Papagailis Žako, kuram patīk blondīnes. Kas jāzina, audzējot tādu mīluli 3
Savvaļā Žako papagaiļi dzīvo tālu, tālu – Āfrikas ekvatoriālajos un tropiskajos mežos. Bet viens šis eksotiskais skaistulis patvērumu radis tepat Latvijā, Aknīstē. Braucam uz šo Sēlijas mazpilsētu lūkoties, kā papagaiļu puikam klājas.
Putna tagadējā saimniece Daiga stāsta – kādu laiku šis Žako šķirnes papagailis, kura vārds arī ir Žako, mitis Jēkabpils veikalā “Depo”, kur ap viņu bieži pulcējušies apbrīnotāji. Tad kādu dienu šajā veikalā iegriezās rīdziniece Inga, Daigas māsas meita, un putnu pārveda mājās. Pēc kāda laika Inga ar ģimeni grasījās pārcelties uz dzīvi ārzemēs, tāpēc Žako aizveda uz Aknīsti pie radinieces Daigas. Tā Žako no rīdzinieka kļuva par Aknīstes iemītnieku. Un pusotra gada laikā, kopš te mīt, ir ļoti labi iejuties.
Kā zināms, Žako ir vieni no retajiem papagaiļiem, kuri spēj atdarināt cilvēka teikto. Naktīs Žako saldi guļ un saimnieku miegu ar pļāpāšanu netraucē, vienīgi vasarās, kad no rītiem agri kļūst gaišs, putns dažkārt pamostas pirmais un sauc: “Labrīt! Kur Daiga? Kur Daiga?” Ja Žako labs garastāvoklis, tas sauc: “Kur Ješka?” (tā sauc ģimenes kaķi) un “Kur Fuksis?” (tā sauc sunīti). Žako prot pateikt arī čau, paldies un vēl šo to. Gadās, ka putns arī mēdās.
Pirms neilga laika atklājies, ka Žako ļoti patīk jaunas, blondas meitenes. Pie Daigas un viņas vīra ciemos atbraucis jaunākais dēls kopā ar draudzeni. Ak, kā Žako grozījies, vēcinājis spārnus un staipījis kājas, izrādot blondajai meitenei savu patikšanu! Varbūt papagailis viņu sajauca ar pirmo saimnieci Ingu? Jo arī viņai ir gari, blondi mati. Bet vīrieši Žako ne visai patīk. Ja ciemos atbrauc kāds kungs, Žako bieži vien pagriež savu pelēksarkano asti un, lai kā viņam cenšas pielabināties, izliekas, ka to neredz. Ja putnam pienāk par tuvu, tas var ieknābt rokā līdz pat asinīm.
Pirmo saimnieci Ingu Žako acīmredzot aizvien tur mīļi ieslēgtu savā sirsniņā, jo, kad viņa atbrauc ciemos, Žako garastāvoklis kļūst īpaši pacilāts. Tad viņš uzlaižas Ingai uz rokas, dod buču un skaļi runā: “Čau, kā iet?” Taču arī jauno saimnieci putns paspējis iemīļot – labprāt uzlaižas viņai uz pleca un ar knābi maigi čubina ausi un matus. Vēl jo vairāk – tā vien šķiet, ka Žako Daigu šobrīd uzskata par savu sirdsdāmu.
Ik dienu, kad pārnāk no darba, saimnieki papagaili palaiž pa māju izkustināt spārnus. Tiesa, tas jāpieskata, lai nesastrādā nedarbus. Žako, piemēram, patīk uzlaisties uz aizkara stangas, ar savu spēcīgo knābi noraut plastmasas knaģi un sašķēpelēt to sīkās skaidās. Arī mūsu klātbūtnē viens knaģis lēnām pārvēršas skaidās. Agrāk saimnieki putnam ļāvuši lidināties pa māju arī tad, kad paši devušies prom, bet kādudien pamanījuši, ka Žako knābā elektrības vadus. Tas taču var beigties ar putna bojāeju! Tāpēc nu saimnieku prombūtnes laikā Žako jāpaliek būrī. Tiesa, ilgi būt vienam putnam nesanāk, jo Daiga no darba mājās pārrodas jau ap pusdienas laiku, bet viņas vīrs strādā maiņās. Atstāt putnu vienu arī nav ieteicams. Lai viņam būtu jautrāk, kad neviena nav mājās, saimnieki atstāj ieslēgtu radio.
Žako ļoti patīk ūdens. Reizi nedēļā Daiga ņem rokās smidzinātāju un apsmidzina Žako, citreiz būrī ievieto trauciņu ar ūdeni. Ak, kā Žako patīk viegla duša! Putns tad apmierināts skurinās un plivina spārnus.
Vērojot, kā Daiga apietas ar Žako, secinu, ka darboties ar šo putnu nepavisam nav tas pats, kas, piemēram, ar laboratorijas žurciņu, kaķi vai suni. Žako pieprasa, lai pret viņu izturas cieņpilni. Un šādu attieksmi demonstrē arī pats ar savu cēlo stāju un apdomīgo uzvedību. Piemēram, kad Žako uzlidojis uz aizkara stangas vēlas darīt kārtējos nedarbus, Daiga ņem rokās speciāli šim nolūkam sagatavotu koka zaru un, pacietīgi runājoties, cenšas pierunāt papagaili no stangas pārsēsties uz zaru. Vērojot to, bilstu – vai tad nevar Žako ar rokām saudzīgi saņemt un no aizkara stangas vienkārši nocelt? Ak nē! – teic Daiga. Tad Žako ļoti apvainosies un var sākt knābt.
Žako papagaiļu pamatbarība ir speciālā sausā, īpaši lielajiem papagaiļiem izstrādātā, bet pielabināties eksotiskajam putnam vislabāk var, piedāvājot zemesriekstu vai valriekstu (lazdu riekstus ne). Tam ļoti garšo arī tomāti, svaigi gurķi, āboli, mājas zemenes (meža zemenes ne), vīnogas, avenes, bet tikai saldas, skābas ne. Par brīnumu, Žako gaumē nav arī banāni.
Žako papagaiļi:
* dzīvo Āfrikā savvaļā
* ķermeņa garums no 30 līdz 45 cm
* olas perē 30 dienas
* putnēni pamet ligzdu trīs mēnešu vecumā
* turot nebrīvē, temperatūrai telpā jābūt no + 18 līdz 20 grādiem
* būrim jāatrodas tālāk no apsildīšanas ierīcēm, caurvēja un tiešiem saules stariem
* putna mītnē ieteicams ievietot lapu koku un augļu koku zarus
* barība – speciālā sausā, augļi, ogas
* dzīves ilgums 50 līdz 70 gadi.