VUGD: 7 ieteikumi, lai svētkos mazinātu ugunsnelaimes riskus 0
Svecītes Adventes vainagā un egļu zaros, krāšņs svētku salūts, atnākot Jaunajam gadam, un mirdzošas lampiņu virtenes, kas priecē no māju logiem, skatlogiem, jumtiem un piemājas kokiem – šīs lietas rada svētku noskaņu un patīkamas sajūtas, taču, neievērojot piesardzību, tas ir arī drauds mūsu drošībai. Lai svētkus neaptumšotu neuzmanības radīta nelaime, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Agrita Vītola dalās ar padomiem, ko ieteicams ievērot ikvienam svinētājam.
Svecītēm eglītē – nē!
Svecītes savās Ziemassvētku eglītēs nevajadzētu likt, tā ir paaugstināta bīstamība, taču lielai iedzīvotāju daļai tā ir bērnības tradīcija. Noskaņas radīšana – tas ir skaisti, nenoliedzami, bet mēs tomēr ieteiktu to nedarīt. Bez svecēm ziemas periodā neiztiksim, bet labāk tās degt tālāk no egles, jo liels skaistums dažu sekunžu laikā var pārvērsties postošā ugunsgrēkā. Tāpat arī elektriskās virtenes – šeit jābūt īpaši uzmanīgiem, lai virtenēs nebūtu pārrāvumu vai tās pārlieku nesakarstu.
Eglītes jātur ūdenī
Jo ilgāk eglīte atrodas telpās, jo sausāka tā kļūst! Šādā situācijā nevajag daudz, lai no sīkas dzirksteles rastos liesma! Turiet eglītes ūdenī, cik ilgi vien iespējams – tas saglabā mitrumu eglē, un tā tik ļoti neizkaltīs. Lai arī kādus rotājumus un sveces izvēlaties savu svētku greznošanai, vienmēr atcerieties, ka drošība ir pirmajā vietā, tikai pēc tam nāk skaistums!
Iesakām arī izvairīties no situācijām, kad svecītes ieliktas tieši adventes vainagā, bet parūpēties, lai tām tiktu atbilstoši izveidota vieta vai pamatne.
Ārā izvietot tikai tam paredzētās virtenes
Tas pats attiecas uz virtenēm, kas paredzētas izvietošanai ārā, lai izgreznotu savu privātmāju vai dzīvokļa balkonu. Nereti nākas redzēt, ka cilvēki ārā izliek virtenes, kas paredzētas iekštelpām, domājot, ka nekas slikts jau nenotiks. Caur šīm virtenēm plūst strāva, kas dažādos apstākļos spēj dzirksteļot, izraisot atklātas liesmas. Būtiski, lai ārā izvietotās virtenes tieši tam arī būtu paredzētas, turklāt jāseko līdzi, vai virteņu posmā nav izveidojies kāds pārrāvums.
Svētku iepirkšanās trakums
Svētkos mūsu darbs saistās ne tikai ar ugunsgrēkiem, tāpēc es vēlētos uzsvērt arī citu virzienu – tas saistīts ar ātru, pareizu un operatīvu izkļūšanu no iepirkumu centriem vai pasākumu vietām vajadzības gadījumā. Ieejot telpā, pievērsiet uzmanību, kas ir apkārt, kur atrodas tuvākās izejas, tāpat rezerves un evakuācijas izejas. Aicinām laikus padomāt par dāvanu izvēli, mēs vēlētos uzsvērt – praktiskām dāvanām ir liela vērtība. Drīzumā visos mājokļos kā obligāta prasība tiks noteikta dūmu detektora izvietošana, bet privātmājās – arī ugunsdzēšamais aparāts. Iespējams, šāds dāvanu komplekts būtu lieliska dāvana mājas saimniekiem.
Par drošību jādomā katram un visiem kopā
Tuvojoties svētkiem, katram no mums ir pacilāts un prieka pilns noskaņojums. Ugunsdzēsēji glābēji uz šo periodu raugās ar cerībām, lai viss noritētu mierīgi – bez starpgadījumiem. Jāsaka, ka statistika pierāda – svētku dienās izsaukumu skaits nepalielinās, tas ir visnotaļ pozitīvi. Mēs visi kopā svētkus varam padarīt skaistus, tikai atcerēsimies, ka katram un visiem kopā jādomā par drošību! Protams, policija mūs sargās, glābēji – glābs, taču sākumā jāsāk pašiem ar sevi! Ļausim arī ugunsdzēsējiem glābējiem Ziemassvētku vakarā – savas maiņas laikā – mierīgi paēst svētku vakariņas.
Svētku laikā, dodoties prom no mājām garākās brīvdienās, būtiski, lai visas elektroierīces tiktu izslēgtas un atvienotas no tīkla, vadi izrauti no kontaktiem, pat nelielā sarkanā podziņa, kas deg televizora apakšā, ir jāizslēdz. Dažkārt var glābt dūmu detektors, kura radīto skaņu izdzird kaimiņi, reaģējot un palīdzot ar radušos situāciju.
Pirotehnikas iegāde tikai sertificētos veikalos
Kas attiecas uz salūtu gadumijā – pats pirmais un galvenais ir padomāt par savu un apkārtējo cilvēku drošību. Salūts ir krāšņs un sagādā prieku, bez salūta Jaungadā neiztikt. Tāpēc pirotehnikas izstrādājumus noteikti nevajadzētu pirkt apšaubāma rakstura veikalos vai pasūtīt no interneta vietnēm, kuras nevieš uzticību. Ja nav pārbaudāma vai noskaidrojama iegādātās pirotehnikas izcelsme, to lietot nevajadzētu, jo grūti paredzēt, kā reaģēs sastāvā esošās vielas. Salūts jāšauj maksimāli atklātā laukā, lai neradītu lieku bīstamību apkārt esošajām ēkām. Vienmēr jāpiedomā par apkārtējo drošību, norādot, ka viņiem nevajadzētu nākt pārāk tuvu vietai, no kuras tiek izšautas raķetes – salūtu redzēsiet arī no nedaudz lielāka attāluma.
Ne aukstais laiks, bet cilvēku neapdomība ir iemesls nelaimēm
Izsaukumu skaits šajā aukstajā laikā nedaudz pieaug. Tie ir izsaukumi, kas visbiežāk saistīti ar apkuri. Vairums ugunsgrēku rodas netīrītu skursteņu dēļ, kad deg sodrēji – diemžēl, bet šīm lietām bieži netiek pievērsta uzmanība. Tāpat bez uzmanības vai viegli uzliesmojošu priekšmetu tuvumā atstātas sveces, kas apgāžoties izraisījušas ugunsgrēku. Jāpiebilst, ka arī šogad bijušas ugunsnelaimes, kuru cēlonis ir tieši sveces. Svece, kas bez pieskatīšanas atstāta Adventes vainagā, ugunsgrēku spēj izraisīt pietiekami ātri, lai pats cilvēks ar to vairs netiktu galā. Ne jau aukstais laiks ir iemesls izsaukumiem, bet gan pašu cilvēku neapdomība un neuzmanība. Bīstami, ja visu laiku dzīvo ar domu, ka ar mani jau nekas nenotiks – tas noved pie koncentrēšanās trūkuma.
Svinot svētkus, neaizmirsīsim padomāt par drošību! Sargāsim sevi un atgādināsim par to arī citiem!