Tiesībsarga birojā preses konferencē informē par cilvēktiesību pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži”. Foto – LETA

VM atvainojas bērniem par piedzīvoto “Ainažos” 9

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško šodien ministrijas vārdā atvainojās bērniem un vecākiem par to, ka viņiem nācies piedzīvot šo “nepieņemamo situāciju” slimnīcā “Ainažos”, un norādīja, ka ministrijai nav pieņemams notiekošais, un patlaban esot veikti būtiskākie soļi situācijas uzlabošanai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Uz jautājumu, vai ministrijai arī nevajadzētu uzņemties daļu atbildības, Mūrmane-Ubraško norādīja, ka, atvainojoties par notikušo un mēģinot risināt situāciju, VM daļēji uzņemas atbildību par notikušo.

“Ainaži” ir vienīgā specializētā slimnīca Latvijā, kurš sniedz psihiatrisko palīdzību bērniem un pusaudžiem ar ieilgušiem psihiskiem traucējumiem un saslimšanām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šodien notika gan tiesībsarga, gan Veselības ministrijas preses konference.

LASI VĒL: Tiesībsargs: Bērni “Ainažos” bija piesieti pat vairākas dienas un nedēļas

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” pacientu fiksēšana notikusi pretlikumīgi, šodien preses konferencē atzina arī slimnīcas valdes locekļa pienākumu izpildītājs Jānis Buģins.

Viņš norādīja, ka pacientu fiksēšanu drīkst noteikt tikai ārsts, kaut arī “Ainažos” šī ārstniecības metode tika piemērota pat laikā, kad ārsts nav bijis slimnīcā. Tāpat par katru fiksēšanas gadījumu jāinformē pacieta likumiskais aizbildis, kā arī fiksēšanu nedrīkst veikt citu pacientu klātbūtnē, tomēr visi šie pārkāpumi slimnīcā novēroti.

Pēc Buģina paustā, fiksēšana nav laba un ir novecojusi ārstniecības metode, turklāt to pavisam noteikti nedrīkstot izmantot kā soda mēru. Fiksēšanas piemērošana ir galējs līdzeklis, par kuru ir noteikta stingra kārtība – ik pēc 10 minūtēm jāveic ieraksti par pacienta stāvokli fiksēšanas laikā, process nedrīkst būt ilgāks par stundu, kā arī jābūt izstrādātam fiksēšanas rakstam.

Buģins norādīja, ka vadība māsas un ārsta palīgus nebija informējusi par fiksācijas piemērošanas nosacījumiem, tomēr patlaban “Ainažos” viss tiekot veikts atbilstoši likumam.

Reklāma
Reklāma

Veselības inspekcijas (VI) direktore Indra Dreika norādīja, ka slimnīcā konstatēta gan neatbilstoša veselības aprūpe, gan trūkumi dokumentācijā, gan arī normatīvo aktu neievērošana, fiksējot pacientus.

Dreika uzsvēra, ka slimnīcā nav ārstu, turklāt bērnu psihiatrs slimnīcā strādā tikai divas dienas nedēļā, turklāt šajā darba laikā paralēli viņš sniedza arī maksas pakalpojumus. Tāpat neesot nodrošināta ārsta klātbūtne slimnīcā 24 stundas diennaktī.

Arī dokumentācija “Ainažos” ir neatbilstoša normatīvo aktu prasībām, kas, pēc Dreikas paustā, saistīts arī lielo ārstu trūkumu. Tāpat pacientiem nav izveidoti ārstniecības plāni. Kopš pārkāpumu konstatēšanas gan dokumentācijas noformēšanā vērojams liels progress, piebilda Dreika.

Arī, runājot par pacientu fiksāciju, Dreika uzsvēra, ka šī ārstniecības metode izmantojama tikai galējas nepieciešamības gadījumā, tomēr slimnīcā šīs metodes lietošana nav noformēta, pamatota un kontrolēta normatīvos noteiktajā kārtībā. Neesot arī ierakstu, ka bērna veselības stāvoklis fiksēšanas laikā būtu pārbaudīts ik pēc desmit minūtēm.

Saistībā ar šiem pārkāpumiem VI noformējusi kontroles aktu un ierosinājusi administratīvo pārkāpumu lietu, kā arī ziņojusi par pārkāpumiem VM.

Pēc Dreikas teiktā, inspekcija turpinās pārbaudi, lai kontrolētu valsts pakalpojumu kvalitāti, kā arī pārbaudīs līguma par valsts veselības pakalpojumu izpildi par vismaz par diviem gadiem – 2016. un 2017.gadu. Tāpat VI plāno laika grafiku, lai pārbaudītu visas psihoneiroloģiskās struktūras Latvijā.

Slimnīcas “Ainaži” valdes locekle Ilona Balode uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta. Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins, kuram uzdots iepazīties ar situāciju.

Balode atzīst, ka pacientu fiksēšana pie gultām ir notikusi, taču nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās prasības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.