“Zāles pret Covid-19 neaizstās vakcināciju.” Pētnieks Kloviņš par medikamentiem un to riskiem 102
Zāles pret Covid-19 neaizstās vakcināciju, šādu redzējumu kanāla TV24 raidījumā “Preses klubs”, komentējot ziņu, ka Eiropas zāļu aģentūra ir optimistiska par medikamentiem pret Covid-19, pauda Jānis Kloviņš, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors.
Skaidrojot to, kā darboja Covid-19 ārstējošie medikamenti, Kloviņš sacīja, ka viņam būs jāsarūgtina tie cilvēki, kuri cer uz to, ka zāles pret Covid-19 aizstās vakcināciju. “Tas neaizstāj vakcināciju.”
Pēc viņa teiktā, visu medikamentu pamatā ir vīrusa pavairošanās ierobežošana, “un tam ir jēga tikai slimības pašā sākuma stadijā”.
Medikamenti tiekot doti cilvēkiem, kas ir ar paaugstinātu risku. Un tie ir jāsāk lietot, vēl nesagaidot nopietnus simptomus, lai novērstu hospitalizāciju.
Gadījumos, kad cilvēks sāk jau justies slikti, no tiem medikamentiem vairs nebūšot jēgas, apgalvoja Kloviņš. Proti, tad tiem medikamentiem vairs nebūšot efekta.
Tā kā šie medikamenti ir dārgi, tad tie vēl nebūšot pieejami visiem. Pagaidām fokusā ir riska grupas. Turklāt tās esot tādas ķīmiskās vielas, kuras nav ieteicams lietot tiem, kas nav riska grupā.
“Tā tas gluži nestrādās, ka mēs visi profilaktiski varētu sākt lietot,” atzīmēja Kloviņš.
Viņš arī skaidroja, ka šādi medikamenti būsu jālieto regulāri, jo, ja nelietos regulāri, it īpaši vīrusa replikāciju ierobežojošus medikamentus, tad vīruss varētu sākt mainīties vairāk un izstrādāt rezistenci pret šiem medikamentiem.
Kloviņš gan pauda cerību, ka tā nenotiks, bet vienlaikus piekodināja, ka šiem medikamentiem šāds risks pastāvot.