Foto – Sandra Ruska

Kā atjaunot 20 gadus vecu zālienu, kurā saaugusi sūna? 0

“Kā atjaunot aptuveni 20 gadu vecu zālienu, kur tagad parādījusies sūna?” 
ULDIS KUĻEVSKIS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

“Kā likvidēt sūnu, kas pārņēmusi visu dārzu? Esmu mēģinājusi to iznīdēt ar pelniem, bet nelīdz. Dārzā ir mālsmilts augsne.”
 OLITA L. TUKUMA NOVADĀ

“Kā cīnīties ar sūnu puķu dobē un zālienā?” 
IEVA SKAISTKALNĒ

Ja zālienā aug sūna…


CITI ŠOBRĪD LASA

Būtiskākie iemesli. Smārdes pagasta zemnieku saimniecības “Kurciņi” saimnieks, zālienzāļu audzētājs Andris Vecmanis stāsta: – Sūnas parasti parādās astotajā devītajā gadā pēc zāliena ierīkošanas. To rašanās cēloņi: pirmkārt, koki, māja, žogs, kas met tumšu ēnu; otrkārt, pārāk nomīdīta, blīva augsne, kam nevar piekļūt gaiss; treškārt, līdz ar ūdeni izskalojoties barības vielām (arī kalcijam), paskābinās zeme.

Darbi pavasarī. Lai atbrīvotu zālienu no sūnām, pavasarī, tiklīdz iespējams, tas jānogrābj ar asu grābekli. Lielākā platībā var izķemmēt ar īpašu aeratoru – zāliena ķemmi. Šāda augsnes virskārtas irdināšana uzlabo aerāciju, kā arī tiek nogrābtas zāles un lapu atliekas, kas veido kūlu, traucējot zāles augšanu. Pēc tam iestrādā kompleksos minerālmēslus ar lielāku slāpekļa devu. Slāpeklis nepieciešams tieši pavasarī, lai zālienam būtu vairāk spēka veidot zaļo masu. A. Vecmanis zāliena mēslošanai izmanto NovaTec N-Max Compo, kam NPK attiecība ir 24–5–5 (minerālmēsli nopērkami SIA “Agrimatco Latvia” veikalā 25 kg fasējumā par 21,83 eiro; deva – 40 g/m2), bet var izvēlēties arī citus mēslošanas līdzekļus, vēlams, ar mikroelementiem.

Aptuveni pēc nedēļas, kad zāliens ir sasparojies augšanai un dabūjis lietu, tas jāapsmidzina vai jālaista ar 1–2% dzelzs sulfāta šķīdumu (preparāts 300 g iepakojumā maksā vidēji 2,50 eiro). Apstrādei izmanto muguras miglotāju vai lejkannu. Dzelzs sulfāta ietekmē mainās pH reakcija augsnes virskārtā, sūna kļūst melna, birstoša, un to ar grābekli novāc. Pēc tam, lai samazinātu augsnes skābumu, zālienu kaļķo, dodot ap 600 g/m2 dolomītmiltu vai krīta. Turpmāk kaļķo ik pēc diviem gadiem, parasti rudenī. Profilaktiskā kaļķa deva ir 150–200 g uz kvadrātmetru. Kaļķošanai var izmantot krītu, kaļķi, kā arī dolomītmiltus. Z/s “Kurciņi” saimnieks uzskata, ka piemērotāki ir SIA “Saulkalne S” ražotie dolomītmilti, jo ir irdeni, birst vienmērīgi, turklāt apgādā augsni ar kalciju un magniju. Krīts un kaļķis satur tikai kalcija karbonātu. Parasti ar vienu apstrādi nepietiek, pēc pāris nedēļām sūna zālienā aug atkal, tāpēc jāmiglo otrreiz ar dzelzs sulfāta šķīdumu.

Speciālista pakalpojumi. Ja lielās platībās saimniekam grūti tikt galā ar sūnu, var izmantot speciālista pakalpojumus. A. Vecmanis stāsta, ka par zāliena kopšanu, piemēram, 700 m2 platībā viņš prasa vidēji 160 eiro. Šajā summā ietilpst zāles ķemmēšana 0,17 eiro/m2, minerālmēsli 0,06 eiro/m2, vienreizēja apstrāde ar dzelzs sulfātu 6 eiro/100 m2.

Reklāma
Reklāma

Labvēlīgi apstākļi. Jelgavnieks Dzidris Rieksts, kura dārzs jau vairākus gadus atzīts par vienu no skaistākajiem Latvijā, stāsta: – Šogad laika apstākļi stipri veicināja sūnas attīstību zālienos. Tas tāpēc, ka sūna sāk augt, gaisa temperatūrai paaugstinoties tikai nedaudz virs nulles (+1…+3 °C), savukārt zāliena augiem vajadzīgi +4 °C. Garajā pavasara periodā sūna daudzviet dārzos cauraugusi zālienu.

