Publicitātes foto

Zaļais mežs ienāk muzejā
. Muzeju nakts pieturas punkti 0

19. maijā Rīgā un Latvijas novados jau devīto reizi apmeklētājus aicinās Muzeju nakts notikumi, šogad ar devīzi “Zaļā krāsa – mežs”. Savas pasākumu programmas, veltītas videi un mūsu bagātībai – mežam, piedāvās gan muzeji, kā arī citas kultūrvēsturiskas institūcijas – teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas un kultūrvēsturiskās ēkas.

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Visi Muzeju nakts pasākumi apmeklētājiem ir bez maksas. Turpmāk – “Latvijas Avīzes” atzīmētie pieturas punkti “Muzeju naktī”.

 

 

Rīgā

Vecrīgā

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Muzeju naktī pēdējo reizi, ieejot pa restaurējamās Rīga pils ieeju muzejā, varēs aplūkot jaunatklāto izstādi “100 Latvijas vēstures relikvijas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā”. Izstādē kā relikvijas iekļauti priekšmeti, kam ir neapšaubāma nozīme Latvijas vēsturē, savā ziņā tie ir pirmie vai vienīgie. Pēc LNVM direktora Arņa Radiņa teiktā, starp tiem gan Sārnates apkaimē atrastais, aptuveni piecus tūkstošus gadu vecais dzintara alnītis, viena no vecākajām dzintara figūrām Eiropā, gan seno latviešu veļu galdiņš, pie kura mūsu senči barojuši veļus, spalva, ar ko parakstīts Brīvības pieminekļa atklāšanas dokuments, arī Cēsu Skolnieku rotas karogs, vai izsūtījumā līdzi paņemtā līgavas kleita, no kuras nācās darināt tērpu mirušam bērniņam, gan latviešu tautas lūgšanas “Dievs, svētī Latviju!” pirmpublicējums. Izstādes ietvaros pasākums bērniem (12.00), ekskursija (14.00).

 

Vērts apmeklēt

CITI ŠOBRĪD LASA

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 19.00 – 01.00 pasākums “Latgale ciemojas Rīgā”. Bez maksas aplūkojama Māra Maskalāna fotoizstāde “NAGĻI LV–4631”. Sešdesmit Nagļu ciema iedzīvotāju portretu rinda tiks papildināta ar Nagļu ciema attēliem un Lailas Pakalniņas un Māra Maskalāna filmu “Par dzimtenīti” (2008). Īpašie viesi – Nagļu tautas nama kolektīvi.

Farmācijas muzejā 19.00 – 01.00 “Farmļembasts Meža valstībā…”: meža brīnumu pilnā valstībā katrs saņems brīnumaino iespēju nobaudīt “Laimes hormonu”, meža terapija sniegs mieru, harmoniju un meditatīvu noskaņu, varēs izturēt pārbaudījumus trakā Troļļa tumsonīgajā takā, bet Meža vecis Kadiķis un mazā feja Efeja ceļotājus ievedīs apreibinošā enerģiju virpulī. Dabas ņiprais pēriens izdzīs ļauno, slimības un negācijas, noņems ļaunās acis.

Latvijas Kara muzejā 19.00 – 01.00 Zaļais Iršu dārzs. Miglas ieskautie brieži un dzīvie pāvi, fazāni un citi putni no “Mini zoo”. Izstāde “Medības” – Mednieku tradīcijas un medību vēsture, ieroči un trofejas, kā arī medījumu izstrādājumu degustācija un tirdzniecība. Šūšanas darbnīcas “Zarumi” izstrādājumi ar medību tematiku, prezentācijas un tirdzniecība, šaušana mērķī.

 

Centrā

Krišjāņa Barona muzejā 18.00 varēs ciemoties pie Dainu skapja, 18.15 – 19.00 doties ekskursijā pa zaļo Vērmanes dārzu. 19.00 – 21.00 būs pasaku un zīmēšanas stunda “Lasām Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas””. Notiks bērnu radošās darbnīcas: zīmējam, krāsojam, gatavojam piespraudes, lasām pašsacerētas pasakas, gaidāma arī radošā darbnīca visai ģimenei “Kā vecs top par jaunu”. 21.00 “Tumša nakte…” – sadziedāšanās ar tautas tradīciju kopu “Budēļi”. 22.00 zaļā zīmēšanas stunda pieaugušajiem. 23.00 Zaļās tējas dzeršana no zaļās krūzes. Tikšanās ar Zaļo raganiņu. 23.30 Sveču ceļš pie Krišjāņa Barona pieminekļa.

