Tikai kādu glāzīti… Kas notiek, ja zāles tomēr jauc ar alkoholu 0
Uzsākot lietot zāles akūtu vai hronisku slimību ārstēšanai, bieži vien ir neērti pajautāt ārstam, kas notiks, ja gadīsies iedzert kādu glāzīti, it īpaši tad, ja pacients nav nekāds lielais alkohola lietotājs. Taču arī mazas alkohola un zāļu devas kombinācijai reizēm var būt neprognozējamas sekas.
Grādīgie dzērieni miegu neuzlabo
“It kā alkoholisko dzērienu nav dzerts daudz – pacients ir vieglā reibumā, arī medikamentu deva nav bijusi liela, bet kopā to izpausmes kļūst daudzkārt smagākas,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis, piebilstot, ka dažkārt šādas neapdomības dēļ cilvēki smagā stāvoklī nonāk slimnīcā. Kā novērojis ārsts, daudzi zāļu lietotāji neizlasa to lietošanas instrukciju, kurā minēta iespējamā mijiedarbība ar citām zālēm, pārtikas produktiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tādēļ veselībai un dzīvībai bīstamās blaknes pārsteidz nesagatavotus. To apliecina arī Rīgas Stradiņa universitātes zinātnieku veiktais pētījums par zāļu lietošanas paradumiem cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma – no visiem aptaujātajiem instrukcijas lasa tikai 10%.
Medikamentu mijiedarbība ar alkoholiskajiem dzērieniem var būt atšķirīga. Dažreiz zāļu efekts var ievērojami pastiprināties, citreiz – samazināties, jo alkohols var kavēt medikamentu uzsūkšanos vai to izvadīšanu no organisma, mainīt vai pagarināt to iedarbību, piemēram, pirms gulētiešanas iedzertas miega tabletes iespaids var turpināties vēl nākamajā dienā. Viena no biežākajām kombinācijām, kuru ikdienā novēro klīnikas toksikologi, ir hipnotiski sedatīvās vielas saturošu zāļu (tās lieto, lai nomierinātos un iemigtu) un grādīgo dzērienu vienlaicīga lietošana. Lai gan valda mīts, ka dažas glāzītes uz nakti veicina iemigšanu, patiesībā tās izjauc līdzsvaru starp dažādām miega fāzēm, miegs kļūst saraustīts un nekvalitatīvs.
“Kopā ar alkoholu miega zāļu iedarbība var kļūt stiprāka, izteiktāka, tādēļ pat nelielai zāļu devai var būt ļoti spēcīgs efekts: centrālās nervu sistēmas nomākums, miegainība, reibonis,” brīdina ārsts. Dažu sedatīvo miega līdzekļu lietošanas instrukcijās skaidri un gaiši norādīts, ka kopā ar alkoholu var rasties neprognozējamas blaknes, pat nāve. Piemēram, ārstējot trauksmes sindromu un tā izraisīto bezmiegu, nekādus alkoholiskus dzērienus nedrīkst lietot vēl trīs dienas pēc terapijas beigām.
Līdzīgs efekts var būt arī antidepresantiem. Zāļu valsts aģentūras ārštata eksperts profesors Viesturs Liguts norāda, ka vienas antidepresantu grupas – monoaminoisidāzes inhibitoru – līdzekļu lietošana kopā ar reibinošiem dzērieniem, kas satur tiramīnu, var izraisīt smagu, akūtu arteriālu hipertensiju. Tiramīns ir dabīga aminoskābe, kas sastopama dažu vīna un alus šķirņu sastāvā (tas ir arī sierā, avokado, banānos). Savukārt dažu neiroleptisko jeb antipsihotisko līdzekļu lietošana kopā ar alkoholu nav pieļaujama tādēļ, ka var izraisīt dzīvībai bīstamus elpošanas traucējumus un aknu bojājumus.
Iekaisumi un citas kaites
“Diabēta pacientiem vairumā gadījumu alkohola ietekmē krītas cukura līmenis asinīs. Diemžēl tas var pazemināties līdz nopietnai, dzīvību apdraudošai hipoglikēmijai,” stāsta R. Stašinskis. Taču mēdz būt arī tieši otrādi – ka alkohola lietošanas laikā cukura līmenis pieaug.
