Zāļu cenu veidošanās ir diezgan sarežģīta. Lētākām tām nevajadzētu palikt, spriež farmaceitu pārstāve 60
Zāļu cenu veidošanos, ir diezgan sarežģīta, un, lai izpildītos visas komponentes, tam ir vajadzīgi dažādi aprēķini un, iespējams, tā tiešām ir maksa par farmaceitisko aprūpi. Kas tad ir šī farmaceitiskā aprūpe, TV24 raidījumam “Dienas personība ar Veltu Puriņu” skaidroja Kristīne Jučkoviča, Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore.
Farmaceits, kuru cilvēks satiek aptiekā, ir augsti izglītots profesionālis. Viņa darbības neaprobežojas ar medikamentu izsniegšanu pēc receptes – ir daudz citu lietu, kas viņam ir jāprot; sākot ar to, ka viņa aptiekā vispār šie medikamenti ir. Tāpēc, runājot par zāļu cenu veidošanos, tā tiešām ir tāda lieta, kas sastāv no dažādām komponentēm, skaidro Jučkoviča.
Ja runā par to, ka kādi medikamenti būs lētāki, jāsaka tā: “Šobrīd es nevarētu apgalvot, ka rudens varētu būt tas brīdis, kad šis notiks. Protams, arī valsts savā ziņā rīkojas, piemēram, mainot šo valsts kompensācijas apjomu daļai medikamentu, bet tā ir tiešām tikai maza daļa medikamentu, kuriem mainās valsts kompensācijas apjoms uz augšu.”
Šāds, varbūt diezgan skeptisks, viedoklis aptieku pusē ir. Jāpiebilst arī tas, ka šobrīd mēs aprēķinus no ministrijas puses neesam redzējuši, bet tikai deklaratīvus piedāvājumus. Situācija šobrīd nav pati pateicīgākā, tāpēc, ka ir daži citi uzdevumi, kas ir svarīgāki, atzīst farmaceitu pārstāve.
Kā atzīst speciāliste: “Ja mēs salīdzināmies un mums ļoti patīk salīdzināties ar Lietuvu un Igauniju, tad vēl aizvien kompensējamo medikamentu saraksts mums ir daudz šaurāks, īsāks, mazāks nekā abās kaimiņvalstīs, nerunājot nemaz par daudzām citām Eiropas valstīm.”