 

Vērts apmeklēt

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 19.00 – 01.00 pasākums “Mežs biedē, mežs dziedē”. Apmeklētājus gaida aspirīns vītolos, trakumsērga un ērču encefalīts pie vilkaču priedes. Kaupēns sniegs pirmo medicīnisko palīdzību lauztu kaulu gadījumā, notiks savlaicīga papardes zieda meklēšana. Piedalās Valsts asinsdonoru centrs.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Dabas muzejs 19.00 – 01.00 aicina uz Maija mežu muzejā. Visi aicināti doties atklājumu pastaigā pa mežu Latvijas Dabas muzejā, kur varēs uzzināt, kāpēc murķelis nav murķelis, saprast, kā rīkoties, ieraugot dzīvnieka mazuli mežā, noskaidrot, kas tie tādi – mizgrauži un skudulīši, kā arī uzzināt, kuri minerāli ir zaļā krāsā. Bet radošajā darbnīcā “Atrodi sevi mežā un mežu sevī” varēs atklāt, kāds dzīvnieks tevī mīt un kurš koks ir tavs rads.

Kuģu piestātnē MK – 4 Eksporta ielas un Muitas ielas stūrī 19.00 – 04.00 Rīgas ledlauzis “Varma”. Ekskursijas pa kuģi, iespēja ielūkoties jūrnieku ikdienā un dzirdēt dažādus ar jūrniecību saistītus stāstus. Ledlauzis, būvēts Somijā, tālajā 1968. gadā, nav muzeja eksponāts un ir teicamā darba kārtībā.

 

Priekšpilsētās

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Kurzemes zvejniekciema zaļajās pļavās 11.00 līdz 23.00 pasākums “Muzeju diena un nakts”, tēma –”Dzīvojam zaļi!”. 9.00 – 23.00 Kokamatnieku nedēļas noslēgums. Senās koka spēles un rotaļas zaļumos. Koru un ansambļu uzstāšanās un sadziedāšanās ar tautu pie ugunskura – dziesmas par pavasari, zaļumiem un mežu plašumiem. Zaļā dzīvesveida nodarbības lieliem un maziem. Zaļā (skābeņu) zupa un zaļā (zālīšu) tēja. Tematiska ekspresizstāde “Lurķu” šķūnī. Etnogrāfa M. Kuplā lekcijas par amatniecību un koka izmantošanu tautas celtniecībā.

 

Vērts apmeklēt


Mežaparka Lielajā estrādē apmeklētāji aicināti uz pasākumu “Kopā nākotnes mežam”. 19.00 – 20.00 notiks apmācība briežu baura imitēšanā. 20.00 – 21.00 briežu baura Lielās balvas izcīņa. 19.00 – 21.00 medību loka šaušana – apmācība pieredzējušu instruktoru pavadībā. Tēja ar Meža māti un Tērvetes dabas parka tēliem pie ugunskura. Koku sēšana ar “Mamma Daba”. Cūkmena kaislības. Lielā Meža karaoke, aktivitātes un darbnīcas Meža pazinējiem.

VEF vēstures muzejs (VEF Kultūras pilī) pirmo reizi piedalīsies Muzeju naktī 19.00 – 01.00 pasākuma “Irbītes, “Lācītis”, “Vanadziņš” – jo tālāk mežā…” ietvaros varēs uzzināt, kas tās par irbītēm, kas tas par lācīti un kāds vanadziņš atrodams muzeja ekspozīcijā. Mākslas vēsturnieces un kuratores Maijas Rudovskas (Latvija) un mākslinieces Širinas Šabahi (Irāna) īsfilma “Aizgājušo laiku piemineklis. Stāsts par kultūras pili”.

Alus darītavā “Aldaris” (Tvaika ielā 44) 18.00 – 24.00 notiks iepazīšanās ar alus patronu Gambrinu – speciāli Muzeju naktij gatavotas filmas demonstrācija. Vēsturiskās un patlaban darbojošās alus vārītavas apskate gidu pavadībā. Senu mucinieku instrumentu ekspozīcija, iespēja vērot mucu tapšanas procesu. Senu alus brūvēšanas un kontroles ierīču, alus pudeļu, etiķešu un kausu izstāde. Padomju laika materiālu ekspozīcija. Īpaša programma bērniem.

