VL-TB/LNNK grūtības pārtapt partijā 0
Lai gan pagājušā gada 23.jūlijā “Visu Latvijai!” un “Tēvzemei un brīvībai”/LNNK apvienošanās kongresā nolēma dibināt vienotu partiju, tā joprojām darbojas apvienības statusā. Pretējā gadījumā šis politiskais spēks nevarētu saņemt valsts finansējumu, kas pienākas tiem, par kuriem vēlēšanās nobalsoja vairāk nekā 2% pilsoņu, ceturtdien vēsta avīze “Diena”.
Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!-TB/LNNK” koalīcijas sadarbības padomei ir iesniegusi grozījumus partiju finansēšanas likumā, lai šo juridisko šķērsli partijas izveidošanā noņemtu, informēja tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (NA). Likuma grozījumi paredz – ja politiskais spēks, kas izveidots uz partiju apvienības bāzes, ir tās saistību pārņēmējs, tad tam ir arī tiesības pretendēt uz valsts finansējumu, kas paredzēts apvienībai.
“Vienotība” un Zatlera Reformu partija piedāvātās izmaiņas likumā konceptuāli atbalsta, apstiprināja to pārstāvji.
Laikraksts atgādina, ka drīz pēc tam tādu pašu lēmumu pieņēma arī partijas, kuras veidoja apvienību “Vienotība”. Tomēr “Vienotības” partija ir reģistrēta.
Līdz Saeimas ārkārtas vēlēšanām ne “Vienotība”, ne “Visu Latvijai!”-TB/LNNK partijas reģistrēt nevarēja pagūt, jo ir noteikts trīs mēnešu termiņš, kurā prasījumus pret apvienību veidojošām partijām var pieteikt tie, pret kuriem kādai no tām ir saistības.
Līdz ar “Vienotības” nodibināšanu darbību izbeidza “Jaunais laiks”, “Pilsoniskā savienība” un “Sabiedrība citai politikai”. Taču “Vienotība” līdzās jaunajai partijai saglabāja arī apvienību, kuru veido “Vienotības” partija un reģionālā partija “Tukuma pilsētai un novadam”. Pēc līdzīga principa darbojas arī “Saskaņas centrs”, kuru veido “Saskaņa” un “Latvijas Sociālistiskā partija”.
Viens no “Vienotības” līderiem Dzintars Zaķis paskaidroja, ka tā ir apzināta rīcība ar domu, ka, iespējams, apvienībā pēc laika varētu iekļauties vēl kāda partija. Arī “Vienotības” deputāts Jānis Lāčplēsis nav nevienā partijā un pieļāvis kādreiz iesaistīties reģionālajā partijā. Savukārt VL-TB/LNNK nevēlas veidot paralēlās organizācijas, tāpēc ierosina novērst nepilnības likumā, kas kavē politisko spēku konsolidāciju.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs norādījis, ka, likvidējot apvienību, jaundibinātajai partijai nebūtu iespējams pretendēt uz valsts budžeta finansējumu.