Zāles pret prostatu grūtniecēm, māmiņām un bērniem 0
Par naudas trūkumu valsts apmaksātajām zālēm droši vien dzirdējis katrs Latvijas iedzīvotājs, jo par to daudz rakstīts un runāts. Pēc valsts budžeta grozījumiem zāļu kompensācijai piešķirti 82 miljoni latu, bet Veselības ministrija (VM) uzskata, ka būtu nepieciešami vismaz 100 miljoni, ja ne vairāk. Taču maz zināms par to, cik pārdomāti šo naudu tērējam.
Šaubas par piešķirtās valsts naudas racionālu izmantošanu rodas, iepazīstoties ar svaigāko ministrijas izveidoto kompensējamo zāļu sarakstu, kas apzīmēts ar burtu M, par godu veselības ministres Ingrīdas Circenes virzītajai valsts apstiprinātajai Mātes un bērna programmai. No 1. septembra ārsti no šī saraksta var izrakstīt valsts apmaksātas zāles grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām ar 25% atlaidi, kā arī bērniem līdz divu gadu vecumam ar 50% kompensāciju. Būtu loģiski, ja, veidojot zāļu sarakstu, kas līdz gada beigām izmaksās ap 100 000 latu, bet 2013. gadā jau 388 851 latu, ministrija pieaicinātu zinošākos pediatrus un ginekologus, lai noskaidrotu, kādas recepšu zāles ārsti izraksta šīm pacientu grupām, ja veiktu klīnisko analīzi, kuras zāles sarakstā ir iekļaujamas un kurām tur nekādā gadījumā nebūtu jāatrodas. Drošo zāļu sarakstu ar savu parakstu būtu jāapstiprina ne tikai ministrijas atbildīgajām amatpersonām, bet arī valsts galvenajai pediatrei Dacei Gardovskai un galvenajai ginekoloģei Dacei Rezebergai. Taču pārdomāta saraksta vietā ir radies kaut kas ļoti dīvains.
Gatavi maksāt arī par bīstamiem medikamentiem
Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta speciālisti, kas atbildīgi par farmācijas nozari, septembrī palaida tautā sarakstu ar vairāk nekā 3000 medikamentiem, paņemot vienkārši pēc copy paste (pārkopēšanas) principa Zāļu valsts aģentūrā reģistrētos visus recepšu medikamentus. Pēc tam kad saraksts bija gatavs, nopublicēts un izraisīja ne viena vien mediķa izbrīnu, tas steidzīgi patīrīts un no tā izņemtas, piemēram, psihotropās zāles, narkotiskie līdzekļi, viagra un citi medikamenti, kuru lietošana topošajām māmiņām un bērniem ir vairāk bīstama nekā droša. Tādējādi radies vēl viens saraksts ar nosaukumu – zāles, ko lieto grūtnieces, nedēļnieces un bērni līdz divu gadu vecumam, bet kuras sarakstā nav iekļautas.
Galu galā “M” sarakstā ir palikušas gandrīz pusotrs tūkstotis zāļu.
Klīniskais farmaceits un Latvijas Farmaceitu biedrības prezidentes asistents Valdis Pirsko atzina, ka “M” saraksts izskatās pēc mehāniska akta, kur nav tik daudz līdzdarbojies prāts, bet labā politiskā griba iekļaut sarakstā visu, kas valstī pieejams uz receptēm, tostarp arī zāles, kas var kaitēt veselībai jeb ir kontrindicētas lietošanai attiecīgajā pacientu grupā.
