Kā pareizi kopt zābakus ziemā 1
Rudens un ziemas sezona ir smags pārbaudījums apaviem. Sniegs, sals un dubļi prasa ievērot īpašu kopšanas režīmu. Tikai pareizi apavus izmantojot un kopjot, tie sniegs gaidīto komfortu.
Lai apavi nebojātos un valkātājs izjustu komfortu, tie jāizmanto tikai tam nolūkam, kam tie ir paredzēti. Sportam, tūrismam, alpīnismam, svētkiem vai ikdienai ir piemērots savs noteikts apavu veids. Apavi atšķirsies pēc izgatavošanas materiāla, un tiem būs savas kopšanas īpatnības.
Kopšana ikdienā
Ādas apavus ar mitru mīkstu birstīti notīra no dubļiem un citiem netīrumiem, tad nosusina ar sausu lupatiņu. Samirkušos apavus pakāpeniski žāvē istabas temperatūrā, jo, no ārpuses strauji žāvējot, tie saraujas un deformējas. Lai ādas apavi žūstot saglabātu formu, tos piebāž ar avīzēm vai lieto speciālu liesti. Velkot ādas apavus, jālieto apavu lāpstiņa, lai tos nedeformētu. Nav vēlams apavus mazgāt.
Mākslīgās ādas apavus kopt vienkāršāk: netīrumus nomazgā ar siltu ūdeni vai ziepju šķīaumā samitrinātu drēbes gabaliņu un tad žāvē. Gumijas apavus mazgā ar lupatu siltā ūdenī. To iekšpusi tīra ar mīkstu lupatu, izņem saistzoles un žāvē līdz 30 0C temperatūrā. Zamšādas apavus vispirms izžāvē. Ja pūkas nosēdušās, apavus patur virs ūdens tvaikiem vai pūkas pieceļ, berzējot ar speciālām gumijas sukām. Cits paņēmiens ir notīrītiem zamša apaviem virsmu apstrādāt ar aerosoliem, kas nokrāso un atsvaidzina virsmu. Tauku traipus izņem ar tīrīto benzīnu.
Glabāšana
Speciālisti iesaka nelietot katru dienu vienu un to pašu apavu pāri, tā dodot tiem iespēju atpūsties. Glabāt apavus vislabāk vēdināmās telpās ar gaisa mitrumu 50 – 70% un temperatūru +8…+20 0C. Tos ievieto kartona kastēs vai papīra maisiņos un noliek vismaz metru attālumā no apkures radiatoriem. Glabājot polietilēna maisiņos, aukstumā un mitrumā apavi var mainīt formu, kļūt blāvāki, sākt pelēt vai pūt, metāla daļas rūsēt, līmētās – atlīmēties. Plastikāta apavi jāatdala no gumijas apaviem. Vilnas auduma un kažokādas detaļas jāsargā no kodēm, lietojot pretkožu līdzekļus. Noliekot sezonas ādas apavus, tos notīra no putekļiem un netīrumiem, piebāž ar avīžu papīru un noklāj ar krēmu. Rūpīgi ieziež šuvi starp apavu virsmu un zoli. Ieteicams lietot speciālu apavu formu fiksējošu ieliktni.
Zolītes un palīgierīces
Ziemā kājas sāk ātri salt, tāpēc svarīgi uzvilkt piemērotus apavus un zeķes. Labs risinājums ir sildošās zolītes ar alumīnija slāni un aitas vilnu, īpaši tās noder, ja apaviem ir plāna zole. Mednieki, makšķernieki un sportisti, kuri ilgstoši uzturas ārtelpās, izmanto speciālas apsildāmas zoles. “Alpenheat Comfort Customs” siltās zoles darbojas trijos ar slēdzi fiksējamos apsildes režīmos. Strāvas avotu ar slēdzi var piestiprināt pie zābaka vai jostas.
Sniegā un aukstumā apavi ātri kļūst mitri. Pat ja tas nenotiek no ārpuses, pastiprinātas kāju svīšanas dēļ siltie apavi ātri kļūst mitri no iekšpuses. Lai nesaaukstētos, apaviem un drēbēm jābūt sausām, tāpēc jāgādā par to nomainīšanu. Ja iecienītos zābakus vēlas izžāvēt iespējami ātrāk, pareizāk to darīt ar siltuma pievadīšanu. Turklāt žāvēšanu ziemas apaviem veic gan no iekšpuses, gan ārpuses, izmantojot speciālus statīvus, ieliekamos un tepiķīšus. Palīgierīces īpaši iecienījuši ziemas aktivitāšu cienītāji, piemēram, sportisti, mednieki un bļitkotāji.