Gada sūnas gods – zilganajai baltsamtītei 0
Gada sūnas statusu šogad izpelnījusies zilganā baltsamtīte – sūna, kas lielākoties sastopama Pierīgas kāpu mežos. Šīs sūnas aug uz augsnes un koku pakājēs, kā arī uz satrunējušiem celmiem ļoti blīvos, bieži vien puslodes veida ciņos. Jo lielāks ir baltsamtītes cinis, jo ilgāk tas audzis, tādējādi liecinot arī par meža ilglaicību, tāpēc tā ir viena no dabisku mežu indikatorsugām, teic Latvijas Botāniķu biedrības sūnu zinātāja Ligita Liepiņa. No citām sūnām baltsamtīte atšķiras ar gaiši zilgani pelēcīgo nokrāsu.
Latvijā sastopamas divas šīs sūnas sugas – zilganā un kadiķu baltsamtīte. Abas galvenokārt Latvijas rietumu pusē, tādēļ atradumi Austrumlatvijā no zinātniskā viedokļa ir vērtīgāki. Baltsamtītes atrodamas gan sausās vietās Pierīgas kāpu mežos, gan slapjos dumbrājos, piemēram, Ķemeru nacionālajā parkā.
Anglijas dienvidos fazāni šīs sūnas nereti izkašā un tās sāk augt brīvi, nepiestiprinājušās substrātam, vietējie iedzīvotāji tās iesaukuši par bulciņām, smej L. Liepiņa. “Ja ir informācija par nosaukumiem, kā šo sūnu sauc jūspusē, vai citas interesantas ziņas, var rakstīt man pa e-pastu [email protected],” viņa piebilst. Piemēram, Dienvidāzijā baltsamtītes mēdz lietot spilvenu un matraču pildījumam, tomēr biežāk sūnu izmanto dekorēšanā. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ zilganā baltsamtīte ir apdraudēta un iekļauta Eiropas Savienības biotopu direktīvas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.
Latvijas Botāniķu biedrība aicina ziņot par šīs sugas atradnēm portālā “dabasdati.lv”.