Foto: LETA

VNĪ tiesā prasa no Rīgas pils būvniekiem piedzīt 4,9 miljonus eiro 0

Latvijas valsts Finanšu ministrijas personā ir vērsusies pret Rīgas pils būvniekiem arī civilprocesuālā kārtībā, iesniedzot prasības pieteikumu par nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu 4 857 931,66 eiro apmērā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) iesniegusi tiesā civilprasību pret Rīgas pils būvniekiem – pilnsabiedrību SBRE un tās biedriem būvfirmām SIA “Re&Re” un SIA “Skonto būve”, sacīja VNĪ pārstāve Daiga Laukšteina.

Prasība iesniegta Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā šī gada janvāra vidū.

CITI ŠOBRĪD LASA

“VNĪ ieskatā, neatkarīgi no kriminālprocesā pieteiktās kaitējuma kompensācijas bija ceļama civilprasība tiesā pret SBRE un tās biedriem, balstoties uz VNĪ un SBRE starpā noslēgtā Būvniecības līguma pārkāpumiem, it īpaši ņemot vērā noilguma risku,” skaidroja Laukšteina.

Saskaņā ar Komerclikumā noteikto no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst trīs gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš.

“Izvērtējot uzsāktās krimināllietas apstākļus, prognozējams, ka krimināllietas izskatīšanas ilgums būs vairāk nekā trīs gadi. Turklāt ir jāņem vērā, ka notiesājoša sprieduma krimināllietā var arī nebūt vai arī būt pret kādu no fiziskajām personām, kuras objektīvu iemeslu dēļ nevarēs atlīdzināt nodarīto kaitējumu. Līdz ar to pēc kriminālprocesa pabeigšanas vērsties ar civilprasību tiesā pret SBRE un tās biedriem nebūtu iespējams noilguma dēļ,” sacīja Laukšteina.

Viņa norādīja, ka pastāv arī risks, ka laika periodā, līdz stāsies spēkā spriedums uzsāktajā kriminālprocesā, var tikt uzsākts SBRE vai tās biedru maksātnespējas process un SBRE vai tās biedri var tikt likvidēti. Tāpat pastāv varbūtība, ka kriminālprocesā SBRE vai tās biedri var tikt attaisnoti, tādējādi nebūs arī pamata kompensācijas piedziņai kriminālprocesā Finanšu ministrijai par labu.

Līdz ar to civilprasības sniegšana tiesā pret SBRE un tās biedriem bija pamatota un situācijai atbilstoša VNĪ rīcība, kas kalpo arī kā papildu nodrošinājums, lai varētu turpināties Rīgas pils ugunsgrēka seku novēršanas darbi, civilprasības iesniegšanu pamatoja Laukšteina.

Reklāma
Reklāma

“Vienlaikus uzsveram, ka gadījumā, ja tiesa atzīs kādu no krimināllietā apsūdzētajiem par vainīgu vai piemēros piespiedu līdzekļus juridiskām personām un apmierinās VNĪ kompensācijas pieteikumu, tad VNĪ izvērtēs prasības civillietā uzturēšanas lietderību, jo zaudējumu atlīdzināšana dubultā apmērā nav pieļaujama,” piebilda VNĪ pārstāve.

Jau ziņots, ka vairāk nekā gadu pēc ugunsgrēka Rīgas pilī prokuratūra saistībā ar šo gadījumu nodevusi tiesai krimināllietu, apsūdzot trīs personas – Rīgas pils priekšpils būvdarbu vadītāju Ivaru Rību, Juri Kassalieti un Imantu Jurkeviču. Vienlaicīgi prokurors krimināllietu tiesai nodevis arī pret četrām juridiskajām personām, uzskatot, ka tām piemērojami piespiedu ietekmēšanas līdzekļi par nepienācīgi veiktu uzraudzību un kontroli Rīgas pils rekonstrukcijas laikā.

Kriminālprocesā sākotnēji, 2014.gada 14.martā, Finanšu ministrija iesniedza lūgumu kriminālprocesa virzītājam atzīt Finanšu ministriju par cietušo un iesniedza kompensācijas pieteikumu kriminālprocesā 5 082 508 eiro apmērā, tai skaitā Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas izdevumi, Rīgas pils Priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcijai un restaurācijai ugunsgrēka radītie zaudējumi un Rīgas pils Kastelas daļai ugunsgrēka radītie zaudējumi. 2014.gada 1.augustā Finanšu ministrijas pieteiktais kompensācijas apmērs tika precizēts un samazināts līdz 4 857 931,66 eiro.

Bez tam, VNĪ un SBRE ir panākusi vienošanos, ka SBRE sniedz labprātīgu nodrošinājumu gadījumam, ja SBRE normatīvajos aktos noteiktā kārtībā tiktu atzīta par vainīgu vai atbildīgu par ugunsgrēka nodarītajiem zaudējumiem, kā kompensācijas par VNĪ ugunsgrēka rezultātā nodarītajiem zaudējumiem nodrošinājumu SBRE ieskaita naudas līdzekļus speciālā darījumu kontā. VNĪ un SBRE vienojās, ka darījumu konta summai jāatbilst VNĪ aprēķinātajiem zaudējumiem, un tā tika noteikta 4 857 931,66 eiro. SBRE un VNĪ panāktā vienošanās ir zaudējumu nodrošinājums gadījumā, ja SBRE tiek atzīta par vainīgu vai atbildīgu par zaudējumu atlīdzināšanu VNĪ saistībā ar ugunsgrēku Rīgas pilī 4 857 931,66 eiro apmērā, kā arī situācijas atrisinājums, lai nekavētu Rīgas pils atjaunošanu un uzsāktos būvniecības darbus, papildus netērējot valsts finanšu resursus.

SIA “Re&Re” un pilnsabiedrības SBRE aizstāvis advokāts Jānis Muižnieks iepriekš norādīja, ka SBRE ir arestēti līdzekļi 715 347 eiro apmērā, savukārt “Re&Re” – 946 744 eiro apmērā.

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pasludinājusi pārtraukumu, pirms tālāk tiek lemts par pieteiktajiem lūgumiem, tostarp aresta atcelšanu naudas līdzekļiem SIA “Re&Re” un pilnsabiedrībai SBRE. Lietu tiesa turpinās skatīt 9.martā. Kā ziņots, lietā ir paredzēts nopratināt 100 lieciniekus.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 2013.gada 20.jūnija vakarā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.