 

Pārdaugavā

Ķīpsalā pirmo reizi Muzeju naktī šogad piedalīsies Žaņa Lipkes memoriāls (Mazajā Balasta dambī 8). 18.00 – 22.00 saistoša orientēšanās spēle Ķīpsalā. Tiks atklāta Zaigas Gailes biroja atjaunoto un jaunizveidoto koka ēku izstāde “Ķīpsalas koka māju kolekcija” un notiks radošās darbnīcas bērniem: varēs izkrāsot savas pastkartes ar Ķīpsalas māju attēliem, kā arī ar pašdarinātām kartona mājiņām un no plastilīna veidotiem tēliem piedalīties kopējā maketa “Celsim savu Ķīpsalu!” izveidošanā.

 

Vērts apmeklēt

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā 19.00 – 01.00 āra ekspozīcijā – ritekļi zaļajā krāsā un ne tikai. Brauciens ar sliežu velosipēdu – trenažieri pa Ērgļu dzelzceļu. Amatieru kino – par dzelzceļu no Valmieras uz Ainažiem 20. gs. 70 gados. Multenes mazajā šaursliežu vagonā.

Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā 19.00 – 01.00 varēs apmeklēt izstādi “Dzejas dižkoki. Ojārs Vācietis un Imants Ziedonis”, bet Mansarda zālēs skatāma Ludmilas Azarovas piemiņas izstāde “Māras ezera noburtā”. 23.00 Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa dokumentāli dzejiska programma, kurš piedalās aktieri Vilis Daudziņš, Kaspars Znotiņš, komponists Jēkabs Nīmanis un mākslinieks Maksims Šenteļevs.

Jāņa Akuratera muzejā 20.00 “Bēgšana jeb kur mita pilnīgākās un skaistākās būtnes – meža puķes un koku saknes”: Mairas Valteres stāstījums “Kur dodas, bēg un maldās jaunromantiķu literārais varonis”. Imanta Zemzara miniatūras klavierēm atskaņojums autora izpildījumā, J. Akuratera stāstu lasījumi, kamerkora “Unigunde”, vīru kora “Frachori” koncerti. 22.00 programma “Pie Dovres karaļa meitas Zaļās…” – ilūziju spēle (Lidija Pupure, Zane Jančevska, stepa dejotāji). 01.13 Jura Kulakova dziesmu programma “Dzīvības dziesma…”.

 

Rīgas apkārtnē

Turaidas muzejrezervāts 19.00 – 01.00 pasākumā “Zaļā dzīvība Siguldā, Turaidā, Krimuldā” aicina uz sarunu par dabas un kultūras mantojumu Gaujas Nacionālajā parkā, īpaši izceļot dabas bagātības Turaidā. Dodoties Turaidas mežā, iespēja meklēt dižkokus un neparastus dabas objektus, satikt dabas sargātājus – jaunos reindžerus, uzzināt stāstus par mežu izmantošanu senatnē, piedzīvot jaunatklājēja brīnumus un novērtēt muzejrezervāta krājumā esošos no meža lietaskokiem darinātos priekšmetus. Dziesmu dārzā baudīt mūziku, dzejas vārda spēku un dziesmas.

 

Vērts apmeklēt

Ādažu novadā Rīgas ūdensapgādes muzejs (18.00 – 01.00) (lieguma zona, pazemes ūdens sūkņu stacijas “Baltezers” teritorija) aicina iepazīties ar Rīgas ūdensapgādes vēsturi gida pavadībā, brīvi apskatīt muzeja eksponātus, no kuriem unikālākie ir pagājušā gadsimta sākumā Rīgā ražotie tvaika ūdenssūkņi.

Jūrmalā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā 19.00 “Pūces māja” uzvedums “Septiņi vakari”. Tiks atklāta Jūrmalas mākslinieku gleznu ekspresizstāde “Zaļā”. Iespēja degustēt “Zaļo zupu”, doties pastaigā dzīvā mežā, kas ienācis muzejā, un apskatīt izstādi “Ziedu klēpis”. 21.00 Dr. philol. Jānis Zālītis iepazīstinās ar “Vēstulēm no Krievijas zilajiem mežiem” jeb Slobodskas laika Raiņa un Aspazijas saraksti. Dzejas sacerēšana un lasījumi.

Daugavas muzejā, Doles salā 19.00 – 01.00 programma “Un atnāca liels, liels, zaļš, zaļš mežs” kopā ar Pasaules dabas fonda pārstāvjiem, ornitologu Edmundu Račinski, Ķemeru Nacionālā parka pārstāvjiem, Salaspils kultūras nama “Enerģētiķis” amatierteātri. Saspēlēšanās kopā ar Zaļo Vardi, Krupīti, Maijvabolēm, meistardarbnīcas, meža putnu dziesmas, spēles un rotaļas.

