Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs (no kreisās), Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors Armands Ploriņš piedalās preses konferencē par Ebolas vīrusu un Latvijas veselības aprūpes sistēmas gatavību.
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs (no kreisās), Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktors Armands Ploriņš piedalās preses konferencē par Ebolas vīrusu un Latvijas veselības aprūpes sistēmas gatavību.
Foto: LETA

VM apliecina gatavību saskarsmei ar Ebolas vīrusu 0

Pilnībā izvairīties no atsevišķiem Ebolas vīrusa gadījumiem ārpus Āfrikas rietumu reģiona nav iespējams, jo cilvēku mobilitāte pasaulē ir ļoti spēcīga, tomēr Pasaules Veselības organizācijas (PVO) eksperti neredz, ka ārpus šīs teritorijas varētu notikt vīrusa uzliesmojums, šodien preses konferencē skaidroja PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņa sacīja, ka eksperti uzliesmojuma iespējamību vērtē kā zemu, jo salīdzinājumā ar daudzām Āfrikas valstīm Eiropā un citviet pasaulē ir labas un spēcīgas veselības aprūpes sistēmas. Gadu desmitiem ir attīstīti infekciju uzraudzības dienesti, ir spēcīgas laboratorijas, veiktas mediķu apmācības, norādīja Rūrāne.

Arī Latvija saskarsmei ar Ebolas vīrusa pacientiem ir gatava, pasākumā apliecināja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

CITI ŠOBRĪD LASA

Statistika liecina, ka līdz šim ar bīstamo vīrusu saslimuši 9216 cilvēki, no kuriem 4555 miruši. PVO speciālisti to sauc par “aisberga virsotni”, jo ne visi Ebolas gadījumi Āfrikā tiekot reģistrēti, atklāti un ziņoti.

PVO pārstāve Rūrāne gan uzsvēra, ka arī šī iemesla dēļ šajās valstīs ir ieviesti stingri slimības kontroles pasākumi, tostarp veselības pārbaudes lidostās.

Tomēr, lai vīrusa izplatību apturētu pēc iespējas ātrāk, ir nepieciešama papildu ātra un efektīva starptautiskā palīdzība, sacīja Rūrāne. Daudzas pasaules valstis jau līdz šim ir sniegušas būtisku palīdzību, tomēr tuvāko mēnešu laikā būtu nepieciešami vēl aptuveni 900 miljoni dolāru (715,4 miljoni eiro), lai būtiski uzlabotu šo valstu veselības aprūpes sistēmas. Pie šiem apstākļiem, slimību varētu izskaust sešu līdz deviņu mēnešu laikā, norādīja Rūrāne.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka Ebolas vīrusa uzliesmojumi ir notikuši arī iepriekš, tie reģistrēti Āfrikas centrālajā daļā, tomēr tolaik laicīgi veikti pasākumi, lai uzliesmojumu apturētu.

Šobrīd notiekošais vīrusa uzliesmojums ir lielākais pasaulē reģistrētais gan pēc gadījumu skaita, gan izplatības. Pirmo reizi vīruss izplatījies ārpus Āfrikas robežām.

Šoreiz vīruss netika apturēts uzreiz, jo laikā, kad saslima pirmie cilvēki, nebija skaidrs, ka veselības problēmu iemesls ir Ebolas vīruss. Līdz ar to slimība tika pārnesta tālāk, sacīja Perevoščikovs.

Reklāma
Reklāma

Novēloto diagnostiku viņš skaidroja tieši ar zemo veselības aprūpes sistēmas kvalitāti. Viņš uzsvēra, ka iespējamais slimnieks ir jāatrod un saslimšana jādiagnosticē pēc iespējas ātrāk. Pēc tam slimnieks ir jāizolē un jāizmeklē, kā arī jāaptaujā pacients un jānoskaidro visi cilvēki, ar kuriem viņš kontaktējies no slimības parādīšanās dienas līdz pacienta izolācijai.

Ņemot vērā, ka vīruss neizplatās pa gaisu un ilgi nesaglabājas uz sadzīves priekšmetiem, ar šādiem pasākumiem vīrusu ir iespējams veiksmīgi apturēt, uzsvēra Perevoščikovs.

“Latvijā Ebolas vīrusu ir iespējams diagnosticēt,” uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna. Tāpat esot izveidoti vairāki plāni, kā mediķiem rīkoties, ja iestādē nonāk Ebolas pacients.

“Uzskatu, ka mēs šajā ziņā esam pietiekami sagatavoti,” teica mediķe.

Viņa gan norādīja, ka diemžēl nekur pasaulē nav pieejami konkrēti šī vīrusa ārstēšanai paredzēti medikamenti. Tāpēc ir jāārstē veselības problēmas, kuras rodas vīrusa gadījumā, piemēram, organisma atūdeņošanās un asinsvadu bojājumi.

Tikmēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš apliecināja, ka NMPD ir gatavs ne tikai Ebolas vīrusa saslimšanai, bet arī daudzām citām. Ir sagatavoti rīcības plāni, un visi darbinieki ir informēti par slimības simptomiem un tās atpazīšanu.

Viņš arī informēja, ka turpmāk cilvēkiem, kuri izsauks NMPD gripai raksturīgu simptomu gadījumā, tiks vaicāts, vai viņi pēdējā laikā ir kontaktējušies ar cilvēkiem, kuri bijuši Ebolas skartajās valstīs.

Noslēgumā VM valsts sekretāra vietniece Pole vēlreiz norādīja, ka Latvija ir gatava Ebolas vīrusa identificēšanai un kontrolēšanai. Viņa arī minēja, ka slimnīcās ir notikušas un joprojām notiek apmācības. Tikušies un pārrunājuši nepieciešamās darbības vīrusa ievešanas gadījumā ir arī atbildīgie dienesti.

Papildus VM plāno izplatīt informatīvus materiālus Latvijas lidostās un ostās par rīcību gadījumā, ja rodas aizdomas par šo slimību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.