VUGD nāksies pārbūvēt garāžas, lai jaunie auto tajās varētu normāli iebraukt 0
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) līdz 2018.gada nogalei tiks pie 77 jauniem specializētajiem transportlīdzekļiem, taču, izrādās, ne visas garāžas tiem ir piemērotas un tās nāksies pārbūvēt, ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Glābēju rīcībā esošais tehniskais nodrošinājums ir nepietiekams un atjaunojas lēni – no 340 ugunsdzēsībai un glābšanas darbiem paredzētajiem transportlīdzekļiem vairāk nekā puse ir vecāki par 20 gadiem. Tā ir uz ZIL, GAZ un KAMAZ bāzes ražota tehnika.
Jauna transporta iegādei tuvāko gadu laikā tiks tērēti vairāk nekā 36 miljoni eiro. Daļa jau iegādāti, taču vairākas depo garāžas izrādījušās pa mazu. Jaunās mašīnas ir ievērojami platākas un augstākas, tāpēc boksi, kuros tās tiek tiks turētas, ir kļuvušas par šauru.
“Pie mums daļā nevajag locīt spoguļus, bet citās daļās, kur saņem jaunu tehniku, ir nepieciešams nolocīt spoguli, lai iedzītu iekšā. Vēl 20 centimetri, un nevarētu mašīnu iedzīt,” teica VUGD 9.daļas komandieris Vilmārs Radivinskis.
Daudzas depo ēkas būvētas vēl padomju gados un pat vēl senāk, tāpēc tagad jādomā, kā tās pielāgot jaunajai tehnikai, kas izmēros ir krietni iespaidīgāka.
“Tās mašīnas ir krietni lielākas, nekā bija agrāk. Protams, mums gribētos, lai arī ugunsdzēsības depo augtu līdzi kā sēnes tai tehnikai, bet, saprotot situāciju, kāda šodien ir valstī, mēs nevaram atļauties uzreiz visur, kur nāk jaunā tehnika, uzbūvēt jaunus depo. Līdz ar to pastāv problēma, ka jaunās tehnikas izmēri ir krietni lielāki nekā depo, kuri daži vēl būvēti zirgu pajūgam, līdz ar to mums ir nepieciešams pārbūvēt vai paplašināt ailes šajos depo,” stāstīja VUGD priekšnieka vietnieks Intars Zitāns.
Pārbūve nākamajos divos gados būs jāveic 23 objektos. Visvairāk to ir Kurzemē, vismazāk – Rīgas reģionā. Veicot pārbūvi, tiks paaugstinātas vārtu ailes, palielināts garāžu garums un augstums, kā arī ierīkotas betona grīdas ar atbilstošu nestspēju.
Glābēji atzīst, ka daļa ēku reiz jau pielāgotas, taču ikreiz pēc jaunas tehnikas saņemšanas, telpas jāpaplašina no jauna.
“Ja tā ir telpu pielāgošana, nevis būvēšana no jauna, tad tas ir tāds bezgalīgs process, jo, tikko pielāgo kādam vienam izmēram, nākošā tehnika ir vēl lielāka,” norādīja Zitāns.
Patlaban tiek lēsts, ka nākamajos divos gados šīm pārbūvēm būs vajadzīgi aptuveni divi miljoni eiro. Konkrētas summas būs atkarīgas no iepirkumiem, savukārt par līdzekļu piešķiršanu tiks lemts, skatot nākamā gada budžetu.
Glābējiem ir svarīgi, lai tehnika būtu siltumā un pēc pirmā trauksmes zvana gatava doties izsaukumā.