Foto: Pixabay.com

Zāles pļaušana ideāla zāliena iegūšanai. Kādu aprīkojumu un metodes pielietot? 0

Labi kopts zāliens ir jebkura pagalma „seja” – arī gadījumos, ja sētā nav citu dekoratīvo elementu, piemēram, košumkrūmu, glīts mauriņš parūpēsies par to, lai apkārtējā vide šķistu estētiski pievilcīga. Tomēr, lai zālienu diendienā uzturētu acij tīkamu un vienmērīgu, nepieciešams ieguldīt arī pūles. Ko ievērot, lai zāles pļaušana vienmēr nestu cerētos augļus?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Zāliena pļaušanas priekšnoteikumi – ko darīt un ko nedarīt?

Lai uzturētu zālienu biezu un skaisti zaļu, vienlaikus nesabojājot arī pļaušanas tehniku, Tev noderēs šie padomi:

CITI ŠOBRĪD LASA

izvairies no šķēršļiem – pirms pļaušanas vienmēr pārliecinies, vai teritorijā neatrodas akmeņi, betona gabali, kurmju rakumi, apjomīgas bedres vai citas lietas, kas varētu sabojāt pļaujošās iekārtas asmeni;

uzturi zāli tīru – laiku pa laikam ar grābekli vai zaru slotu atbrīvo zālienu no čiekuriem, skujām, lapām un citiem gružiem. Pavasara talkas laikā, pēc lieliem pļaušanas darbiem vai rudens sezonā, kad lapu ir sevišķi daudz, noderēs arī dārza atkritumu savākšanas un izvešanas pakalpojums, lai vienkārši atbrīvotos no visa savāktā;

nenogriez zāli līdz galam – glīta zāliena iegūšanai ieteicams nogriezt tikai trešo daļu ataugušā zāles stiebra. Pretējā gadījumā, apturēsi sakņu augšanu un iegūsi asu, pieskārieniem nepatīkamu zālāju;

neaizmirsti par žogmalēm – veidojot zāliena „frizūru” vienmēr apgriez arī malas un stūrus. Tam noderēs, piemēram, mehāniskās zāles grieznes vai elektriskās dārza šķēres.

Zāles pļaušana un tehnika – ko izvēlēties?

Vasarās ideāla mauriņa sasniegšanai, atkarībā no augšanas ātruma, var nākties pļaut zālienu pat divas reizes nedēļā. Lai atbrīvošanās no ataugušās zāles nesagādātu galvassāpes, ir ļoti svarīgi izvēlēties katram zālienam piemērotāko pļaušanas aprīkojumu. Daži no senatnē un mūsdienās izplatītākajiem pļaušanas rīkiem ir:

Izkapts

Viens no vecākajiem pļaušanas darbarīkiem, kas tiek izmantots vēl šobaltdien, ir izkapts. Mūsdienās tiek rīkotas pat sacensības pļaušanā ar šo sentēvu instrumentu.

Izkapts labi noderēs ne tikai labības pļaušanai, bet arī aizaugušu teritoriju (piemēram, grāvju, mežainu un krūmiem bagātu vietu) apkopšanai. Turklāt ar šo darbarīku, atšķirībā no elektriskajām pļaujmašīnām, būs iespējams pļaut arī mitru zāli.
Lai gan zāles pļaušana ar izkapti ir fiziski nogurdinoša nodarbe, līdz pat pļaujmašīnu izgudrošanai, tas bija efektīvākais veids kā uzturēt kārtīgu sava īpašuma zaļo zonu.

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Sirpis

Arī šis darbarīks, tāpat kā izkapts, Latvijā pazīstams jau no senām dienām. Lai veiksmīgi strādātu ar šo instrumentu nepieciešamas priekšzināšanas – speciālisti iesaka, pļaujot, savā labā izmantot inerci un nesasprindzināt ķermeni.

