WiFi galvaspilsēta? Ķeram bezvadu bezmaksas internetu, ar tramvaju braucot cauri Rīgai 1
Nu jau divus gadus Rīga atzīta par Eiropas Savienības bezmaksas bezvadu interneta jeb WiFi galvaspilsētu, interneta pieejamībā pārspējot visas pārējās 27 ES galvaspilsētas. Pirms apmēram trim gadiem Rīgas dome ar pompu paziņoja, ka sākušies WiFi testi arī “Rīgas satiksmes” transportā un bezvadu internets nu tik būs arī tramvajos, trolejbusos un autobusos. Nekā! Pagaidām bezvadu WiFi var uzķert vien “Rīgas mikroautobusu satiksmes” mikroautobusos. Ja Rīga nedod internetu sabiedriskajā transportā, mēģināsim noķert bezmaksas “Lattelecom” WiFi punktus, braucot tramvajā!
“Lattelecom” Rīgā ierīkojis teju 1500 WiFi punktus (Latvijā kopā 4500), tostarp parkos, ārstniecības iestādēs, sabiedriskās vietās un arī sabiedriskā transporta pieturvietās. Cik pieejami šie punkti ir Rīgas sabiedriskā transporta lietotājiem? Žonglējot starp “LG G3” viedtālruni un “Acer Aspire” portatīvo datoru, kam, kā pierādījies, ir ļoti spēcīgs “WiFi” uztvērējs, izbraucu cauri Rīgai ar 4., 5., 6. un 7. tramvaju.
Sarkandaugavā iet grūti
Vistuvāk “Latvijas Avīzes” redakcijai pietur 5. tramvajs, kas no Mīlgrāvja mēro ceļu līdz Iļģuciemam. Piecu stundu ilgo ceļojumu četros tramvajos sāku pie Latvijas Nacionālā teātra. Izlēmu izlaist Pārdaugavas apciemojumu, zinādams, ka pavisam netālu tur braukšu ar 4. tramvaju. Tā nu pirmais galamērķis bija Mīlgrāvis, cauri braucot lielākoties Sarkandaugavai. Pirmais iespaids daudzsološs – iekāpjot trambulī, gan viedtālrunis, gan dators uzreiz pieslēdzās “Lattelecom” bezmaksas WiFi. Tālāk uz mirkli WiFi pazūd, taču atgriežas Ausekļa ielas pieturas tuvumā. Tālāk spēcīgais datora uztvērējs WiFi atrada arī Katrīnas ielas pieturas tuvumā. Tikmēr tālrunis klusē. Pēc tam iestājas ilga pauze, līdz samērā ilgi abas ierīces savienojas ar bezmaksas internetu gan Duntes ielas pieturā, gan Sarkandaugavas ielas pieturā, turklāt dators savienojumu saglabāja arī starp pieturām un mirkli pēc Sarkandaugavas ielas. Nav nekāds brīnums – apskatot karti, kurā attēloti “Lattelecom” bezmaksas WiFi punkti, šajā ceļa posmā, netālu cits no cita, ir pieci WiFi punkti. Ar 5. tramvaju Sarkandaugavā tas ir arī viss. Piecās pieturās no 20 ar WiFi izdevās savienoties.
Ķengaragā situācija vissliktākā
Pie Nacionālā teātra apmainīju tramvajus, sēdvietu atrodot 7. tramvajā, kas no Ausekļa ielas brauc līdz pat tirdzniecības centram “Dole” Ķengaragā. Datoram sākums ir lielisks – bezmaksas WiFi faktiski var lietot visu tramvaja ceļu gar Rīgas kanālu, kur tramvaju baro daudzie bezmaksas “WiFi” punkti, kas atrodas Vecrīgā. Mazs pārrāvums ir pie kinoteātra “ForumCinemas”, taču lieliskas kvalitātes signāls atgriežas tirgus teritorijā, kur bezmaksas interneta punkti izvietoti katrā paviljonā.
