Foto: Alliance images/SHUTTERSTOCK

“Zāles jālieto katru dienu, vai lidostā jāuzrāda ārsta zīme, lai tās neatņem?” Kā ceļot ar dažādiem medikamentiem 1

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Pirms pusgada sāku lietot zāles. Tās tagad jālieto ik dienu. Pēc pāris mēnešiem plānots lidojums uz ārzemēm. Baidos, ka lidostā man zāles var noņemt. Vai vajadzīga ārsta izziņa?” jautā lasītājs Ilgonis G.

Dodoties ceļojumā, var ņemt līdzi medikamentus, kas nepieciešami ceļojuma laikā, paskaidro lidostas Rīga pārstāvis Edgars Vilcāns. Lai pārvadātu medikamentus, pasažierim lidostas drošības kontroles laikā nav jāuzrāda ārsta izziņa vai medikamentu recepte.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Ja līdzi ņemamais medikaments ir šķidrums, tad pirms drošības kontroles par to jāinformē drošības inspektori.

Šķidrie medikamenti nav jāievieto 1 litra maisiņā, kas paredzēts citu šķidrumu pārvadāšanai, taču drošības pārbaudes laikā tie jāizņem no savas rokas bagāžas un jāuzrāda lidostas darbiniekiem. Personīgai lietošanai nepieciešamos medikamentus pasažieris drīkst pārvadāt gan rokas, gan reģistrētajā bagāžā – kā viņam ērtāk,” norāda Edgars Vilcāns.

Taču, lai ceļojuma laikā nerastos nepatīkami pārsteigumi, pirms konkrēto medikamentu līdzi ņemšanas pasažieriem ieteicams pārliecināties, vai konkrēto medikamentu atļauts ievest valstī, uz kuru plānots doties. Tāpat der pārliecināties, vai zāles neietilpst to medikamentu skaitā, uz kuriem attiecas īpašas prasības.

Atsevišķām zālēm īpaši nosacījumi

Ministru kabineta noteikumi Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība nosaka, ka fiziskai personai Latvijā atļauts ievest zāles (neattiecas uz narkotiskām un psihotropām zālēm, narkotiskajiem analgētiķiem, jaunām psihoaktīvām vielām un aktīvām vielām) sešu mēnešu lietošanai, arī anaboliskos steroīdus, testosteronus, augšanas hormonus vai to analogus, ja zāles ir oriģinālajā iepakojumā, uz iepakojuma ir identificējami zāļu ražotājs un ražotājvalsts, ir pirkuma čeks vai līdzvērtīgs dokuments, kas apliecina zāļu iegādi.

Ja viena zāļu veida oriģinālo iepakojumu skaits ir lielāks par trim, zāļu lietošanu pamato personas rakstisks apliecinājums ar norādi par zāļu lietošanu personīgām vajadzībām, kā arī apliecinājums, ka zāles nav narkotiskie analgētiķi, jaunās psihoaktīvās vielas, aktīvās vielas un ka persona uzņemas atbildību par šo zāļu lietošanu.

Bet anaboliskiem steroīdiem, testosteronam, augšanas hormoniem vai to analogiem gan nepieciešama recepte vai ārstniecības iestādes izdots dokuments.

Savukārt izvest atļauts zāles (neattiecas uz narkotiskajām un psihotropajām zālēm), ja to atļauj tās valsts tiesību akti. Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta zāļu kontroles nodaļas vecākā inspektore Lāsma Parma norāda – Latvijā medikamentu izvešanas noteikumi atkarīgi no līdzi ņemamā medikamenta piederības zāļu grupai. Īpaši nosacījumi attiecas uz medikamentiem, kuru sastāvā ir II (narkotiskās) un III (psihotropās) sarakstā iekļautās vielas.

Reklāma
Reklāma

Apliecinājumus var pieprasīt muita

Attiecībā uz psihotropajām un narkotiskajām zālēm, izbraucot uz valsti, kas ir Šengenas nolīguma valsts, ir atļauts pārvadāt ārstēšanai nepieciešamās zāles, ja attiecīgā persona saņēmusi apliecību par narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu ārstnieciskām vajadzībām, ko  izsniedzis ārsts un apstiprinājusi Veselības inspekcija.

Izbraucot uz valsti, kas nav Šengenas nolīguma valsts, personīgai lietošanai drīkst izvest zāles, kuru sastāvā ir II (narkotisko) un III (psihotropo) sarakstā iekļautās vielas, ja II sarakstā iekļautās vielas saturošās zāles paredzētas ārstniecības kursam, kas nav ilgāks par 14 dienām, bet III sarakstā iekļautās vielas saturošās zāles paredzētas ārstniecības kursam, kas nav ilgāks par 30 dienām.

Nepieciešamību lietot šīs zāles persona apliecina, uzrādot recepti, receptes norakstu vai kopiju vai citus šo faktu apliecinošus dokumentus. Ļoti svarīgi ņemt vērā tās valsts tiesību aktus, uz kuru plānots doties.

Tāpēc pirms ieceļošanas citā valstī arī Veselības inspekcija aicina rūpīgi iepazīties ar nosacījumiem, sazinoties ar konkrētās valsts kompetentajām iestādēm. Savukārt, lai uzzinātu par iespēju lidmašīnā pārvadāt zāles, piemēram, rokas bagāžā, jāsazinās ar konkrēto aviokompāniju, ar kuru tiks veikts attiecīgais lidojums.

“Attiecībā uz ārsta izziņām, apliecinājumiem un īpašo medikamentu receptēm – lidostas drošības darbinieki pārbaudes procesā šādus dokumentus pasažieriem neprasa un nepārbauda,” piebilst lidostas Rīga pārstāvis.

Taču šos dokumentus var pieprasīt muita, kas var veikt pārbaudes pirms vai pēc lidojuma. Attiecīgi, ja persona grasās pārvadāt lidmašīnā medikamentus, kuru pārvadāšanai normatīvie akti paredz kādus apliecinājumus, jābūt gatavībā tos uzrādīt muitas darbiniekiem.

Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu sarakstus apstiprina Ministru kabinets pēc Veselības ministrijas ieteikuma. II sarakstā ir iekļautas ļoti bīstamās narkotiskās vielas un tām pielīdzinātās psihotropās vielas un zāles, kuras atļauts izmantot medicīniskiem un zinātniskiem mērķiem. III sarakstā iekļautas bīstamās psihotropās vielas un zāles, kuras var tikt izmantotas ļaunprātīgos nolūkos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.