Zāļu tēju rūpals Daugavas lokos. Ciemos Geibu ģimenes saimniecībā “Kurmīši” 0
IVARS GEIBA ir ārstniecības augu audzētājs ar bagātu pieredzi. Pirms četriem gadiem zemnieku saimniecība “Kurmīši” ieguva bioloģiskās saimniecības statusu, bet pavisam nesen Geibu ģimene pievērsās arī vaska šūnu ražošanai.
Atbalsta pati daba
Nodarboties ar zāļu tēju ražošanu Geibu ģimeni rosinājusi pati daba. Vietā, kur zied un smaržo “Kurmīšu” ārstniecības augi, sākas Latvija un Dvina pārtop par Daugavu, metot savus unikālos lokus.
Saimnieks Ivars Geiba par veiksmīgas saimniekošanas pamatu uzskata zināšanas un uzņēmību. Viņš pats pamatzināšanas agronomijā ieguvis, studējot Lauksaimniecības akadēmijā, savukārt sieva Sandra ir diplomēta veterinārārste un strādā ģimenei piederošā veterinārajā aptiekā.
“Tēju bizness ir nepastāvīgs,” atzīst “Kurmīšu” saimnieks, kurš ir arī Latvijas Lauku konsultāciju centra Krāslavas biroja vadītājs. “Esam atkarīgi gan no laikapstākļiem, gan no valstsvīriem, kuriem bieži izdevīgāk kaut ko aizliegt, nevis papūlēties, lai pieņemtie likumi darbotos Latvijas lauksaimnieku interesēs. Tāpēc labi, ja pēc bargas ziemas vai sausas vasaras, kad zāļu tēju raža nav tik izcila, ir ienākumi no veterinārās aptiekas vai bišu vaska ražotnes.”
Pašlaik Geibu ģimene apsaimnieko 40 hektāru. Samazinoties graudu pieprasījumam, ko saimnieki audzēja iepriekš, viņi nolēma pāriet uz ārstniecības augu audzēšanu. Tas liesajā, neauglīgajā augsnē izrādījās labākais risinājums. Patlaban 12 ha apsaimniekojamās platības aizņem ārstniecības augi, 8 ha aug krūmogulāji (aronijas, upenes, cidonijas, vilkābeles), bet pārējie lauki atvēlēti nektāraugiem (gurķu mētrai, facēlijai, izopam, raudenei, ehinācijai un dzeltenajam amoliņam).