Piemēram, visu paaugstināta holesterīna līmeņa ārstēšanai izmantoto statīnu grupas līdzekļu (atorvastatīna, simvastatīna, rosuvastatīna) lietošana nav pieļaujama grūtniecēm, sievietēm zīdīšanas periodā un bērniem līdz 10 gadu vecumam. Arī sarakstā iekļautie antiandrogēnie līdzekļi, piemēram, ciproterons, ir kontrindicēti grūtniecības laikā, zīdīšanas periodā un bērniem. Šīs zāles vīriešiem bieži lieto priekšdziedzera vēža ārstēšanai, sievietēm – smaga hiperandrogenisma (pastiprināta vīrišķo hormonu klātbūtne organismā) ārstēšanai. “M” sarakstā ir arī citi pieaugušu vīriešu kaitēm paredzēti līdzekļi, piemēram, labdabīgas prostatas pārmērīgas augšanas vai priekšdziedzera jeb prostatas vēža ārstēšanai. Par saraksta veidotāju neprofesionalitāti liecina arī tas, ka tajā ir, piemēram, hormonālie līdzekļi krūts vēža ārstēšanai pēc menopauzes iestāšanās, kurus neiesaka lietot grūtniecēm, sievietēm zīdīšanas periodā un sievietēm pirms menopauzes iestāšanās.
Pacientu labā
Šīs zāļu grupas spilgti parāda “M” saraksta acīmredzami absurdo veidošanas principu. Galvenā ginekoloģe un dzemdību speciāliste D. Rezeberga sacīja, ka ministrijai ir izteikusi savu kritisko viedokli par šādu sarakstu, diemžēl tas nav ņemts vērā. Turpretī galvenā pediatre D. Gardovska uzskata, ka esot ļoti labi, ka zāles nav šķirotas, bet iekļautas pilnīgi visas. Tad gan ārstiem, gan pacientiem ir lielākas izvēles iespējas, ārstiem nav jāizraksta tikai lētākie medikamenti, jo visām līdz divu gadu vecuma bērnu zālēm ir 50% atlaide, bet grūtniecēm un jaunajām māmiņām pirmo reizi ir dota lieliska iespēja saņemt medikamentus ar 25% atlaidi. Pacienti būšot tikai ieguvēji.
Daktere ir pārliecināta, ka ārsti rīkojas profesionāli – izraksta pacientam atbilstošākās zāles. Līdzīgu viedokli pauda arī ginekoloģe Dace Matule – viņa sarakstu nemaz nepētīšot, jo savām pacientēm izrakstot tikai tās zāles, par kuru iedarbību esot pārliecināta.
Acu apmānīšanai?
Bet ne visi pediatri tā domā. Piemēram, daktere Margarita Krauča secināja, ka šis saraksts sarežģīs ārstu dzīvi, jo pacienti nav muļķi – viņi arī lasa zāļu nosaukumus, kas pieejami ar valsts atlaidēm, tāpēc iespējami gadījumi, kad pacients pieprasa vienu vai otru medikamentu, kas viņam šķiet labāks par ārsta ieteikto.
No vienas puses, it kā politiķu labas gribas žests, bet, no otras puses, bezatbildīgi sagatavots saraksts, kas ir neērts ārsta praksei un var radīt neparedzētas problēmas.
Pacientiem tiek piedāvāts ļoti plašs zāļu saraksts, kuram atvēlētas apjomīgas naudas summas, bet faktiski no tā visa varbūt izmantos tikai 10 procentus, tāpēc rodas tāda kā acu apmānīšanas sajūta – redz, valsts dāsni dod gandrīz pusmiljonu latu, bet izmantot būs iespējams tikai pavisam mazu daļiņu, pauda vairāki ārsti.
Dzelzs preparāti – dārgi, bet vajadzīgi
Ģimenes ārste Līga Koz-lovska sacīja, ka svarīgi bija apzināt biežāk sastopamās slimības grūtniecības laikā un tos medikamentus, kurus drīkst un var izmantot bērniņa gaidīšanas laikā. Piemēram, sarakstā nav iekļauti dzelzi saturoši preparāti, kas bieži ir nepieciešami grūtniecēm, jālieto ilgstoši un ir samērā dārgi un kurus daudzas sievietes, īpaši laukos, nevar atļauties iegādāties. Efektīvākās zāles grūtniecēm bieži sastopamā paaugstinātā asinsspiediena ārstēšanai ir ļoti dārgas, un tās vajadzētu iekļaut asinsspiediena samazināšanai paredzēto medikamentu sarakstā ar 75% atlaidi.