 

Kurzemē

Kuldīgas novada muzejs aicina uz Kuldīgas Pilsētas dārzu, kur 20.30 spēlē alternatīvās estrādes ansamblis “Gaujarts” un Kuldīgā dzimusī – melodiski poētiska “guļamistabas popa” grupa “Stūrī Zēvele”. Notiks orientēšanās spēle, nakts ekskursijas, darbnīcas un citas izzinošas aktivitātes svaigā gaisā. 23.00 Koncertfilma – dabas koncertzāle “Graphis scripta” (2009).

 

Vērts apmeklēt

Jaunmoku pils muzejā 19.00 – 01.00 “Zaļais Ziedonis”. Mūzika un dzejas lasījumi “Tikšanās pie Ziedoņa dižozola”. Pētnieciskās aktivitātes pils parkā kopā ar Ķemeru Nacionāla parka speciālisti Aiju Penderi. 20.00 Zāļu tēju vākšanas akcija “Pavasara ziedonī”, veselības dzēriena “Zaļais” degustācijas. Radošā mākslas darbnīca kopā ar mākslinieci Ingu Brīniņu. Orientēšanās parkā un pilī.

Rojas Jūras zvejniecības muzejs 10.00 – 01.00: Slīteres Nacionālā parka prezentācija par dižkokiem, teikas un nostāsti. 19.00 – 22.00 “Amatnieks un koks” – meistars Igurds Baņķis un zeļļi, līdzdarbošanās pie kokamatniekiem un tirgošanās. “Zaļais mākslinieks” – Maijas Grīnhofas radošās darbnīcas. Pārgājiens pa mežu, naksnīgs izbraukums ar plostu pa Rojas upi.

Liepājas muzejā 19.00 – 01.00 “Zaļā simfonija”. Mākslinieka M. K. Čurļoņa gleznu reprodukcijas un mūzika. Iespēja iestādīt podiņā priedes stādiņu, rūpēties, vērot un izaudzēt sev koku! Kinētisko burbuļmašīnu performance. Mākslinieces Ilzes Ķībures rotu izstāde “Semina”, kamermūzikas koncerts, medību suņu parāde, fanfaras no muzeja balkona, medību trofeju izstāde, mednieku stāsti. 23.00 Haralda Sīmaņa koncerts.

 

Latgalē

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā pasākums “Zaļā”. 19.00 Polikarpa Čerņavska ekspozīcijas “Mūžs virpas apļots” atklāšana, piedalās Līvānu novada folkloras kopa “Turki”. 20.00 – 23.00 sezonas izstādes atvēršana “Mārga Mētra. Zaļā” no Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma. 22.00 – 23.00 pasākums “Zaļā krāsa liturģikā” Pieniņu baznīcā. Aglonas bazilikas kora grupas koncerts Preiļu muižas kapelā. 23.10 – 00.30 orientēšanās Preiļu muižas parkā, izzinoša orientēšanās spēle “Pa muižnieces pēdām”. 00.30 – 01.00 kopīga sadziedāšanās pie ugunskura, tradicionālā “muzeja zupa”. Noslēgumā Puķu bērnu balle.

 

Vērts apmeklēt

Līvānos, Latgales Mākslas un amatniecības centrā 19.00 – 01.00 būs iespēja iesaistīties dažādās radošās aktivitātēs, piemēram, putnu būrīšu darināšanā, saulīšu pīšanā, meža mošķu krāsošanā. Gleznu izstāde “Katram savs burkāns”, tematiska krustvārdu mīkla, zaļās, radošās un naksnīgās aktivitātēs.

Varakļānu novada muzejā no 16.00 atraktīvas radošās Meža skolas un sajūtu darbnīcas, koka karošu grebšana un koka ripu apgleznošana, plostiņu izgatavošana, klūdziņu pīšana, meža mīklu minēšana un citas aizraujošas aktivitātes. 17.00 dižkoku meklēšana un orientēšanās parkā, izstādes “Meža dienām – 85” atklāšana. Rūjienas novada amatierteātra izrāde “Zaļā pļavā”.

Rēzeknē, Latgales Kultūrvēstures muzejā “Zaļās Vasarsvētku nakts stāsti” 19.30 – 24.00 “Labs darbs mežā”. Skaistuma stāsts “Ar patiesu interesi par ekoloģiski tīrām lietām un idejām”. Izstāde “Ko slēpa zemes dzīles pie pilskalna pirms “Zeimuļa” “nokrišanas”?”. Zaļais kokteilis zaļajā stūrītī. 23.00 – 01.00 “Muzikāli zaļie stāsti…”. Rēzeknes Zaļo pakalnu koris.