Reklāma
Reklāma

Vislabāk sirpis noderēs gadījumos, kad nepieciešams sakopt aizlaistu teritoriju, kurā zāle ataugusi tik gara, ka „nebūs pa zobam” elektriskajam pļāvējam vai traktoram (tas var izrādīties pārāk masīvs šim uzdevumam). Tāpat sirpis labi tiks galā ar zāli, kas sakuplojusi stāvā nogāzē – arī šajā gadījumā mauriņam nebūs iespējas piekļūt ar elektrisko pļaujmašīnu.

Atceries! Pļaujot ar sirpi, vienmēr jāievēro darba drošība – strādājot nav ieteicams atrasties pārāk tuvu apkārtējiem cilvēkiem!

Pļaujmašīna

Attīstoties tehnoloģijām, arvien stabilāku vietu zāliena uzturēšanā ir ieguvušas pļaujmašīnas. Tās iespējams iedalīt 4 kategorijās:

1. manuālās pļaujmašīnas – dabai draudzīgs risinājums, jo šīs pļaujmašīnas tiek darbinātas, tās stumjot. Laba alternatīva, ja nebaidies no fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā, taču ne visai efektīvs risinājums, ja nopļaut nepieciešams lielu teritoriju. Daži manuālo pļaujmašīnu modeļi spēs nopļaut arī krietni ataugušu, piemēram, 10 cm garu, zāli;

2. elektriskās pļaujmašīnas – zāles pļaušana ar šīm mašīnām ir fiziski vieglāka nekā ar manuālajām, taču, pateicoties elektrības padeves nepieciešamībai, to pļaušanas teritorija ir ierobežota. Šīs mašīnas nebūs derīgas lielu lauku teritoriju pļaušanai. Turklāt elektrodrošības dēļ, pļaut drīkstēs tikai sausu zāli;

3. pļaujmašīnas ar akumulatoru – lietojot šos zāles pļāvējus, nebūs jāraizējas par elektrības padevi un pļaušanai traucējošo kabeli. Tādējādi varēsi piekļūt arī grūti aizsniedzamām vietām. Taču jāatceras, ka, atkarībā no izvēlētā modeļa, akumulatora darbības laiks un pļaušanas apjomi var būt ierobežoti;

4. pļaujmašīnas ar benzīna motoru – lai izmantotu šī tipa pļaujmašīnas nepieciešama degviela, taču šie pļāvēji ir universāli un jaudas ziņā spēcīgāki par iepriekšminētajiem.

Pļaujmašīna – robots

Viens no jaunākajiem izgudrojumiem – ar akumulatoru aprīkota, videi draudzīga elektriskā pļaujmašīna, kas, attiecīgi ieprogrammēta, prot pašrocīgi nopļaut zāli, kā arī atgriezties uzlādes stacijā, lai uzlādētu akumulatoru nākamajai reizei.

Foto: Pixabay.com

Šīs pļaujmašīnas būs piemērotas pļaušanai ne pārāk stāvās nogāzēs (daļa mašīnu pļauj 25 – 30 grādu slīpumā), kā arī pagalmos un teritorijās, kas nav ļoti bedrainas. Daži pļaujmašīnu modeļi darbojas arī lietus laikā – tas ir īpaši parocīgi Latvijas klimatiskajos apstākļos. Taču jāņem vērā, ka roboti netiks galā ar pārāk ataugušu zāli, tādēļ pļaušanu ieteicams ieplānot regulāri.
Lai gan robotizētās pļaujmašīnas nav lētas, mauriņa pļaušana ar šādu ierīci būs ļoti noderīga, ja vēlies ietaupīt laiku un resursus ilgtermiņā.

Trimeris

Trimeris ir zāles pļaušanas rīks ar asmeni vai rotējošu auklu. Tas būs ideāli piemērots zāliena malu apkopšanai, kā arī pļaušanai vietās, kur nav iespējams piekļūt ar parasto zāles pļāvēju. Piemēram, pļaušanai ap:

● kokiem;
● krūmiem;
● akmeņiem;
● dzīvžogiem;
● puķu dobēm – daudziem trimeriem ir augu aizsargs, kas palīdz netraumēt ziedus.

