Labākās zaļo tomātu šķirnes gardēžiem 0
“Kuras būtu labākās zaļo tomātu šķirnes?” vaicā Gunita Liepājā.
“Redzot koši zaļus tomātus uz šķīvja, grūti noticēt, ka tie nav cieti, skābi, bet tieši pretēji – ar saldu garšu, jo augļi satur maz skābes. Zaļo tomātu augļos nogatavošanās stadijā saglabājas hlorofils. Nezinātājiem parasti grūti noteikt gatavības pakāpi.
Visvieglāk to izdarīt, pataustot ar roku: kad augļi kļūst mīkstāki, tie ir gatavi. Atsevišķām šķirnēm nobrieduši zaļie tomāti iegūst dzeltenīgu nokrāsu,” skaidro tomātu kolekcionāre Linda Grotupe.
Šos eksotiskos tomātus var ēst gan svaigus, gan konservētus. Sevišķi oriģināli zaļie augļi izskatās salātos kopā ar sarkaniem un dzelteniem tomātiem.
Ar zaļo tomātu selekciju nodarbojas Krievijā, ASV, pārsvarā šķirnes ir indeterminantas, piemērotas audzēšanai siltumnīcās mazdārziņos.
Zaļo tomātu šķirnes iesaka Linda Grotupe
• ‘Viktorijas smaids’ – vidēji agra, diezgan ražīga šķirne. Auga augstums sasniedz 2 m. Audzē ar divām galotnēm. Augļi bumbierveida, pamatkrāsa zaļa ar sarkanām svītrām, sulīgi, saldi, ar mazu skābumiņu (sver 100–200 g). Labi ražo arī sliktās vasarās.
• ‘Zaļā dieviete Ksanadu’ – vidēji agra, ražīga šķirne. Augs ap 2 m augsts. Audzē uz divām galotnēm. Augļi 100–200 g smagi, ļoti garšīgi.
• ‘Cariene varde’ – vidēji agra lielaugļu šķirne. Auga augstums 1,2–1,5 m. Audzē uz divām galotnēm. Garšīgi augļi.
• ‘Jaungada čeri’ – zaļie ķiršu tomātiņi, kurus var saglabāt līdz janvārim, nogriežot ķekaru, saliekot kastēs un uzglabājot istabas temperatūrā. Augļi ļoti saldi, sver ap 20 g.
• ‘Īru liķieris’ – viena no senākajām zaļo tomātu šķirnēm. Augļi saldi, garšīgi, ap 200 g smagi.
• ‘Laimīgais tīģeris’ – jauna ražīga šķirne. Augs izaug pāri 2 metriem. Augļi zaļi ar sarkaniem un dzeltenīgiem lāsumiem, saldi, labi glabājas.