Zaigas Putrāmas saules satiekas Rotko centrā 0
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 29. decembrim skatāma Zaigas Putrāmas izstāde “Saules satiekas”. Izstādi veido astoņi lielizmēra akvareļi, kuros katrā attēlotas divas saules. “Gleznoju liela izmēra akvareļus ar divām saulēm katrā. Mani interesē uzgleznot divus apļus tā, lai tie starotu un būtu vienlīdz spēcīgi un stipri,” skaidro māksliniece.
Izstādes kurators Māris Čačka teic: “Darbos, gan kompozicionāli, gan ar krāsu un tās intensitāti, veidotas situācijas, kurās divi objekti ir līdzvērtīgi, bet katrs savā veidā iedarbīgi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta apļu saskarsmes vietai. Mākslinieci vienmēr interesējuši mākslas uztveres noslēpumi un kaitinājusi sabiedrības neiecietība un neizpratne. Tādēļ gan savā pedagoģiskajā darbā, gan apgūstot psiholoģiju un izaugsmes trenera specialitāti, tiek meklēti veidi, kā vienkārši un ar cieņu paplašināt apzinātību un izpratni, šajā gadījumā mākslas izpratni.”
Mākslinieces Z. Putrāmas izstādes darbos īpaša uzmanība tiek pievērsta apļu saskarsmes vietai, tādējādi runājot par “sauļu” satikšanos. “Mākslā aizvien esmu uzticīgi sekojusi savai iekšējai sajūtai, pārliecībai… Kad sajūta mainījās, meklēju jaunas izteiksmes formas… Ja kaut kas ir manī izaudzis, tas jālaiž pasaulē. Jaunais piedzimst tad, kad piedzimst,” atklāj māksliniece un piebilst, ka mākslinieka darbs pasaulē ir just, pamanīt, nojaust ārēji neredzamo un to tulkot citiem – vārdos, krāsās, formās, skaņās, sarunās… jebkādā veidā. Par paškritiku un jaunu darbu rašanos māksliniece nosaka: “Esmu atklājusi, ka uz gleznu skatos tāpat kā, piemēram, uz saules apspīdētu sienu vai puķēm, vai to, kā ūdens vizuļo. It kā es skatītos garām un cauri ārpusei. Citādi es vairs nespēju, citādi man vienkārši nav interesanti. Kad ir uztverts kaut kas būtisks, kāda iekšēja sistēma, detaļas zaudē nozīmīgumu – kā dzejolī vai cilvēkā… Un vienlaikus detaļas ir tik skaistas – kā tās kārtojas, saskaņojas kādā ritmā, attiecībās, kā sabiezinājumi spēlējas ar vieglumu.”
Z. Putrāmai simpatizē franču kulturologa Nikolā Burjē teiktais par laikmetīgo mākslu, kas, viņasprāt, sakrīt ar viņas vēstījumu izstādes darbos un viņas radošās domas lidojumu: “Laikmetīgajā mākslā parādās tādas formas kā satikšanās, spēles un citas, kas vērstas uz cilvēku kopības saišu izveidi un dažādošanu. Attiecību mākslas ietvaros mākslas darbs veido vidi, kurā cilvēki var satikties un sadarboties radoši, distancējoties no ikdienas dzīves orientācijas un patērētāju attieksmes pret vidi.”
“Māksliniece ar savu izstādi un komunikācijas nodarbībām vēlas dalīties pēdējo gadu pieredzē un atklājumos, kā arī sniegt idejas un atbalstu saviem laikabiedriem, paužot mūsdienīgās un daudzpusīgās zināšanās balstītu pasaules redzējumu un dodot nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības mākslas izglītībā un “cilvēku kopības saišu izveidē un dažādošanā”,” skaidro M. Čačka.
Neskatoties uz to, ka izstādes ideja un darbi ir radušies ilgā laika posmā, to vēstījums un komunikācija caur paveikto un veicamo ir būtiska šodienas skatītājam.