Foto – Shutterstock

Zāles, kustības, smiekli… 15 dažādi sāpju mazināšanas paņēmieni 0

Atkarībā no sāpju rakstura, pamatslimības un citiem parametriem gan paši pacienti, gan ārsti meklē un atrod līdzekļus, kas sniedz iespēju novērst vai vismaz mazināt sāpes. Nereti ar vienu vien nepietiek, tāpēc tos kombinē. Uzskaitām dažus no tiem!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

1. Pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi bez receptes. Ibuprofēns, acetilsalicilskābe, citramons, askofēns ir tikai daži no bezrecepšu medikamentiem, kurus daudzi izmanto kā pirmo palīdzību sāpju remdēšanā. Ārsti atgādina – šo zāļu lietošana pieļaujama vien īslaicīgi, nevis nedēļām vai mēnešiem. Piemēram, neapzinīgi lietots ibuprofēns ietekmē kaula smadzeņu aktivitāti, asinīs pamazām samazinās leikocītu skaits. Šī un tam līdzīgu medikamentu ilgstošana lietošana var rosināt arī asinsspiediena paaugstināšanos.

2. Pretsāpju līdzekļu injekcijas. Nestreoīdo pretiekaisuma zāļu, hormonālo steroīdu, hialuronskābes, augšanas faktora vai citu preparātu injekcijas tieši sāpošajā vietā ir efektīvs paņēmiens, kā mazināt gan akūtas, gan hroniskas sāpes. Līdzekļus izvēlas atkarībā no sāpju lokācijas: locītavās, muskuļos, cīpslās, saitēs vai citur.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Opioīdi ir ļoti spēcīgi līdzekļi, kurus izmanto īpaši smagu sāpju mazināšanai, piemēram, vēža pacientiem. Tie efektīvi rimdina sāpes, taču izraisa virkni blakņu: sliktu dūšu, vemšanu, reiboni, apjukumu, lietojot ilgstoši, – arī atkarību, kas savukārt jāārstē ar citām spēcīgām zālēm. Var notikt arī nejauša opioīdu pārdozēšana, kuras iznākums ir letāls.

4. Blokādes ir nervu saknīšu, gangliju vai nervu anestezēšana ar medikamentiem. Sāpes pāriet, pacients var atkal kustēties, jūtas labāk. Sarežģītāka metode ir epidurālā blokāde. Tās laikā speciālists mugurkaula kanālā ievada ilgstošas iedarbības zāles. To mēdz izmantot mugurkaula problēmu (diska trūces vai izslīdējuma) gadījumā.

5. Trigerpunktu blokāde ir metode, kuras laikā atsāpinošus līdzekļus injicē trigerpunktos – īpaši sāpīgos un savilktos mezgliņos, kas veidojas muskuļos pastāvīgas slodzes dēļ. Sāpju terapijā palīdzīga var būt arī trigerpunktu masāža.

6. Radiofrekvences ablācija. To lieto, piemēram, hronisku muguras sāpju ārstēšanā. Mazinvazīva metode, kad sterilos apstākļos rentgena kontrolē ķermenī ievada tievu adatu, kas uzkarst un piededzina sāpēs vainojamo nervu (to diagnosticē iepriekš). Pēc tam mirušais nervs vairs nevar pārraidīt sāpju impulsus.

7. Osteorefleksoterapijas laikā kaulā iedur injekcijas adatu un ievada fizioloģisko šķīdumu vai kādu medikamentu, visbiežāk – lidokaīnu. Kairinājumu rada gan pats dūriens, gan ievadītā šķidruma izraisītais spiediens. Procedūra ir nepatīkama un grūti paciešama, taču tā efektīvi samazina hroniskas sāpes.

8. Fizioterapija tiek bieži lietota sāpju ārstēšanā paralēli medikamentiem. Fizioterapeits ar īpašām tehnoloģijām, kustībām, ārstniecisko vingrošanu, arī manuālo terapiju iekustina ķermeni, pakāpeniki mazinot sāpes, atjaunojot kustības, vieglāku padarot hronisku slimību gaitu. Fizioterapijas iedarbība uz organismu ir visaptveroša – tā vairo izturību, dabiskās organisma pretošanās spējas, uzlabo garastāvokli, miegu, seksualitāti utt.

Reklāma
Reklāma

9. Fizikālā terapija sāpju mazināšanā liek lietā dažādus fizikālus faktorus: gaismu, gaisu, ūdeni, elektroimpulsus, ultraskaņu, dūņas, sauli. Sāpju terapijā to parasti izmanto kā papildmetodi medikamentozajai ārstēšanai.

10. Krioterapija ir sāpju mazināšana, izmantojot aukstumu: ledus aplikācijas, aukstuma masāžu, aukstas vannas, dzesējošus sprejus un citus līdzekļus. To plaši izmanto sportā, kā arī hronisku sāpju ārstēšanā, piemēram, mazinot muguras vai artrīta sāpes.

11. Hipnoze (hipnoterpija) ir klīniskās terapijas metode, kuras laikā speciālista vadībā pacients koncentrē domas uz konkrēta mērķa sasniegšanu, šajā kontekstā – uz sāpju mazināšanu. Šo terapijas veidu izmanto daudzu augsti attīstītu pasaules valstu universitāšu klīnikās un vērtē kā efektīvu paņēmienu sāpju sindroma kontrolē un vadīšanā.

12. Joga ir noteikta veida vingrinājumi ķermenim un prātam vienlaikus: tā ietver elpošanas kontroli, meditāciju un stiepšanos. Kā pretsāpju līdzekli to iesaka artrīta, fibromialģijas, migrēnas, muguras sāpju un citu veidu hronisku sāpju pacientiem. Pat zinātniskos izdevumos atzīmēts, ka nodarbošanās ar jogu reizi nedēļā dažkārt spēj palīdzēt labāk nekā modernās medicīnas paņēmieni.

13. Masāža ir patīkama procedūra, kas veicina endorfīnu izdalīšanos un tāpēc vairo labsajūtu, mazinot sāpes. Pētījumos atklāts, ka tā ir iedarbīga īstermiņā: ilgstoši turpinot masāžas kursu, efekts nepalielinās.

15. Akupunktūra un adatu terapija daudzu hronisku sāpju pacientu skatījumā nav nekāda eksotiskā metode, jo tiek plaši izmantota. Terapijas seansa laikā ar adatām vai masāžu tiek stimulēti bioloģiski aktīvie ķermeņa punkti. Stimuls pārvēršas nervu impulsā, kas aktivizē organisma pašatveseļošanās spējas un noregulē enerģiju plūsmu.

15. Joki. Zināms, ka smiešanās spēj īslaicīgi mazināt sāpes, jo tās laikā organismā pastiprināti izdalās endorfīni – hormoni, kas izraisa labsajūtu. Ne velti arvien vairāk ir slimnīcu, kurās darbojas dakteri klauni, kuri ar savu klātbūtni cenšas kaut uz brīdi novērst slimnieka uzmanību no viņa vainām un ciešanām!

Vairāk par dažāda veida sāpēm, to cēloņu diagnostiku un mazināšanas paņēmieniem lasiet žurnāla “36,6°C” tematiskajā pielikumā “Pretsāpju Ceļvedis”!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.