Zaļās skulptūras. Kuri augi tām piemēroti? 0
Kuri mūžzaļie kokaugi ir piemēroti topiārijiem jeb augu skulptūrām? Kā tos veidot? RUTA OGRES NOVADĀ
Pēc Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētnieces Ināras Bondares teiktā, divi klasiskie augi zaļo skulptūru veidošanai ir bukši un īves. Topiārijiem der mūžzaļais buksis (Buxus sempervirens), sīklapu buksis (Buxus microphylla) un tā varietāte ‘Koreana’, kā arī parastā īve (Taxus baccata), vidējā īve (Taxus x media), Japānas īve (Taxus cuspidata). Šie mūžzaļie augi veido daudz jaunu, sīku zariņu, spēcīgi zarojas un ir ar mazām lapiņām. Anglijā tos bieži izmanto baroka dārzos kombinācijā ar brīvā stila un ainavu dārzu.
Nereti ģeometriskas figūras veido arī no kadiķiem (šiem skuju kokiem griezuma vietās gan var veidoties slimību perēkļi, kas izplatās tālāk), Kanādas (Picea glauca), melnajām (Picea mariana) un parastajām (Picea abies) eglēm, kā arī Korejas (Abies koreana) un balzama (Abies balsamea) balteglēm, kam ir īsas skujas. Eglēm un balteglēm zari ir daudz koksnaināki un skrajāki, tāpēc koki jāapgriež jau agrīnā vecumā.
Nodarbojoties ar Japānas vai Ķīnas mākslu, āra bonzai kokus bieži veido no Japānas baltās priedes (Pinus parviflora) un Japānas sarkanās priedes (Pinus densiflora), retāk – no parastās priedes (Pinus sylvestris), tostarp klājeniskās ciedrupriedes (Pinus mugo var. pumilio), jo tā ir diezgan neizturīga pret slimībām.
Augu skulptūras plaši izmanto apstādījumos Francijā, Austrijā, Vācijā. Veidojot vienkāršus dārza dekorus, nav jāpieliek daudz pūļu. Sarežģītākas formas (spirāle, lietussargs, putni, dzīvnieki) izveidot ir grūtāk, tās prasa vairāk laika un darba. Ja krūms nav liels un izvēlētā forma ir vienkārša, to var apcirpt pēc acumēra, savukārt lielākam kokaugam un sarežģītākai figūrai vajadzīgs šablons.
Jauniem augiem izvēlas vienu vai vairākus galvenos dzinumus, kas veidos figūras mugurkaulu. Šo dzinumu tuvumā jāiedzen mieti, pie tiem jāpiestiprina atsevišķas stieples vai karkass, kas izgatavots no smalka stiepļu pinuma. Galvenie zari jāpiesien pie stiepļu karkasa. Pēc tam dzinumi jāapgriež. Caurumi augu skulptūras virsmā jāaizpilda, ielokot tajos jaunos dzinumus. Kad kokaugs ieguvis vēlamo formu, tam vasarā vairākkārt jāapgriež jaunie dzinumi. Tiklīdz auga forma izskatās izspūrusi, dzinumu galotnītes pielīdzina.