms ir dabai kaitīgs. No koku stumbriem un zariem var tapt, piemēram, pamatīga sēta vai kalniņš, kur uzrausties vīteņaugiem.
Rada sētas
Ja veido sētu, lai žagaru siena turētos vertikāli, malās var iedzīt mietiņus. Kopjot dārzu un veidojot koku, krūmu vainagus, zarus sagarina apmēram pa metram. Jo blīvāks krāvums, jo labāk, jo tas lēnāk sasēdīsies. Apakšpusē der kraut bluķēnus, kas saglabās mitrumu.
Ja krāvums ir māju tuvumā, tajā kā rota labi izskatīsies solārās lampiņas. Dažas stundas tās mirguļos pat ziemā.
Stutē līdējus
Ķirbjiem lieliski patiks arī brīvas formas kaudze, kur zari vienkārši samesti. Tās malā izveido ligzdas no treknas augsnītes un ieliek ķirbja vai kabača sēkliņu. Ķirbji zarus satrūdinās gada, divu laikā un augsne zem tiem būs tapusi brīva no nezālēm, irdena un citiem dārza augiem tīkama.
Vairo zaļos
Izcili šādi dzīvžogi vai kalniņi izskatās, kad noaudzēti ar parasto pieclapiņu mežvīnu. Papildus labi der piestādīt efejas, kas būs zaļas arī ziemā. Ja teritorija plaša, zaru krāvumu var veidot pat vairākus metrus platu un augstu. Būs gan aizvējš, gan meža zvēri netiks pāri. Lai uzturētu kaudzes formu, to papildina ar jauniem zariem.
Saudzē maziņos
Visas žagaru čupas ir īsta paradīze dažādām dzīvības formām. Tās ir daudz efektīvākas par speciāli būvētām kukaiņu vai ežu mājiņām.
Šāds zaru lietojums atbilst arī permakultūras principiem, kas mudina radoši izmantot visus materiālus, kas rodami apkārtnē.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.