Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Iwonne Wierink/Shutterstock

Kāds zālājs vislabāk piemērots aitām? Atbild eksperts 0

Kāds zālāju sēklu maisījums ir piemērots aitām? ANDRIS DOBELES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Garšīgās zāles

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

“Aitām der visādi maisījumi, jo tās apēd 500 dažādu zālīšu dabiskajās pļavās. Bet, ja saimnieks grib jērus nobarot ar zāli un arī lai aitu mātes būtu pienīgas, tad gan jāņem vērā vairāki noteikumi. Svarīgi zālaugu maisījumu pielāgot augsnei, ir jāzina, kuri augi konkrētajā augsnē labi augs un padosies, lai zelmenis būtu ražīgs un aitas paēdušas,” skaidro Aija Šneidere, SIA “Mikaitas” īpašniece.

Piemēram, saimniecībā “Mikaitas” purvainākās, skābākās augsnēs sēj bastarda āboliņu, timotiņu, niedru auzeni, jo šie zālaugi ir piemēroti un samērā ražīgi šādās vietās. Savukārt audzēšanai mālainās augsnēs izvēlēti sarkanais un baltais āboliņš, auzeņairene, pļavas auzene, timotiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manuprāt, nav pareizi, ka zālājus iedala pļaušanai un ganīšanai, jo aitām ganības jāmaina pārmaiņus ar atāliem, tā pasargājot jērus no lielas parazītu invāzijas. Nevienam dzīvniekam nav veselīgi ganīties vienā un tajā pašā zālājā, tie ir jāmaina vairākkārt sezonas laikā. Ieteicams izvēlēties zālāju, kas pacieš ganīšanu un kuram ir laba ataugtspēja,” iesaka aitkope.

Maisījumos jācenšas iekļaut gan olbaltumvielu avotu – tauriņziežus (āboliņu, labākos laukos ar neitrālu augsni un aug­stāku gruntsūdens līmeni arī lucernu), gan enerģijas avotu – stiebrzāles, piemēram, ganību aireni, skarenes, kamolzāli, timotiņu. Nav ieteicams izmantot aitu auzeni, jo šim zālaugam ir vidēja vērtība un aitas to ēd nelabprāt.

Kamolzāle un timotiņš ir ražīgas stiebrzāles, kas nodrošina augstvērtīgu lopbarību, taču, tiklīdz augi sāk stiebrot, ziedēt vai inficējas ar rūsu, dzīvniekiem tās vairs negaršo.

Veselības zālītes

Zālāju maisījumam ieteicams pievienot arī ārstniecības augus, jo ir daudz pētījumu, kuros pierādīts, ka zālāju daudzveidība palielina apēdamību, savukārt cigoriņi un āboliņš samazina invadēšanos ar parazītiem. Saimniecībā Mikaitas jēru nobarošanai ganībās iesēts baltā āboliņa un speciāla lopbarības lapu cigoriņa maisījums, kur ārstniecības augs izmantots 4 kg/ha. Jēri ātri nobarojas (250–300 g pieaugums diennaktī) ar sarkano āboliņu, kas iesēts tīrsējā. Lopkopju vidū gan ir daudz iebildumu pret šo tauriņziedi, baidoties, ka nepieradinātiem vai izsalkušiem dzīvniekiem var uzpūsties vēders, ēdot šādu barību.

Par zālāju piemērotību un receptūru lopkopjiem ieteicams konsultēties pie agronomiem, ne tikai sēklu pārdevējiem.

Maisījuma piemērs aitām:
• baltais āboliņš 6%
• sarkanais āboliņš 15%
• sarkanā auzene 6%
• timotiņš 18%
• pļavas skarene 6%
• pļavas auzene 23%
• viengadīgā airene kā virsaugs 26%

Reklāma
Reklāma

Izsējas norma, sējot tīrsējā, ir 35 kg/ha, sējums obligāti jāpieveļ. Būtiski atcerēties, ka šāds zelmenis ir jāmēslo, jānogana un laikus jāappļauj, pirms tas trekno lapu vietā raisa stiebrus, ziedus un briedina sēklas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.