Foto: publicitātes

YouTube sāks ierobežot Eiropas pusaudžu piekļuvi fitnesa videoklipiem. Lūk, kāpēc 0

Video straumēšanas platformā YouTube teikts, ka atkārtota dažu veidu videoklipu skatīšanās var kaitēt pusaudža pašcieņai un ķermeņa tēlam. Pēc šī paziņojuma Eiropas pusaudži var pamanīt izmaiņas savos YouTube ieteikumos pēc tam, kad video platforma paziņoja, ka pārtrauks viņus virzīt uz dažiem veselības un fitnesa videoklipiem, īpaši tiem, kas “idealizē” noteiktus ķermeņa tipus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

YouTube, kas ir viena no populārākajām sociālo mediju lietotnēm pusaudžiem, iesaka videoklipus, kas ir līdzīgi tiem, kurus skatītājs ir skatījies iepriekš. Tas nozīmē, ka cilvēki var nonākt atgriezeniskās saites cilpās, skatoties daudzus līdzīgus videoklipus pēc kārtas, tā reizēm iedziļinoties ekstrēmākā saturā. Par šo plašāk raksta EuroNews.

YouTube šos ierobežojumus pirmo reizi ieviesa Amerikas Savienotajās Valstīs pagājušajā gadā, bet tagad tos paplašina Eiropā un visā pasaulē, pamatojoties uz savas Jaunatnes un ģimenes konsultatīvās komitejas norādījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunais noteikums ir mēģinājums neļaut pusaudžiem veidot “negatīvus uzskatus par sevi,” paziņojumā norāda ārsts Garts Grehems, kurš vada YouTube Health, un Džeimss Besers, YouTube Youth produktu pārvaldības direktors.

Tātad, ko tas nozīmē un kāda veida saturs tagad tiks ierobežots?

Šāda veida saturs “var būt nekaitīgs kā viens videoklips, bet var būt problemātisks dažiem pusaudžiem, ja to skatās atkārtoti”, skaidro portālam Grehems un Besers.

Sociālie mediji var izraisīt sliktas domas par savu ķermeni, ēšanas traucējumus un garīgās veselības problēmas, liecina pagājušajā gadā publicētais 50 pētījumu pārskats no 17 valstīm. Tas ir tāpēc, ka cilvēki mēdz sevi salīdzināt ar citiem, kurus redz tiešsaistē, tievu vai sportisku ķermeņa tipu uzskata par ideālu. Šis gan nenozīmē, ka visi tiek ietekmēti vienādi.

Sievietes un meitenes, tāpat cilvēkus ar lieko svaru, sociālie mediji parasti ietekmē visvairāk, savukārt cilvēki, kuri jūtas labi ar savu ķermeni un kuriem ir augsta sociālo mediju lietotprasme, tiek ietekmēti mazāk.

jau 2021. gada pētījums atklāja, ka sekotāji fitnesa klipiem YouTube, kas nodēvēti par “Fitspiration” kopienu, veicina neveselīgu uzvedību un skatītāji komentāros pastiprina šo praksi.

YouTube jau ierobežo pusaudžu piekļuvi kādam saturam, kas saistīts ar ēšanas traucējumiem un fiziskām cīņām. Saskaņā ar jauno politiku YouTube var arī novirzīt cilvēkus uz krīzes palīdzības tālruņiem, kad viņi meklē lietas, kas saistītas ar pašnāvībām, paškaitējumu un ēšanas traucējumiem. Uzņēmums arī paziņoja, ka sadarbojas ar organizācijām Vācijā un Francijā, lai izstrādātu atjauninājumu, vēsta portāls.

Reklāma
Reklāma

Ko regulatori dara problēmas risināšanai?

YouTube un citas sociālo mediju vietnes ir saņēmušas kritiku par to ietekmi uz jauniešu garīgo veselību un labklājību, un dažas valstu valdības ir draudējušas ar represijām.

Piemēram, Apvienotajā Karalistē sakaru regulators Ofcom maijā lika tehnoloģiju uzņēmumiem veikt pasākumus, lai apturētu algoritmu “bērniem kaitīga satura ieteikšana”, tostarp saturu par paškaitējumu un ēšanas traucējumiem.

Eiropas Savienības Digitālo pakalpojumu likums, kas tika pieņemts 2022. gadā, arī aicina tehnoloģiju gigantus ierobežot bērnu piekļuvi saturam, kas varētu kaitēt viņu “veselībai, fiziskajai, garīgajai un morālajai attīstībai”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.