Lai no sulu ražošanas uzņēmumiem saņemtos upeņu mizu sasaldētos klučus pārpakotu birstošos upeņu izejvielu maisos pa 25 kg, vīriem nākas nodarboties ar skaldīšanu un talkā ņemt pat triecienurbi. Foto – Ivars Bušmanis

Latvijas mellenes pasaules farmācijai. Vecmāmiņai taisnība – tās uzlabo redzi! 0

No Latvijas gadā izved 3134 tonnas saldētu melleņu. Pat, ja zinām, ka kāda daļa ir reeksports (Latvijas uzņēmumu iepirktais Zviedrijā, Lietuvā un citur), un nelielu daudzumu eksportē arī svaigas ogas, varam droši izsecināt, ka lielākā daļa Latvijā salasīto melleņu nonāk farmācijas biznesā, jo tās Ķīnas un Japānas firmas, kuras iepērk mūsu mežu veltes, no tām gatavo ekstraktus farmācijai un arī kosmētikai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Vecmāmiņām ir taisnība – lai uzlabotu redzi, jāēd mellenes. Jo no tām, upenēm un aronijām, arī citām melnajām ogā izvelk antocianīnu. Tas ir dabiskais antioksidants, ko izmanto farmācijā. Lai izgatavotu 1g tīras vielas, nepieciešams 1,25 kg ogu. Šobrīd no Latvijas mellenēm sadarbības partneri Āzijā ražo divus ekstraktus un to 65% apjomu pārdod Japānā, 20% – ASV, bet 10% – Eiropā.

Aukstākais uzņēmums Madonā

Lielākais ogu savācējs un eksportētājs ir Madonā bāzētais itāļu un nīderlandiešu kopuzņēmums “Pharmeko Lettland”. “Latviešu meitene satika itāļu puisi Alessandro Monesi, un tā viss sākās,” stāsta biroja administratore Silvija Grigorjeva. Tāpēc ar Alessandro pa tālruni jau varējām sarunāties latviski. 2008. gadā izveidotais uzņēmums sākotnēji darbojās Ļaudonas pagastā lauku mājā, bet tagad tas ir moderns uzņēmums, kurš gatavojas iegūt starptautisko sertifikātu BRC. Tas var lepoties ar jaunām noliktavām, saldētavu, kurā ogas glabā -18oC temperatūrā, unikālām ogu šķirošanas un attīrīšanas iekārtām un laboratoriju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Monesi pieder 34% daļu, 51% – Nīderlandes kompānijai “Stolk Medicinal Plants B.V.”, kas darbojas vairākās Eiropas valstīs, bet pārējās daļas – Itālijas uzņēmumam.

Līdz šim uzņēmums realizējis četrus projektus, piesaistot Eiropas finansējumu. Nopirkti gan stādi, gan uzbūvēta saldētava, vēlāk iegādāta optiskā lāzeriekārta ogu tīrīšanai, iekārta lapu un kātiņu noņemšanai un pulēšanai un fasēšanas iekārta. Pērn Madonā paplašināta saldētava, kas ļauj uzglabāt divreiz lielākus apjomus. Kopumā investēti teju divi miljoni eiro, no tā 940 tūkstoši ir Eiropas līdzfinansējums. Turpmāk uzņēmums plāno attīstīt pārtikas pārstrādes nišu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.