Tāpat zāles pļaušana ar trimeri būs piemērota, parku, kā arī citu publisku teritoriju sakopšanai, jo ierīce var piekļūt šaurām vietām, piemēram, zālei zem soliņiem.

Arī trimeri, tāpat kā pļaujmašīnas, var būt darbināmi ar:

elektrību – cenas ziņā salīdzinoši draudzīgi, kā arī viegli lietojami, šie trimeri noderēs nelielu teritoriju pļaušanai (jo nepieciešama strāvas padeve), turklāt būs klusi un netraucēs kaimiņus;

akumulatoru – laba alternatīva grūti aizsniedzamu vietu pļaušanai, jo nav nepieciešams izmantot vadu. Atkarībā no akumulatora tipa un ierīces darbības ilguma, noderēs gan mazdārziņa zāliena, gan lielāka īpašuma apkopšanai;

benzīnu – jaudīgākie no trimeriem. Tie būs lieliski piemēroti biezas, garas, grūti nopļaujamas zāles (vai pat sīku zariņu) likvidēšanai plašās teritorijās. Piemēram, lauku mājās, teritorijās, kur pļaujmašīnas nespēj piekļūt.

Foto: Shutterstock.com

Mauriņa traktors

Ja pļaujamā platība ir apjomīga (2000 vai vairāk kvadrātmetru), zāles pļaušana ar trimeri vai pļaujmašīnu nebūs labākais risinājums. Šādos gadījumos talkā jāņem ar degvielu darbināms mauriņa traktors.
Lai zāles pļaušana ar traktoru attaisnotu cerības, izvēloties iekārtu pļaušanai, pievērs uzmanību 2 svarīgiem aspektiem:

1. pļaušanas jaudai – jo lielāka jauda, jo vieglāk būs nopļaut biezu vai ataugušu zāli;

2. iekārtas platumam – zāles pļaušana ar platu mauriņa traktoru (lielākoties platums variē līdz 1 metram vai vairāk) būs daudz efektīvāka. Taču dažos gadījums tas var apgrūtināt manevrēšanu, īpaši teritorijās, kur iestādīti augļu koki un krūmi.

Zāles pļaušana ar traktoru būtiski atvieglos fizisko slogu, turklāt ar atbilstoši izvēlētu traktoru, atkarībā no vajadzības, varēsi nopļauto zāli arī savākt vai iestrādāt zālienā.

Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay.com

Kā izmantot nopļauto zāli?

Lai zāliens augtu vesels, saglabātu savu formu un izvairītos no nezālēm, nopļauto zāli nepieciešams arī atbilstoši utilizēt.
Pievērs uzmanību, vai pļaujmašīna ir aprīkota ar speciāli zāles savākšanai paredzēto grozu, kā arī iepazīsties ar pļaušanas režīmiem. Lielākoties pļaujmašīnu funkcijas paredz zāles:

Savākšanu
Liela daļa pļaujmašīnu iegādājamas komplektā ar speciālu, zāles savākšanai paredzētu grozu, kas noderēs, piemēram, nelielas piemājas teritorijas apkopšanai.

Šo funkciju ieteicams izmantot, pļaujot jaunu zālienu tā pirmajā sezonā, kā arī gadījumos, ja zāle ir krietni ataugusi vai mitra. Regulāri koptu, īsu mauriņu var pļaut bez zāles savākšanas. Speciālisti iesaka vismaz divas reizes sezonā zāli vispār nenovākt – tas palīdzēs radīt zālienam labvēlīgu mikrovidi.

Mulčēšanu

Mulčēšanas procesā pļaujmašīna novākto zāli nevis izmet, bet gan sīki sasmalcina un, izmantojot īpašu asmeni, iestrādā mauriņā, nodrošinot zāli ar dabisku mēslojumu. Šī funkcija ir īpaši piemērota regulārai sausas, ne pārāk garas zāles pļaušanai.

