Foto – Shutterstock

Zāģskaidu mulča avenēm: laba augiem, bet nepieciešams papildu slāpeklis 0

Vēlos avenes dārzā mulčēt ar skaidām. Taču esmu dzirdējusi, ka tad papildus jādod slāpeklis. Bet es negribu lietot minerālmēslus. Vai ir kādas citas iespējas mulčēt un mēslot? INDRA Jelgavā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

– Zāģskaidu mulča avenājiem ir populāra lieta, sevišķi audzējot lielākās plantācijās. Skaidas neļauj augt nezālēm un saglabā augsnē mitrumu. Tās arī veido avenēm tīkamo, mazliet skābeno augsnes reakciju, – skaidro aveņu audzētāja Laima Linde no zemnieku saimniecības “Jaunlagzdiņi”. Vislabāk izmantot lapukoku zāģskaidas. Ja piejaukumā būs nedaudz skujkoka skaidu, avenēm tas nekaitēs. Agri pavasarī ar zāģskaidām mulčētos stādījumus saimniecībā mēslo ar slāpekli saturošiem minerālmēsliem. Tas vajadzīgs, jo skaidas sadaloties patērē augsnē esošo slāpekli, līdz ar to augiem radot slāpekļa trūkumu. Uz vienu kuplu, pieaugušu ceru ber aptuveni sērkociņu kastīti. Mēslojumu dod agri pavasarī, kamēr nav sākuši augt jaunie dzinumi, jo slāpeklis tos var apdedzināt. Kā alternatīvu minerālmēsliem var lietot gan kūts, gan nezāļu vircu, kuras uzlej vēlāk, kad sākuši augt jaunie dzinumi. Mazdārziņā pirms aveņu stādīšanas ieteicams kārtīgi ielabot augsni. Ja kūtsmēsli nav žēloti, par skaidu atņemto slāpekli nav jāsatraucas.

Aveņu audzētāja kā labu mulču iesaka kūdru. Mazdārziņiem tā ir vēl labāka nekā skaidas. Derēs gan kūdra, kas vesta tieši no purva, gan veikalos nopērkamā (nekaļķota, taču ne rododendriem domātā, jo tā būs par skābu). Ja rocība ļauj, aveņu stādīšanai un mulčēšnai var iegādāties universālo dārza kūdru, kurai pievienotas dažādas barības vielas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kūdra turklāt augsni nevis noplicinās, bet ielabos. To ber 10–15 cm biezā kārtā. Nav vērts ekonomēt un bērt plānāku slāni, jo tad tā nepildīs savus uzdevumus – saglabāt mitrumu un bremzēt nezāļu augšanu. Var apbērt gan katram augam atsevišķu apdobīti, gan sleju pusmetra platumā, ja avenes stādītas vagā.

Visām avenēm patiks, ja rudenī stādījumus apkaisīs ar lapukoku pelniem. Rudens avenes vieglāk apkopt, ja tās rudenī nogriež, taču tās labāk pārziemos, ja apgriešanu atliek uz agru pavasari. Arī vasaras avenēm kopšanu (garāko dzinumu īsināšanu, pārāk biezo dzinumu izgriešanu) atstāj uz pavasari, kad var izvērtēt, kā tās pārziemojušas.

Savukārt aveņu lielaudzētavā “Puķukalni” iesaka avenes ar zāģskaidām mulčēt tikai otrajā gadā pēc iestādīšanas. Pirmajā gadā avenes cītīgi ravē un aprušina, otrā gada pavasarī uzber 10–15 cm skaidu slāni (var bērt droši, jo tās sasēdīsies). Skaidu sega sadalās apmēram četros gados. Visu šo laiku pavasaros augiem papildus dod slāpekli. Kad ogulāji jau pieauguši, turpmākos piecus gadus tos nemulčē un nemēslo. Tas tāpēc, ka avenāju ceri tad vairs nav tik kupli un mēslojums sekmē nezāļu augšanu. Vienīgā kopšana šajā laikā ir lielo nezāļu izraušana. Pēc 10–12 gadiem stādījumu atjauno.

Mulčas slānīti mazdārziņā ieteicams papildināt katru vai vismaz katru otro gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.