Zagļi iet līdzi laikam. Vispirms izlūkošanai izmanto dronus, tad pagalmā ierodas “brigāde” 30
Jaunākās tehnoloģijas sākuši izmantot arī noziedznieki, tostarp zādzībās no īpašumiem tiek izmantoti droni, intervijā aģentūrai LETA atzina apsardzes uzņēmuma “Forus Security” vadītājs Jānis Ābele.
“Īpaši pēdējā laikā ir redzams, ka no kaimiņvalstīm ierodas “viesstrādnieki”, kuri apzog mājsaimniecības un mazos uzņēmumus, kuros nav fiziskās apsardzes.
Nākamā “brigāde” jau brauc ar busiņu, paņem visu noskatīto un brauc tālāk,” stāstīja Ābele.
Vienlaikus viņš piebilda, ka nevar gan teikt, ka šī zagļu grupa izmantotu kādas citas advancētas tehnoloģijas, piemēram, lai atslēgtu signalizācijas sistēmas – pamatā mājokļu zagļi ir “iesprūduši deviņdesmitajos” un durvis mēģina atvērt ar lauzni vai izsist logu. Savukārt tie noziedznieki, kas ir advancētāki un strādā ar tehnoloģijām, parasti nodarbojas ar finanšu noziegumiem un krāpniecību.
Teorētiski viņi savas prasmes varētu piemērot arī zādzībās no mājokļiem, tomēr parasti tas tā nenotiek, jo jauna automašīna ir daudz vairāk vērta nekā zāles pļāvējs vai televizors, ko var iegūt, apzogot mājokļus,” sacīja Ābele.
“Cilvēki dažkārt pārlieku lielās ar to, kas viņiem ir. Dažkārt cilvēki pat rāda vairāk, nekā viņiem ir īstenībā. Tad ir gadījumi, kad notiek ielaušanās, visa māja ir izvandīta, kaut kas ir meklēts, lai gan patiesībā mājā nekā īpaša nemaz nav bijis. Tā visa ir risku neapzināšanās un neizvērtēšana,” atzina apsardzes uzņēmuma vadītājs.
Savukārt, runājot par cilvēku un tehnoloģiju lomu apsardzes risinājumos nākotnē, Ābele uzsvēra, ka cilvēkiem arvien vairāk būs konsultatīva un atbalstoša funkcija, lai gan ik pa laikam vajadzēs arī fizisku spēku.
Tāpat viņš norādīja, ka
piemēram, uzņēmuma teritorijā nakts laikā parādās kāds cilvēks. Līdz ar to šī sistēma atšķirībā no signalizācijas dod signālu nevis tikai tad, kad tiek uzlauztas durvis, bet jau tad, kad kāds parādās teritorijā. Tāpat uzņēmumos, kuros ir maiņu darbs, sistēma var saprast, vai konkrētais darbinieks ir ieradies viņam paredzētajā laikā un vai viņš ir jāielaiž.
“Šie attālinātie kontroles risinājumi attīstās arvien vairāk, kļūs arvien pieejamāki un precīzāki savā darbībā,” sacīja Ābele.
Piemēram, ir liegta seju atpazīšanas programmu izmantošana, bet tādēļ tās nevar izmantot arī, piemēram, meklēšanā izsludinātu personu identificēšanai.