L. Kozlovska uzskata, ka valstij vajadzētu apmaksāt pilnībā grūtniecēm nepieciešamos medikamentus un tas varētu būt pat iespējams, ja zāļu saraksts netiktu veidots tik pavirši.
Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes locekle, bijusī Veselības ekonomikas centra vadītāja Daiga Behmane, kas zaudēja amatu vien tāpēc, ka laikus brīdināja par kompensējamo zāļu budžeta deficītu, uzsvēra, ka kompensējamo zāļu saraksti parasti tiek veidoti, iekļaujot tajos medikamentus, par kuru ārstēšanas efektivitāti ir pilnīga skaidrība. “Ierobežotu finanšu resursu apstākļos piedāvāt par valsts budžeta līdzekļiem zāles, neizvērtējot, kādu efektu tās dos grūtniecēm, jaunajām māmiņām un bērniem, ir vairāk nekā bezatbildīgi,” secina D. Behmane.
Miķīša robežšķirtne
Bet visvairāk mani pārsteidza VM Veselības aprūpes departamenta direktora Ērika Miķīša atbilde: “Jūsu uzmanība pret “M” sarakstu ir pārspīlēta, tā ir ļoti laba lieta – kompensējamie medikamenti gan grūtniecēm, gan nedēļniecēm, gan bērniem. Bet būtībā šis saraksts nav domāts ne grūtniecēm, ne jaunajām māmiņām, ne bērniem, tā ir tehniska rakstura informācija, lai būtu skaidri un saprotami, kā Nacionālais veselības dienests norēķinās ar aptiekām. Sarakstā ir zāles, ko bērni nekad nelieto, bet iekļaušana sarakstā jau nenozīmē, ka tās jādod.”
Uz jautājumu, kāpēc valsts apmaksāto zāļu sarakstā nevarēja iekļaut tikai minētajai pacientu grupai nepieciešamās zāles, Miķītis atbildēja:
“Šajā gadījumā vienmēr ir tā robežšķirtne, ka grūti to noformulēt. Bet, no otras puses, vai to vajag? Ārsts strādā ar savu pacienti un dara to, kas jāizdara. Jebkas, kas mūsu medicīnā sastopams… arī grūtniece pret to nav aizsargāta. Īstenībā to visu noregulējot, mēs radītu problēmas gan grūtniecēm, gan ārstiem.
Viņi strādā ar savu pacientu un darīs savu darbu tieši tāpat kā līdz šim. Ar šo sarakstu mēs neierobežojam pacientu, ka ar vienām slimībām drīkst slimot, bet ar citām – ne. Arī ārstu neierobežojam.”
Uzziņa Pēc VM sniegtās informācijas, 2012. un 2013. gadā valsts apmaksātajām zālēm grūtniecēm, jaunajām māmiņām un bērnu ārstēšanai līdz divu gadu vecumam plānots piešķirt 488 851 latu. Taču Veselības ministrija nav analizējusi, ar kādām kaitēm šīs pacientu grupas biežāk slimo un kuri būtu tie medikamenti, kas šiem pacientiem visvairāk nepieciešami. Ministrijā skaidroja, ka naudas summa aprēķināta uz pieņēmumu pamata, ka kompensējamās zāles, iespējams, būs nepieciešamas 15% grūtnieču, tikpat jauno māmiņu (pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām) un 15% bērnu līdz divu gadu vecumam. Visām šīm pacientu grupām pēc šāda principa ir aprēķināta arī vidējā recepšu zāļu cena gadā – 40 latu, no kuras atskaitīs kompensācijas 25% vai 50%. |