WADA pētījums: Krievija Soču olimpisko spēļu laikā izmantojusi valsts uzraudzītu dopinga lietošanas sistēmu 0
Krievija 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu, kā arī citu sacensību laikā izmantojusi valsts uzraudzītu dopinga lietošanas sistēmu, pasargājot savus atlētus no pieķeršanas aizliegto vielu lietošanā, teikts pirmdien publicētajā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ziņojumā.
Komisija, kuru vadīja Kanādas tiesību zinātnieks Ričards Maklarens, izmeklēšanā atklājusi, ka gan Soču olimpiskajās spēlēs, gan 2013.gadā Maskavā notikušajā pasaules čempionātā vieglatlētikā tikušas mainītas Krievijas sportistu pozitīvās dopinga analīzes. Šajā krāpšanās sistēmā bijušas iesaistītas Soču un Maskavas antidopinga laboratorijas, kuras saņēmušas rīkojumus no Krievijas Sporta ministrijas un tās vadītāja Vitālija Mutko. Savukārt analīžu falsificēšanas procesā bijis iesaistīts Krievijas Federālais drošības dienests (FSB).
“Maskavas antidopinga aģentūra darbojās, lai aizsargātu sportistus, kuriem bija pozitīvas analīzes. Šo sistēmu noteica valsts organizācijas. Savukārt Soču antidopinga laboratorija izmantoja unikālu analīžu paraugu maiņas metodi, ar kuras palīdzību sportisti, par spīti pozitīvām dopinga analīzēm, varēja piedalīties ziemas olimpiskajās spēlēs,” norādījis Maklarens.
“Krievijas Sporta ministrija noteica, kontrolēja un uzraudzīja sistēmu, kurā tika manipulēts ar sportistu dopinga analīžu rezultātiem, vai arī tika veikta analīžu maiņa. Sistēmā līdzdarbojās arī FSB un Krievijas sportistu sagatavošanas centrs, kā arī Maskavas un Soču antidopinga aģentūras,” piebilda izmeklētājs.
Izmeklēšanā tika izmantotas arī Maskavas antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova liecības. Lai gan Krievijā Rodčenkovs ir pataisīts par meli un pret viņu ir sākta krimināllieta, Maklarens uzsver, ka ir pārliecināts par izmeklēšanā iegūtās informācijas patiesumu.
“Esmu nelokāmi pārliecināts, ka mūsu ziņojums ir patiess,” uzsvēris Maklarens, piebilstot, ka Rodčenkovu uzskata par “ticamu un pārbaudītu” personu.
Rodčenkovs šobrīd dzīvo ASV un pirmo reizi informāciju par valsts uzraudzīto dopinga sistēmu Krievijā sniedza maijā laikrakstam “The New York Times”. Tieši pēc šīs publikācijas tika izveidota WADA neatkarīgā izmeklēšanas komisija.
Rodčenkovs laikrakstam ziņoja, ka viņš esot izstrādājis dzērienam piejaucamu kokteili, kura sastāvā bijušas trīs aizliegtās vielas. Pagatavoto kokteili lietojuši daudzi Krievijas sportisti, tostarp 15 Soču olimpisko spēļu medaļu ieguvēji, kuru vidū ir arī olimpiskie čempioni Aleksandrs Zubkovs, skeletonists Aleksandrs Tretjakovs un distanču slēpotājs Aleksandrs Ļegkovs.
Kā atklāj Rodčenkovs, speciālas operācijas laikā antidopinga laboratorijas darbinieki kopā ar izlūkdienestiem samainījuši urīna analīzes ar aizliegtajām vielām pret tādām, kas ņemtas dažus mēnešus pirms spēlēm. Spēļu laikā samainīti esot apmēram simt urīna paraugi, tāpēc pozitīvās analīzes pie starptautiskajiem dopinga pārbaudītājiem nav nonākušas.
Jaunais WADA neatkarīgās komisijas ziņojums par dopinga lietošanu Krievijas sportā var novest pie Krievijas sportistu pilnīgas izslēgšanas no dalības Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Šādu prasību jau ir izteikušas ASV, Kanādas, Vācijas, Spānijas, Šveices un citu valstu antidopinga aģentūras.
LETA jau ziņoja, ka sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ šobrīd ir diskvalificēta Krievijas Vieglatlētikas federācija, tāpēc šīs valsts sportisti, izņemot tāllēcēju Darju Kļišinu un skrējēju Jūliju Stepanovu, nevar startēt Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Krievijā gan cer uz labvēlīgu Sporta arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumu, jo tiesā vērsās 68 krievu vieglatlēti, kuri cer saņemt atļauju startēt Olimpiādē.