Zaļais pirksts pilsētā. Dizainere Baiba Rulle rada konceptu ar dabas motīviem 2
Pilsētas vide uzliek cilvēkam savu zīmogu. Dažs to izjūt organiski un saglabā tehnogēnās vides elementus interjerā. Dažs mājās cenšas vairāk akcentēt senās saites ar dabu. Pie pēdējiem pieder arī dizainere Baiba Rulle, kas radījusi dizaina konceptu “Garden” (dārzs). Vai tas ir paradīzes dārzs vai tā tālā atblāzma – dzimto lauku māju dārzs, lai spriež katrs skatītājs pats.
“Nekad neesmu domājusi, vai savā dizainā speciāli iekļauju dabas motīvus. Kā jau katram, kas uzaudzis laukos, spilgtākās bērnības atmiņas ir par dabu. Kā katru pavasari gāju uz mežu lasīt vizbulītes, arī ar meža putniem sarunājos… Man liekas organiski un pašsaprotami savos darbos rādīt to vidi, no kurienes esmu nākusi. Tas ir tāpat kā elpot. Tajos gados, kad dzīvoju Rīgā, man pietrūka šīs sajūtas un es mēģināju ienest lauku sajūtu industriālā vidē – pilsētā. Atceros, mana vecmāmiņa bija īpašs cilvēks. Viss, kam viņa pieskārās, plauka neredzētos apmēros. Ļaudis teica – viņai esot zaļais pirksts! Ceru, arī man ir tāds zaļais pirksts, arī manas idejas izrādīsies auglīgas!” smaida Baiba.
Maģiskā Brazīlija
Dizainerei ir ne tikai mākslinieces, bet arī ceļotājas gars tāpat kā senajiem vanderzeļļiem (zeļļiem pirms meistara titula iegūšanas bija jāpaceļo). Pēc studiju beigām Baiba strādāja par interjera dizaineri, līdz liktenis viņu aizpūta uz tālo Brazīliju. Šo eksotisko valsti viņai iznāca apmeklēt daudzas reizes.
“Tropos saule uzlādē un suģestē. Lai arī brazīliešiem ir tādas pašas problēmas, viņi māk priecāties, lasa dzeju, savu pārdzīvoto izpauž caur mūziku un sambu. Viņu mentalitāti var redzēt pēc tā, kā viņi aplaudē, saulei rietot. Šeit var izjust Dieva klātbūtni līdz pašiem nervu galiņiem! Brazīliešiem cieņā ir daudzas klasiskas lietas, kas nākušas mantojumā no paaudzes uz paaudzi. Viņi dabiski māk kombinēt vecveco ar jauno. Tērpi ir ļoti krāsaini un moderni savā autentiskumā. Nenoliedzami, krāsās atspoguļojas temperaments, bez tā nevar. Saule prasa krāsas, putni ir krāsaini, apģērbi krāsaini un augi krāšņi. Brazīlijā es uztaisīju sev jaunu projektu – hibiskiem rotātu kangu (audums, kurā ietinas, ejot uz pludmali) kolekciju,” atceras Baiba.
Ceļš uz Meistardārzu
Vecāsmātes teiksmainā dārza un Brazīlijas saules sintēzē no 2012. gada Baibai sāka veidoties “Garden” koncepcija. Pirmā tapa lampu kolekcija “Fragile”, kas 2012. gadā Latvijas Dizaina skatē rūpnieciskā dizaina kategorijā kā industriālā dizaina prototips ieguva 1. vietu.
Tad tapa lina aizkari. Piecu aizkaru kolekcija 2013. g. Latvijas Dizaina gada balvā ieguva 1. vietu interjera un tekstila produktu dizainā un Galveno balvu modes un tekstila dizainā. Kad 2015. gadā lina lampām, aizkariem un tīklojumiem pievienojās jaunākais bērns – galdauti un salvetes –, “Garden” koncepts bija tapis.
“Strādāju interjera dizainā, veidoju projektus dzīvokļiem un sabiedriskām telpām, jo gribējās, lai tur cilvēks var brīvāk elpot. Pašam aizkaru vizuālajam tēlam mani iedvesmoja Dziesmu svētku ģenerālmēģinājumi, cik skaisti plandīja kleitas un svārki… Radīju aizkarus, vienkāršus, estētiskus un baltus lina auduma aizkarus, kuros ar piegrieztni iepresēju un nostopēju īpašu rakstu. Aizkari piestāv visām telpām, arī augšstāviem un bēniņiem. Es priecājos par to, ka daudziem cilvēkiem patīk mans darbs, cenšos to parādīt izstādēs. Šobrīd esmu redzama Siguldā pagasta kultūras namā un plānos jau izstāde dzimtās Kandavas muzejā,” smaida Baiba.