Lietojot dažu grupu antibiotikas bakteriālu infekciju ārstēšanai, pilnībā jāatsakās no alkohola, jo pastāv paaugstināts aknu bojājumu risks, kā arī iespējamas tādas izpausmes kā galvassāpes, piesārtums, paātrināts pulss un elpošana, bet smagākos gadījumos – šķebināšana, vemšana, bālums un asinsspiediena pazemināšanās. Antibiotiku kursa laikā un vēl pāris dienas pēc tā nav ieteicama arī spirtu saturošu zāļu preparātu lietošana.
Ne mazāk kaitīgs var būt bezrecepšu medikamentu, piemēram, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu un grādīgo dzērienu savienojums. Daudzi pat nenojauš, ka aktīvo vielu – ibuprofēnu – saturošu tablešu lietošanas laikā nedrīkst lietot alkoholu, jo palielinās kuņģa un zarnu trakta čūlu rašanās un asiņošanas risks.
Alkohola un medikamentu mijiedarbības ātrumu un intensitāti nosaka gan lietotāja dzimums, gan ķermeņa masa, gan vecums, gan tai dienā baudītā ēdiena apjoms. Sievietēm organisms alkoholu pārstrādā citādi nekā vīrietim, tādēļ viņām alkohola koncentrācija asinīs vienmēr būs lielāka. Arī senioriem alkohola un medikamentu mijiedarbības risks ir daudz augstāks – gan dažādu blakusslimību, gan vecuma izraisītu uzsūkšanās īpatnību dēļ.
“Ļoti nelāga kombinācija ar alkoholiskajiem dzērieniem var būt ne tikai zālēm, bet pavisam nevainīgiem pārtikas produktiem, piemēram, sēnēm. No vairāku ēdamo sēņu sugām gatavoti ēdieni, ja tos lieto kopā ar alkoholu, var izraisīt gan kuņģa un zarnu trakta kairinājumu, gan asinsvadu reakcijas, gan sirdsklauves. Savukārt pacientiem, kuri lieto asinis šķidrinošus līdzekļus, jāuzmanās ar citrusaugļu, piemēram, greipfrūtu lietošanu, jo zāļu iedarbība var būtiski izmainīties,” atgādina R. Stašinskis. Greipfrūtu sula var paaugstināt atsevišķu zāļu koncentrāciju asinīs, tādēļ tās viegli pārdozēt vai arī samazināt to tiktāl, ka zālēm nebūs efekta. Zināms, ka tā nesader ar vairākiem desmitiem medikamentu, tajā skaitā holesterīnu un asinsspiedienu pazeminošiem līdzekļiem. Dzerot zāles pret trombu veidošanos, kuru aktīvā viela ir nātrija varfarināts, no uztura jāizslēdz arī dzērvenes un ķiploki.
Dažu zāļu un alkohola vienlaicīgas lietošanas sekas
Sedatīvie miega līdzekļi kopā ar grādīgajiem dzērieniem var radīt centrālās nervu sistēmas nomākumu un pat komu.
Pretdiabēta medikamentu efekts alkohola ietekmē pieaug un var iestāties smaga hipoglikēmija – dzīvībai bīstams stāvoklis, kas var izraisīt smadzeņu bojājumus.
Sirds un asinsvadu ārstēšanai paredzētie medikamenti, lietoti kopā ar alkoholu, var izraisīt bīstamu asinsspiediena pazemināšanos. Piemēram, zāles, ko lieto asinsspiediena pazemināšanai, kopā ar alkoholu var radīt galvas reiboņus un vispārēju nespēku.
Lietojot alkoholu un noteiktas antibiotikas, var būt ļoti slikta pašsajūta, saindēšanās.
Alkohols kopā ar pretsāpju vai saaukstēšanās zālēm, kuru sastāvā ir paracetamols, paaugstina aknu bojājumu, bet kopā ar aspirīnu – gremošanas sistēmas asiņošanas risku.