Foto: Pixabay.com

Izmešanu uz sāniem vai aizmuguri

Izmantojot šo metodi, pļaušanas laikā zāle tiek nevis savākta, bet gan izkaisīta pa zālienu. Ja zāliens ir krietni ataudzis vai mitrs, var izveidoties nelielas zāles vagas. Šādi pļautu zāli iespējams savākt, piemēram, ar grābekli vai zaru slotu.

Gan pļaujmašīnas grozā savākto, gan ar pašrocīgi sagrābto zāli iespējams atkārtoti izmantot, piemēram:

lopbarībai – ja nopļautā zālāja apjomi ir lieli, to iespējams izmantot lauksaimniecībā nepieciešamās skābbarības ražošanā;

kompostam – liekā zāle būs lielisks papildinājums Tava dārza komposta kaudzei;

mēslošanai – apber zāli, piemēram, ap zemenēm vai puķu dobēm kā mulčēšanas līdzekli. Tas palīdzēs augsnei saglabāt mitrumu un irdenumu. Taču nepārcenties – lai nesāktos trūdēšana, centies mēslojumu neuzklāt pārāk biezā slānī. Pietiks ar 3 – 5 cm;

vircas veidošanai – ielej mucā ūdeni, pievieno nopļauto zāli un paturi pāris nedēļas, ik pa laikam apmaisot. Pēcāk atšķaidi vircu ar ūdeni un izmanto augsnes mēslošanai. Un Tavs zāliens būs parūpējies par Tavu dārzu!

Div’ pļaviņas nenopļāvu – ko iesākt ar lielām un sarežģītām teritorijām?

Lai gan zāliena pļaušana var šķist ikdienišķa nodarbe piemājas zaļajā zonā, netrūkst arī situāciju, kad paša spēkiem nav iespējams tikt galā ar sakopšanas darbiem. Piemēram, gadījumos, kad:

● nepieciešams nopļaut plašu teritoriju, taču nav pieejams mauriņa traktors;

● zāliena pļaušana vajadzīga publiskai vietai, komercobjektam, iestādei u.t.t.;

● jāapkopj apsaimniekotais namīpašums;

● laika trūkuma, veselības stāvokļa vai citu iemeslu dēļ, pašrocīgi nav iespējams sakārtot piemājas dārzu, vasarnīcas mauriņu, brīvdienu mājas pagalmu vai citu privātīpašuma zālienu;

● pļaujamā teritorija ir „ielaista” un trūkst gan nepieciešamās tehnikas, gan zināšanu, gan darba roku tās sakopšanai.

Foto: Eco Baltia VIDE

Šādās situācijās Tev vislabāk noderēs profesionāla zāles pļaušana – pieredzējušu speciālistu nodrošināts ārpakalpojums.

Piemēram, vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia VIDE, piedāvājumā gan privātpersonām, gan juridiskajām personām, pēc vajadzības, ir pieejama:

zāliena pļaušana ar pļaujmašīnu – jebkurām piemērotām platībām;

● zāles pļaušana ar trimeri – teritorijām ar grūti aizsniedzamām vietām;

zāles likvidēšana ar mauriņa traktoru vai traktortehniku – apjomīgiem pļaušanas darbiem;

nopļautās zāles izvešana par izdevīgu samaksu – nebūt ne mazsvarīgi, ja esi kaut reizi Google meklētājā rakstījis vārdus „zāles pļaušana cena”.

Turklāt Eco Baltia VIDE zāles pļaušanas pakalpojums Tev būs pieejams ne tikai tad, ja dzīvo Rīgā, bet arī ārpus tās:

● Ādažos;
● Babītē;
● Mārupē;
● Salaspilī.

Ja arī Tu vēlies vasaru pavadīt skaistā vidē, staigājot pa mīkstu un sakoptu zālienu, izmanto iespējas, ko sniedz profesionāla zāles pļaušana. Vairāk informācijas par pieteikšanos pakalpojumam meklē Eco Baltia VIDE interneta vietnē! Uzdāvini sev šovakar vairāk brīva laika un īsteno ilgas pēc glītas, zaļas zālītes!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.