Rodertu ģimene oktobra vidū, vēl pirms sestās atvases piedzimšanas. No kreisās: Filips (9), tētis Ansis ar Artūru (4), mamma Jana, Arvils (6), aizmugurē – Ervins (13) un Kārlis (10).
Rodertu ģimene oktobra vidū, vēl pirms sestās atvases piedzimšanas. No kreisās: Filips (9), tētis Ansis ar Artūru (4), mamma Jana, Arvils (6), aizmugurē – Ervins (13) un Kārlis (10).
Foto – Marta Purmale

Zaļi un veselīgi Dundagas mežos: ģimene izveidojusi veselības centru 6

Janai un Ansim Rodertiem ir pieci dēli, sestais bērniņš teju, teju nāks pasaulē (intervija publicēta pagājušajā gadā – La.lv). Ģimene dziļos laukos izveidojusi veselīga dzīvesveida centru, mācās būt saskaņā ar dabas vēlētiem ritmiem un dzīvot veselīgi, dodot šo iespēju arī citiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Tas ir īsts izaicinājums – palikt mierā. Ja cilvēks pieradis pie kņadas un trokšņa, atbraucot uz Mežlīdumiem, sākumā jūt satraukumu. Dzīvot rāmi meža vidū, kur nav pilsētas kārdinājumu, pat neviena veikala, toties gar logu var noskriet stirna… Taču jau pēc pāris dienām iestājas miers. Cilvēks atrod savu iekšējo klusumu, sāk izbaudīt šādu dzīvošanu,” stāsta Jana Roderte.

Rodertu ģimenes lauku mājas atrodas Dundagas pagastā, ar velosipēdu stundas laikā var aizrullēt līdz jūrai. Te ir Šlīteres Zilie kalni, no augšistabas loga paveras brīnišķīgs skats uz mežu galotnēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daba pati pasaka priekšā, ka te ir īstā vieta, kur stiprināt veselību. Ansis Roderts smaida vien: “Bet ne uzreiz to sadzirdēju.”

Salūza pēdējā barjera

Ansim kopš bērnības patikušas un padevušies praktiski darbi, ne velti ir galdnieks jau ceturtajā paaudzē. Kad ģimene sāka dzīvot Mežlīdumos, bijis skaidrs, ka nodarbosies ar lauksaimniecību, ražos veselīgus produktus.

“Man patika doma, ka ar savu produkciju būsim palīgi kādai citai komandai, kas izaudzēto liks lietā. Taču daudz kas mainījās, daļa iecerētās komandas devās uz ārzemēm. Nācās darboties citādi. Organizēju kursus, kas māca mainīt dzīvi. Reiz no Čehijas atsaucu dažādus entuziastus, kas prata skolot citus. Sieva teica – aizej arī tu paklausies, pamācies, tā sistēma taču jāsaprot. Todien bija masiera apmācības. Pamēģināju. Visi kā viens teica – tev sokas. Pats arī manīju, ka padodas. Drīz vien izlēmu, ka gribu studēt fizioterapiju, iestājos Sporta pedagoģijas akadēmijā. Pirms teju diviem gadiem ieguvu bakalaura grādu. Kad sāku studēt, mums jau bija četri dēli, tas nebija viegli.”

Veselības centrs ir neliels, te var izguldīt tikai septiņus viesus. Tas tādēļ, ka, sākot būvēt, Ansis to plānojis kā saimniecības ēku. Virtuvē ielicis profesionālas iekārtas, lai var pārstrādāt lauku produktus, taisījis labu pagrabu, kur visu glabāt.

Reklāma
Reklāma

“Bet dziļi sirdī nebiju gatavs nekam lielākam, citādam,” atceras Ansis.

Pat tad, kad Ansis pirms diviem gadiem rakstīja projektu par veselības centra izveidi, vēl īsti nebijis pārliecināts, ka tas tiešām iespējams. Attīstības programma LEADER, ko finansē Eiropas Savienības struktūrfondi, paredzēta, lai veicinātu novatoriskus risinājumus laukos. Tikai tad, kad tuvojās projekta galīgā apstiprināšana, viņā salūzušas pēdējās barjeras. Tad izmainījusies visa dzīve.

“Sapratu, ka man ir jāuzņemas atbildība, jādara pašam. Latvietim jau nereti tā ir: būtu jau labi, bet… lai tomēr izdara kāds cits. Par to, kāda būs mūsu veselības centra ievirze, šaubu nebija. Jau sen zināju par atveseļošanās sistēmu Newstart. Tā ir programma, kas pasaulē darbojas jau vairāk nekā 40 gadus, bet pirmsākumi meklējami apmēram 150 gadus senā vēsturē, Septītās dienas adventistu konfesijā, kam piederam. Programmas pamatprincipi kļūst arvien aktuālāki, dažādās pasaules valstīs tiek veidoti lielāki un mazāki centri, līdzīgi mūsējam. Pat vairākās Amerikas slimnīcās šos principus sāk īstenot līdztekus ārstēšanai.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.