Zāles pret augstu asinsspiedienu paaugstina vai pazemina potenci? 0
Atbild Dr. Iveta Mintāle, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja.
Vīrieša dzimums ir sirds un asinsvadu slimību riska faktors, īpaši pēc 40 gadu vecuma. Lai mazinātu saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām, vīriešiem ir svarīgi zināt savus sirds veselības skaitļus, kā arī regulāri pārbaudīt veselību. Daudzi stiprā dzimuma pārstāvji pat nenojauš, ka sirds un asinsvadu slimības ietekmē vīriešu seksuālo dzīvi, proti, paaugstinātam asinsspiedienam un paaugstinātam holesterīna līmenim asinīs ir vistiešākā saistība ar erektīlo disfunkciju jeb erekcijas traucējumiem. Zemāk apkopoti biežākie jautājumi par sirds veselību un seksu.
1. Kā sirds un asinsvadu slimības saistītas ar vīriešu seksuālo veselību?
Faktori, kas negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, palielina arī erekcijas traucējumu jeb erektīlās disfunkcijas risku. Erektīlai disfunkcijai lielākajā daļā gadījumu ir vaskulāra (asinsvadu) izcelsme. Aterosklerozes process un asinsvadu bojājumi sākotnēji var skart mazās artērijas 1–2 mm diametrā (arī dzimumorgānus apasiņojošās artērijas ir mazas!), tikai vēlāk koronārās jeb sirds vainagartērijas (3–4 mm), karotīdās jeb miega artērijas (5–7 mm) un femorālās jeb iegurņa (6–8 mm) artērijas. Erektīlo disfunkciju pastiprinošie riska faktori, kas rada mazo asinsvadu bojājumus, ir smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis un cukura diabēts.
Bieži erektīlā disfunkcija novērota cilvēkiem ar jau koronārās sirds slimības diagnozi. Vidēji laiks no erektīlās disfunkcijas parādīšanās līdz simptomātiskas koronārās sirds slimības sākumam ir 3 gadi, kas ir pietiekams, lai koriģētu esošos riska faktorus, mainītu dzīvesveidu, uzsāktu un nostabilizētu ārstēšanu.