Grūtāk klājas tālrunim, kurš ļoti vāju WiFi uzķer vairākkārt, taču tiešām labs savienojums ir vien tirgus teritorijā. Portatīvais dators ar bezmaksas WiFi savienojās arī Maskavas ielas un Turgeņeva ielas pieturās (VUGD postenis), kamēr “LG” bezvadu internetu atpazina, taču savienojums bija tik vājš, ka nespēja ar šiem punktiem savienoties. Tālāk, sasniedzot Salu tilta uzbrauktuves, sākās lielas problēmas – kaut arī “Lattelecom” WiFi punkti izvietoti vairāku pieturu tuvumā, līdz pat “Dolei” kārtīgu savienojumu atrast vairs neizdodas nedz datoram, nedz tālrunim – braucot cauri Ķengaragam, būs jāiztiek bez interneta.
6. tramvajs – varētu būt labāk
6. tramvajā testu sāku no Juglas galapunkta, kurā WiFi nesastopu, tomēr jau nākamajā – Mārkalnes – pieturā gan dators, gan telefons savienojas ar vienu no trim netālu esošajiem “Lattelecom” bezvadu interneta punktiem. Tāpat arī starp Mārkalnes un Tirzas ielu datoram ir labs savienojums, kamēr telefons pamostas vien pašā Tirzas ielā. Tālāk iestājas jau iepazītais tukšais periods un daudzās pieturās abas ierīces čuč…
Vismaz pāri VEF tiltam rodas iespēja saslēgties ar turpat esošā “Rīgas satiksmes” posteņa bezvadu internetu. Situācija uzlabojas, iebraucot centrā, kur ir liels WiFi punktu blīvums. Pirmais WiFi signāls parādījās no Daugavas sporta nama, taču tiešām lielisks savienojums izveidojās, sākot ar “Bērnu pasauli”, savienojumam saglabājoties arī Ģertrūdes ielā. Tālāk niķīgāks palika “LG” viedtālrunis, kuram ar WiFi savienoties vairs neizdevās – uztvertais WiFi signāls bija pārāk vājš. Tikmēr “Acer” datora spēcīgais WiFi uztvērējs bez problēmām ar “Lattelecom” internetu savienojās arī Dzirnavu un Merķeļa ielas pieturās, kā arī starp pieturām. Var redzēt, ka centrā WiFi punkti izvietoti uz nebēdu, taču mobilo tālruņu savienojamība ir diezgan ierobežota, to švako uztvērēju dēļ.
4. tramvajs – īsākais, bet ne sliktākais maršruts
4. tramvajā ceļā no Imantas jau otrajā pieturā Dammes ielā abas ierīces saslēdzās ar tuvējo WiFi punktu, taču pēc tam līdz pat Botāniskajam dārzam valdīja kapa klusums, kad pirms Kuldīgas ielas pieturas beidzot dators savienojās ar bezvadu internetu. Interesanti, ka starp Mārtiņa un Kalnciema ielas pieturām tīklu atrada vien “LG G3”. Abas ierīces beidzot savienojās A. Grīna ielas pieturā, datoram savienojumu saglabājot arī Uzvaras parka vidū. Diemžēl pie Gaismas pils WiFi punkta nav! Uzreiz pēc Akmens tilta – Grēcinieku un arī 13. janvāra ielas pieturā – abas ierīces jau varēja darbināt pēc sirds patikas. Atkal sasniegta Vecrīga un Rīgas centrs.
Par Eiropas WiFi galvaspilsētu drīzāk varētu dēvēt Vecrīgu un centru, nevis visu pilsētu, turklāt, braucot ar sabiedrisko tramvaju, arī centrā būs grūti cerēt uz labu WiFi savienojumu. Ar tālruni savienojumu iegūt būs vispār teju neiespējami. Labāka situācija ir ar datoru, taču kurš sabiedriskajā transportā brauc ar datoru rokās?