Foto – Līga Eglīte

Zaļumu sviests – saldētavā var glabāt visu ziemu 0

Īstais brīdis saplūkt pēdējos garšaugus dārzā, lai saglabātu tos ziemai. Viens no variantiem to izmantošanai – pagatavot garšaugu sviestu. Tas vislabāk garšo svaigs, taču saldētavā var uzglabāt visu ziemu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Šāds zaļumu sviests uzskatāms par īsti karalisku ēdienu, jo godu reizēs to ceļ galdā Cēsu pilī. Arī citiem šādu gardumu iesaka gatavot pils viduslaiku dārza dārzniece Līga Eglīte. Visaromātiskākais šāds sviests ir jūlijā, augusta sākumā, kad dārzā ir vislielākā garšaugu dažādība. Taču var gatavot kaut ziemā, ja kaut kur dobē, siltumnīcā vai puķupodā saglabājies kāds pētersīlis, maurlociņš, selerija un ķiploka daiviņa vai asns. Dārzā visu sezonu ir lociņi, timiāns, selerija, pētersīlis, pupumētra, dille, izops, salvija. Vissmalkākais tonis maisījumā ir no timiāna, tādēļ to noteikti vajadzētu pievienot. Svarīgs arī ķiploks. Ja ir zaļi lociņi, pievieno tos. Ja vairs nav, smalki sakapā ķiploka daiviņu. Papildus var pievienot baziliku, raudeni jeb oregano, lupstāju (mazu lapas gabaliņu, jo tam ļoti specifiska garša).

Garšaugu palete var būt visplašākā, taču, pievienojot katru jauno un neparasto, to dara nelielai porcijai, lai novērtētu, kā tas iederas smēriņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visus dārzā savāktos zaļumus noskalo, nožāvē uz dvielīša. Šajā brīdī visa māja sāks brīnišķi smaržot! Zaļumus smalki sagriež ar šķērēm (der gan kulinārijas, gan parastās šķēres), jo ar nazi nevar iegūt tik sīku struktūru, kā vajadzīgs. Blenderī gan nevajag likt, jo tad iegūs saspiestus augus, bet svarīgi, lai, smērējot uz maizes, katrs sīkais gabaliņš būtu atsevišķi redzams.

Uz 200 g sviesta ņem ne vairāk kā sauju zaļumu (sasmalcinātā veidā).

Sviestu no ledusskapja izņem savlaikus, lai tas atlaižas. Liek palielā bļodā, pievieno ēdamkaroti olīveļļas, lai sviests vieglāk smērējas uz maizes un būtu valkanāks. Piespiež citrona sulu un pieber sāli. Sviestu garāku var pastiept, arī pievienojot mazliet skābā vai saldā krējuma, taču tad gan viss būs jāapēd ātri, jo produkts atsulosies un glabāšanai saldētavā tas neder.

Glabāšanai ziemā paredzētajam sviestam var pievienot vairāk olīveļļas. Kad kubiņi sasaluši, izkrata no trauciņiem un saber maisiņā. Pēc vajadzības ņem un lieto smērēšanai uz maizes vai pievieno ēdieniem. Izcili garšo, ja ar šādu zaļumu klucīti mirkli pirms gatavības nobrauka cepeša sānus! Omlete ar šādiem zaļumiem ir ļoti garda. Īpašā pavalga kubiņi gādās svaigus zaļumus buljonā, zupā. Vislabāk zaļumu sviests garšo ar svaigi ceptu maizi.

Zaļumu sviests ir arī ekonomiska lieta, jo pavelk garāku dārgo sviestu. Turklāt uz šādas sviestmaizes nekārojas ne siera, ne desas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.