Zaķis pa ziemu “apstrādājis” ābeles, ko darīt? Viens variants ir – paraudāt un raut ārā 17
Gan jau daudzu Latvijas iedzīvotāju dārzus pa ziemu ir “apstrādājis” zaķis. Ne vienmēr tas ir šur tur apgrauzta koka miziņa, bet citreiz zaķis pastrādājis pamatīgi – no augšas līdz apakšai. Pieredzes ir dažādas, ko darīt ar šādiem kociņiem. TV24 raidījums “Uz līnijas” vaicāja Guntai Krastiņai, Bulduru tehnikuma dārzkopības katedras vadītājai, vai, nozāģējot šādus kociņus virs potcelma, ir cerības, ka kociņš ataugs?
Zaķi un stirnas nodara augļudārziem ļoti lielu postījumu, tas ir fakts, atzīst Krastiņa. “Zaķi visvairāk iecienījuši tieši jaunas ābelītes.”
Par ataudzēšanu runājot – jāskatās, ja kociņš vēl nav pārāk resns, vairāki centimetri diametrā, tad gan nav vērts glābt to.
Nozāģējot un uzpotējot virs dzīvās vietas jaunu zaru, lai viss būtu veiksmīgi, ir jābūt lielam speciālistam.
Ja ābelītes jau ir pirksta resnuma un resnākas, veselā daļa ja saglabājusies vēl virs potējuma, tad koku var nogriezt, nosmērēt ar brūci ar brūču ziedi vai potvasku, un gaidīt, ka no snaudošā pumpura nāks viens vai divi jaunu dzinumi. Un tad atstāt vienu.
Šādā gadījumā būs zaudēti viens vai divi gadi, bet ābele būs saglabāta.
Otrs variants, kā smejas krastiņa, ir raut ārā, paraudāt un stādīt jaunu – šādā variantā ražu varēs sagaidīt ātrāk.
Lai zaķis ziemā savus posta darbus nenodarītu, speciāliste piedāvā siet ap ābeli egļu zarus, niedres, agrotīklu vai biezu, elpojošu papīru, kas negaršo zaķiem.