 

Vidzemē

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā apmeklētāji varēs uzzināt par to, kāda nozīme ir bijusi mežam Āraišu ezerpils iedzīvotāju ikdienā. Cēsu 1. pamatskolas zēnu kora koncerts, Amatas mednieku stāsti, zoologa Viļņa Skujas stāstījums “Viss par bebriem”. Latvju zīmju izgatavošana no dabas materiāliem, apskatāma Amatas novada trofeju izstāde. Nakts orientēšanās pasākumā “Pa akmens laikmeta mednieka pēdām”. Pirmo reizi varēs nakšņot Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā, iepriekš piesakoties.

 

Vērts apmeklēt


Ogres vēstures un mākslas muzejā no 19.00 Ginta Ziemeļa izstāde “Cits skats uz lietām”, Čārlija Čaplina melnbaltā kino seanss un kopīgas kolāžas veidošana.19.45 velobrauciens pa Ogri, ko vadīs Ufo, pēc tam kurpju atlase instalācijas veidošanai pie muzeja, dziesmas un spēles ar Ufo. 23.00 Ūdris & Balode ar dziesmām un bilžu prezentāciju no ceļojuma “Rīga–Pekina”.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā no 17.00 Ugunsdzēsēju un glābēju svētki, izstāde “Ugunsdzēsības vēsture Gulbenē”. 20.00 apmeklētāji kopīgi radīs plastilīna darbu “Šalc zaļais mežs”. Varēs arī uzlaikot ugunsdzēsēju un glābēju kaujas aprīkojumu, piedalīties citās aktivitātēs.

Valmieras muzeja Izstāžu namā “Karstās nakts” ietvaros mākslinieces Vinetas Baikovas izstāde “Manas zīda meitenes”, fotogrāfa Aigara Lapiņa “Pieskāriena sajūta” – kailfoto ekspozīcija. Radošā fotostudija – process, kā modeles tiek sagatavotas fotografēšanai, fotosesija (fotomākslinieki, stilisti, modeles no Pleskavas, Pēterburgas un Rūjienas). Velvju zālē aplūkojama izstāde “Svētki. Dāvanas. Apbalvojumi”: mūsdienīgas, gan vēsturiskas balvas, medaļas, dāvanas, simboli, materiāli un citi priekšmeti (Māra Štromberga zelta medaļas, Aigara Fadejeva sudraba medaļu un V. Fīķes-Freibergas apbalvojumi).

 

Zemgalē

Bauskas pilī 9.00 – 21.30 pasākums “Jauns un zaļš” – iespēja paskatīties uz pili no savādāka skatu punkta un mūzikas skanējuma. 22.00 koncerts (jaunās, neierasti domājošie mūziķi: “Konstitūcija tējā”, “Demokratis”, “Ģitāru pavēlnieki” un Niks Matvējevs). Koncerts notiks uz laipas, kas ved gar pils ziemeļu fasādi. Apmeklētāji varēs vērot koncertu no upes, atrodoties uz pašu darinātām vai iegādātām peldierīcēm, vai no upes labā krasta.

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā “Zaļais dzīvē, mākslā un mežā”: Mārtiņa Dāboliņa akvareļu un pasteļu izstādes “No Latvijas līdz Ēģiptei” atklāšana. Priekšlasījums “50 gadi mežā” (autors M. Dāboliņš). Filmas par Jelgavu.

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” 18.00 – 01.00 “Asnu laiks”: garšaugi un citi neparasti kārumi mūsu dārzos. Lekcijas, pieredzes apmaiņa, stādu iegāde. Postfolkloras grupa “Dārdi”, nakts danči un muzikāla saspēle. Piedalās visi, kam līdzi kāds mūzikas instruments. Skaņu asnus diedzēs etnomuzikoloģe un folkloras kopas “Leimaņi” vadītāja Inese Mičule.

Dobeles Novadpētniecības muzejā 11.00 – 20.00 erudīcijas spēle “Zaķa lēciens Dobelē”. Piedalās: folkloras kopa “Leimaņi”, amatierteātris “Smaids”, zaļā prieka darbnīcas, leļļu darbnīcas. Ieeja – zaļās drēbēs un gumijas zābakos. 20.00 Herca Franka filma “Esības prieks”, zaļā zupa un zaļais nakts bārs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.