Daiļdārza īpašnieks iesaka pavasarī pēc zāliena nogrābšanas to mēslot ar slāpekļa (amonija nitrāta) mēslojumu, dodot 20–30 g uz kvadrātmetru. Vietās, kur parādījusies sūna, iestrādā mēslojumu, kas iznīcina sūnu un vienlaikus mēslo zālienu. Pēc Dzidra Rieksta teiktā, labākie ir vācu ražotie pretsūnu līdzekļi, jo tie ir granulēti, viegli izkaisāmi. Var izmantot, piemēram, mēslojumu Viva, kam NPK ir 14–0–7 un kas satur 9% dzelzs sulfātu (izplata SIA “Mauriņš”, 10 kg iepakojums maksā 27,76 eiro). Deva – 3 kg uz 75 m2. Sūnas apkarošanai noder arī “Everris” granulētais mēslojums, kura sastāvā ir 6% dzelzs, 5% kālija, 3% urīnvielas un citi elementi. Deva – 10 kg uz 285 m2. Nopērkams SIA “Schetelig” par 44,52 eiro.

Pareiza atjaunošanas kūre


– Pareizi kopts zāliens pat simt gadu vecumā var būt pietiekami skaists, biezs. Turpretī, ja pēc sējas par kopšanu ir aizmirsts, zālienā ir daudz vecās kūlas un filca, stipri izplatījušās nezāles un sūna, ir jāveic pamatīga kopšana, – uzsver SIA “Galantus” valdes loceklis un SIA “Easygreen” īpašnieks Ansis Birznieks. – Lai atjaunotu un uzturētu šādu zālienu, kopšana nepieciešama ik pēc 2–4 gadiem, no veģetācijas atjaunošanās brīža līdz pat jūnija vidum.

Augsnes analīzes. Ilgāku laiku nekoptam zālienam vispirms vajadzētu veikt augsnes analīzes, lai zinātu, vai augsne jākaļķo, kādu barības vielu trūkst un kādi minerālmēsli nepieciešami.

Velēnas aerācija. Tā nodrošina gaisa un ūdens pieplūšanu saknēm. Pēc aerācijas stiebrzāles labāk uzņem barības vielas, labāk cero, ātrāk aug. Lielākās platībās ieteicams izmantot speciālu aprīkojumu – dobtās aeratora tapas, kas velēnā veido caurumus, izņemot ārā augsnes korķus.

Velēnas retināšana. Pēc tam veic vertikulēšanu jeb velēnas retināšanu ar speciālu iekārtu zāliena kopšanai (šāda ierīce ir efektīva, bet maksā dārgi, tāpēc mazām platībām to nav izdevīgi iegādāties). Vertikulators velēnu sagraiza līdz 4 cm dziļumā, sasmalcinot stīgojošās augu sugas un daļēji iznīcinot platlapju nezāles, bet augsnes virskārtu iztīra no zāles atliekām, lapām un citiem atkritumiem, kas traucē augu vielmaiņu. Ja apstrādājot izplēšas velēnas kumšķi, radot nelielus caurumus, nav jāuztraucas, jo zāliens pats ātri aizaudzēs tukšās vietas. Lielākos bojātajos laukumos zālienzāļu sēklas būs jāiestrādā no jauna. Vertikulēšanu ieteicams veikt vismaz divreiz gadā. Līdztekus tai vismaz vienreiz gadā bojājumiem liek ielāpus – zālienā piesēj tādu pašu sugu zāļu maisījumu, lai neatšķirtos zelmeņa krāsa (izsējas norma – 25 g/m2). Kādu laiku zāliens pēc aerācijas ar īpašajām iekārtām izskatās neglīts, gandrīz kā uzrakts, bet tā tam jābūt. Ar laiku zālīte sazaļo un pārklāj uzplēstās vietas.

Mēslošana. Mēslošana un pH līmeņa regulēšana ieteicama atkarībā no augsnes analīžu rezultātiem, taču tās nav nepieciešamas katru gadu. Pavasarī zālienam svarīgi dot slāpekļa minerālmēslus, lai augi labāk augtu un cerotu, iegūtu veselīgu izskatu un koši zaļu krāsu. Mēslojums jāizkaisa vienmērīgi un pēc tam zāliens kārtīgi jāsalaista (sevišķi svarīgi tas ir saulainā laikā).

Izmaksas. SIA “Galantus” veiktās zāliena atjaunošanas kūres līdz 500 m2 platībai maksā, sākot no 300 eiro (bez PVN).

PADOMS


Zāliena mēslošanai un augsnes skābuma regulēšanai var izmantot lapu koku pelnus, jo tie satur kāliju, fosforu un kalciju. Pelnus izsēj agri pavasarī, vienmērīgi izkliedējot 50–100 g/m2.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.